Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Aktualizacja: 10.03.2020 11:07 Publikacja: 11.03.2020 00:01
Foto: Adobe Stock
Kwestia ustalenia daty doręczenia pracownikowi oświadczenia pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia ma kluczowe znaczenie nie tylko w kontekście zakończenia stosunku pracy, lecz również zachowania terminów, o których mowa w art. 264 § 2 i art. 52 § 2 k.p.
Przypomnijmy, że zgodnie z pierwszym z tych przepisów żądanie przywrócenia do pracy lub odszkodowania wnosi się do sądu pracy w ciągu 21 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia. Nie budzi wątpliwości, że do oceny momentu złożenia oświadczenia woli pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę należy stosować art. 61 § 1 k.c. w zw. z art. 300 k.p. Tym samym oświadczenie to wywiera skutek prawny w momencie, w którym adresat tego oświadczenia (pracownik) mógł realnie zapoznać się z jego treścią (uchwała SN z 6 października 1998 r., sygn. III ZP 31/98). Problemy praktyczne (i orzecznicze) dotyczą natomiast przypadku skorzystania przez pracodawcę z usług operatora pocztowego (lub kuriera) w celu doręczenia oświadczenia pracownikowi. W orzecznictwie podkreśla się, że w sytuacji, gdy pracownik, mając realną możliwość zapoznania się z treścią oświadczenia woli, z własnej woli, celowo nie podejmuje przesyłki zawierającej to oświadczenie, należy przyjąć, iż zostało mu ono skutecznie złożone (wyroki SN: z 11 grudnia 1996 r., sygn. I PKN 36/96, z 13 grudnia 1996 r., sygn. I PKN 41/96, z 23 stycznia 1998 r., sygn. I PKN 501/97). Nie budzi więc wątpliwości, że w judykaturze dopuszczona została możliwość zastosowania do składania i przyjmowania oświadczeń woli w sferze prawa materialnego tzw. doręczeń zastępczych (wyroki SN: z 17 marca 2016 r., sygn. III PK 84/15, z 5 października 2005 r., sygn. I PK 37/05). Nadal aktualne pozostaje jednak pytanie o moment (datę) doręczenia.
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Rząd chce zobowiązać myśliwych do cyklicznych badań lekarskich oraz psychologicznych. Ci uważają, że byłby to niezasadny obowiązek i obawiają się kolejnych zmian, które ograniczyłyby polowania i zniechęcały do nich.
Czy takie widowiskowe zatrzymania jak wczorajsze Ryszarda Czarneckiego i jego żony, są konieczne? - pytał Tomasz Terlikowski prof. Marcina Matczaka w RMF FM.
Płaca minimalna wyniesie w przyszłym roku 4666 zł, a nie 4626 zł, jak pierwotnie zakładano. Biznes jest zaskoczony.
Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska wydała w czwartek ostre oświadczenie w sprawie "zapowiedzi represji rządu względem sędziów i atakami na Sąd Najwyższy".
17 września odbędzie się uroczyste wręczenie nominacji asesorskich kolejnej grupie tegorocznych absolwentów KSSiP. To ważne, bo od sierpnia pozostają bez pieniędzy, a od września bez ubezpieczenia. Część będzie musiała jednak czekać na trzeci termin.
Największa przewaga samochodu elektrycznego nad spalinowym wynika z zerowej emisji CO2 podczas jazdy oraz zdecydowanie większej sprawności napędu.
Strony umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy mogą przewidzieć w niej możliwość jej wcześniejszego rozwiązania. Nie wystarczy jednak samo powtórzenie treści przepisów kodeksu pracy.
Wracają pytania o dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych pracowników niepełnoetatowych. To skutek niedawnych wyroków TSUE, który zmienił swój pogląd w kierunku niekorzystnym dla firm.
Zrzeczenie się przez bank prawa do podniesienia zarzutu przedawnienia skutkuje – w razie zapłaty przedawnionego zobowiązania, np. odsetek – brakiem możliwości zaliczenia go do kosztów uzyskania przychodów CIT.
Kwestia opodatkowania wyciągu narciarskiego może zostać ostatecznie rozstrzygnięta. Jedynie elementy budowlane kolei linowej są przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości.
Wydatki związane z zaspokojeniem roszczeń mniejszościowych akcjonariuszy spółki przejętej w związku z przymusowym wykupem akcji są kosztem uzyskania przychodu.
Organy i sądy administracyjne nie wypracowały jak dotąd jednolitego stanowiska, czy można finansować z dotacji oświatowej wizyty podopiecznych w kinach, teatrach czy parkach rozrywki. W którym kierunku skłania się najnowsze orzecznictwo WSA?
Żądanie opłaty za przeprowadzenie ekshumacji wykracza poza upoważnienie ustawowe gminy jako organu prowadzącego cmentarz.
Każdemu klubowi, w tym klubom mniejszościowym, przysługuje prawo do uczestniczenia ich przedstawiciela w pracach komisji rewizyjnej.
NBP złożył do Prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa m.in. przez marszałka Sejmu Szymona Hołownię. Chodzi o wniosek o postawienie Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy sześć rosyjskich obwodów było atakowanych przez ukraińskie drony.
O tym, że rozliczenia PiS idą pełną parą, przekonał się niedawno były europoseł i znany podróżnik Ryszard Czarnecki. W koalicji rządzącej Donald Tusk ogłasza czas demokracji walczącej. Szymon Hołownia w stylu Tuska robi odprawę z ministrami Polski 2050. A prezydencka debata w USA dotyczyła jedzenia psów. I kotów. To główne tematy nowego odcinka podcastu "Polityczne Michałki".
