Kiedy środki na aktywizację bezrobotnych są zwolnione z PIT

Polski Ład zwolnił z podatku jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej przyznane na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy absolwentom centrum integracji społecznej oraz klubów integracji społecznej.

Publikacja: 27.11.2023 02:00

Kiedy środki na aktywizację bezrobotnych są zwolnione z PIT

Foto: Adobe Stock

Stosownie do dodanego od 1 stycznia 2022 r. przepisu art. 21 ust. 1 pkt 121a ustawy o PIT, wolne od podatku dochodowego są jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej przyznane na podstawie art. 46 ust. 1b ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy absolwentom centrum integracji społecznej oraz absolwentom klubów integracji społecznej.

Celem dodanego od 1 stycznia 2022 r. zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 121a ustawy PIT było, jak czytamy w uzasadnieniu projektu Polskiego Ładu „(…) przeniesienie do ustawy PIT postanowień rozporządzenia ministra finansów w sprawie zaniechania podatku dochodowego od świadczeń otrzymanych przez podatników stanowiących instrumenty runku pracy (rozporządzenie z 23 grudnia 2019 r. opublikowane w Dz.U. pod poz. 2522, które zaniechaniem obejmuje wymienione w nim świadczenia uzyskane do końca 2021 r.). Na tej podstawie ze zwolnienia od opodatkowania będą podlegały m.in. stypendia otrzymane na podstawie ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (…)”.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego