KRS: Jakie są zasady postępowania rejestrowego przy zakładaniu firmy

Postępowanie o wpis w KRS jest nieprocesowe.

Aktualizacja: 20.11.2014 09:35 Publikacja: 20.11.2014 02:00

KRS: Jakie są zasady postępowania rejestrowego przy zakładaniu firmy

Foto: www.sxc.hu

Podstawowe przepisy znajdują się w kodeksie postępowania cywilnego, który zawiera także szczególne normy regulujące postępowanie w sprawach rejestrowych (art. 6941 – 6948). Od zasad kodeksowych istnieją wyjątki przewidziane w ustawie o KRS.

Jakie reguły

Do najważniejszych zasad, jakim podlega postępowanie rejestrowe należą:

Postępowanie rejestrowe może toczyć się na wniosek lub z urzędu

Na wniosek lub z urzędu

Postępowanie rejestrowe może toczyć się na wniosek (większość spraw) lub z urzędu (np. wpis do rejestru dłużników niewypłacalnych). W trakcie postępowania należy posługiwać się odpowiednimi formularzami i składać oryginały lub poświadczone urzędowo odpisy lub wyciągi dokumentów, na których podstawie ma być dokonany wpis. Wypełnienie niektórych formularzy albo zidentyfikowanie właściwych dla danego podmiotu lub wpisu bywa czasem dość trudne, a najczęstszą wadą jest pozostawienie niewypełnionych pól formularza bez wyraźnego przekreślenia.

Możliwość składania wniosków do KRS drogą elektroniczną wymaga stosowania bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu. W razie posłużenia się wzorcem umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością udostępnionym w systemie teleinformatycznym, taki wniosek może być także opatrzony innego rodzaju podpisem elektronicznym spełniającym wymagania właściwe dla podpisu elektronicznego osób zawierających tego rodzaju umowę spółki.

Postępowanie co do istoty kończy się wydaniem postanowienia, przy czym nie ma obowiązku jego uzasadnienia, jeśli zawiera orzeczenie zgodne z wnioskiem.

—Lech Najbauer

Zdaniem autora

Lech Najbauer radca prawny w Kancelarii K&L Gates Jamka sp.k.

Jak widać, podstawowe zadanie KRS, jakim jest zabezpieczenie pewności obrotu prawnego i gospodarczego, może być spełnione dzięki rozbudowanemu systemowi gromadzenia i ujawniania danych, w którym szczegółowość i formalizm z jednej, a łatwość i powszechność dostępu z drugiej strony, tworzą narzędzie, bez którego trudno byłoby wyobrazić sobie funkcjonowanie większości podmiotów, z jakimi stykamy się w codziennym życiu, działalności gospodarczej czy społecznej. Bez wątpienia stanowi to niekwestionowaną zaletę i przewagę KRS nad wcześniej obowiązującymi rejestrami, ale także w porównaniu z rejestrami funkcjonującym w innych państwach – nie mamy powodu do wstydu. Oczywiście, jak każdy system także i ten ma swoje niedoskonałości, które wraz z rozwojem aktywności społeczeństwa i postępem technicznym wywołują konieczność zmian i dalszych ulepszeń.

Podstawowe przepisy znajdują się w kodeksie postępowania cywilnego, który zawiera także szczególne normy regulujące postępowanie w sprawach rejestrowych (art. 6941 – 6948). Od zasad kodeksowych istnieją wyjątki przewidziane w ustawie o KRS.

Jakie reguły

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Sądy i trybunały
Emilia Szmydt: Czuję się trochę sparaliżowana i przerażona
Zawody prawnicze
Szef palestry pisze do Bodnara o poważnym problemie dla adwokatów i obywateli
Sądy i trybunały
Jest opinia Komisji Weneckiej ws. jednego z kluczowych projektów resortu Bodnara
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Prawo dla Ciebie
Jest wniosek o Trybunał Stanu dla szefa KRRiT Macieja Świrskiego