W przyszłym tygodniu Iga Świątek miała wystąpić w WTA 500 Korea Open w Seulu. Polka poszła w ślady wielu innych rywalek i wycofała się z turnieju.
W ubiegłym roku Rosja rozpoczęła produkcję nowych dronów-kamikadze dalekiego zasięgu o nazwie Harpia-A1, wykorzystując chińskie silniki i części pochodzące z Państwa Środka. Rosjanie używali już tych dronów przeciwko Ukrainie - podaje Reuters.
Kolejne firmy otwierają nowe terminale intermodalne oraz inwestują w kolejowy tabor. Popyt na usługi będzie rósł.
W większości miast sierpień przyniósł wzrost oferty mieszkań na rynku wtórnym. Większa podaż nie wszędzie przełożyła się na spadek cen – wynika z danych portalu GetHome.pl.
- Ponad 2,5 tys. żołnierzy różnych formacji jest gotowych natychmiast do działania na południu kraju - mówił po odprawie kierowniczej kadry sił zbrojnych w związku z trudną sytuacją hydrologiczną wicepremier i minister obrony narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz.
W sierpniu stołeczny port odprawił prawie 2,18 miliona pasażerów. To trzeci z rzędu miesiąc, w którym liczba obsłużonych na Lotnisku Chopina podróżnych przekroczyła 2 miliony. Niebawem lotnisko poszerzy rozkład lotów o kolejne kierunki na Bliskim Wschodzie.
Wyższe kwoty gwarancyjne odszkodowania z OC oraz sprecyzowanie pojęć "ruch" czy "pojazd wielofunkcyjny" to nowości, które poprawią sytuację poszkodowanych w wypadkach i dochodzenie odszkodowań.
Od wielu lat eksperci ostrzegają, że zanieczyszczenie sztucznym światłem ma negatywny wpływ na zdrowie. Ostatnio pojawiły się w tym kontekście nowe wyniki badań, które wiążą nadmierną ekspozycję organizmu na sztuczne światło z ryzykiem wystąpienia choroby Alzheimera. Problem ten dotyczy zwłaszcza mieszkańców miast w młodym i średnim wieku.
Mija drugi tydzień roku szkolnego, a w przedszkolach, podstawówkach i szkołach średnich brakuje kadry. Ofert pracy na stronach kuratoriów nie brakuje, ale chętnych nie ma.
Kwota we wnioskach o dofinansowanie w programie Mój Prąd 6.0 przekroczyła już jego budżet. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiada jednak, że wnioski można składać nadal, bo jest możliwość zdobycia dodatkowej puli pieniędzy.
Bank Rosji podniósł bazową stopę procentową z 18 proc. do 19 proc. rocznie. Bank przyznał, że inflacja rośnie szybciej niż prognozy, a na rynku zaczyna brakować towarów. Kolejna podwyżka stóp możliwa już za miesiąc. Rynek zareagował negatywnie.
Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak postuluje przyznanie praw wyborczych obywatelom od 16 roku życia. Konstytucja tylko częściowo chroni młodych przed taką dość niebezpieczną dla nich, politycznie motywowaną zmianą.
Polski eksport za pierwsze siedem miesięcy zmalał r/r o 2,5 proc. To jednak mniej niż za pierwszy kwartał 2024 r., gdy spadek był niemal dwukrotnie głębszy.
Fundacje rodzinne na polskim rynku funkcjonują od ponad roku. Coraz głośniej mówi się jednak o zmianie w prawie, które mają zmienić zasady ich działania. Czym to może się skończyć? W programie Rzecz o Biznesie Przemysław Tychmanowicz rozmawiał z Michałem Kwaśniewskim, partnerem w firmie Quidea.
Ponad 33 tysiące mechaników i inżynierów zatrudnionych w Boeingu zaczęło strajk na nocnej zmianie z czwartku na piątek. To reakcja na propozycję nowego układu zbiorowego.
Dane przedstawione przez różne ośrodki badawcze potwierdzają, że za nami najgorętsze lato w historii pomiarów. Który dzień okazał się najbardziej upalny?
Władze Malagi umieściły w mieście billboardy z hasłami namawiającymi turystów do właściwego zachowania. Między innymi do nienegliżowania się nadmiernie.
Sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych w tajnym głosowaniu opowiedziała się przeciwko wnioskowi o uchylenie immunitetu byłej minister sportu, Joanny Muchy. Prokuratura chce jej postawić zarzuty w związku z organizacją koncertu Madonny w 2012 roku.
Usunięcie sędziów dublerów, „unieważnienie” wyroków wydanych z ich udziałem, a także wybór do trybunału sędziów większością 3/5 głosów - przewiduje reforma Trybunału Konstytucyjnego.
Ponad konstytucją jest premier i on ją definiuje. Ale to nie ma nic wspólnego z demokracją ani z obroną demokracji - stwierdził w porannej rozmowie w RMF prof. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista.
Jury konkursu 50 Top Pizza ogłosiło 100 najlepszych pizzerii na świecie. W zestawieniu po raz kolejny znalazła się jedna polska pizzeria. Nie jest to jednak lokal z Warszawy, Krakowa czy Wrocławia – kulinarnych potęg na mapie Polski.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas