Skutki dla pracodawców
Oznacza to, że w dalszym ciągu istnieje bezwzględny zakaz dopuszczenia pracownika do pracy bez wstępnych badań lekarskich. Bez wątpienia powoduje to, że do momentu odwołania zagrożenia epidemiologicznego w zasadzie wykluczone jest zatrudnianie nowych pracowników. Dopóki lekarz nie stwierdzi tych przeciwwskazań, pracownik po prostu nie może podjąć zatrudnienia.
Ważne jest również, że komunikat GIP nie odnosi się do badań kontrolnych. Oznacza to, że obowiązuje bezwzględny zakaz dopuszczenia do pracy pracownika bez przeprowadzenia takich badań.
Sytuacja zmienia się natomiast, jeżeli chodzi o badania okresowe. Tutaj Główny Inspektor Pracy, mając zapewne na uwadze konieczność zapewnienia normalnego toku pracy w zakładach oraz zagwarantowania pensji pracownikom, których badania lekarskie utracą ważność, dopuszcza możliwość zawieszenia obowiązku przeprowadzania okresowych badań lekarskich pracowników do czasu odwołania zagrożenia epidemiologicznego. Z tym jednak zastrzeżeniem, że pracodawca w dalszym ciągu ma obowiązek wystawić skierowanie na okresowe badania lekarskie we właściwym terminie.
Zgodnie ze stanowiskiem GIP, jeżeli pracodawca wystawi skierowanie na badania okresowe w terminie, nie będzie ponosił winy za naruszenie przepisów bhp w związku z brakiem przeprowadzenia badań okresowych. Zatem PIP nie powinna wyciągnąć w stosunku do pracodawcy żadnych konsekwencji.
To tylko zalecenia
Nie oznacza to jednak, że pracodawca może czuć się zupełnie bezpiecznie w tej sytuacji. Przede wszystkim ważne jest, że zalecenia GIP nie zmieniają obowiązujących przepisów dotyczących badań profilaktycznych i nie mają charakteru wiążącego. Wobec tego, choć jest to mało prawdopodobne, biorąc pod uwagę obecną sytuację, nie można wykluczyć, że inne organy PIP nie podzielą stanowiska GIP i stwierdzą, że pracownik nie powinien zostać dopuszczony do pracy. Skutkiem może być m.in. nałożenie na pracodawcę mandatu za nieprzestrzeganie bhp.
Martyna Dziedzic, adwokat SDZLEGAL Schindhelm Kancelaria Prawna Schampera, Dubis, Zając i Wspólnicy Sp.k.
Pracodawcy powinni podejść do komunikatu GIP z dużą dozą ostrożności. Gdy istnieje możliwość zastąpienia danej osoby przez pracownika posiadającego ważne badania lekarskie, nie powinni dopuszczać do obowiązków osoby bez ważnych badań okresowych. Jeżeli pracodawca nie ma możliwości zastąpienia osoby, której badania okresowe utraciły ważność w okresie pandemii, a musi ona wykonywać pracę w celu zapewnienia normalnego toku pracy w firmie, należy podjąć wszelkie działania minimalizujące możliwość wystąpienia wypadku przy pracy.