Zakładanie spółki online

W trybie online możliwe jest zakładanie zarówno spółki jednoosobowej, jak i z udziałem większej liczby wspólników, którymi mogą być osoby fizyczne, osoby prawne, a także jednostki nieposiadające osobowości prawnej.

Publikacja: 20.11.2014 06:40

Zakładanie spółki online

Foto: www.sxc.hu

Od 1 stycznia 2012 r. istnieje możliwość założenia spółki z o.o. przez Internet w ciągu 24 godzin (tzw. tryb S24). Aby założyć spółkę online, wspólnicy powinni się posłużyć wzorcem umowy spółki dostępnym w systemie teleinformatycznym eMS (na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości). Zawarcie umowy spółki następuje z chwilą wypełnienia i podpisania wzorca umowy spółki podpisem elektronicznym. Przepisy nie przewidują w tym wypadku obowiązku używania bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu, możliwe jest zatem korzystanie z dowolnego rodzaju podpisu elektronicznego spełniającego wymogi ustawy o podpisie elektronicznym. Rejestracja spółki w trybie S24 wymaga założenia konta w systemie eMS. Konto zakładać mogą zarówno obywatele polscy, jak i cudzoziemcy, gdyż system eMS weryfikuje dane wspólników nie tylko za pomocą dowodu osobistego, lecz także paszportu, karty stałego pobytu, karty pobytu czasowego, dokumentu tożsamości cudzoziemca itp. Możliwe jest zawiązanie zarówno spółki jednoosobowej, jak i spółki z udziałem większej liczby wspólników, którymi mogą być osoby fizyczne, osoby prawne, a także jednostki nieposiadające osobowości prawnej.

Pozostało 80% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt