Dopłaty przyznawane operatorowi telekomunikacyjnemu: interes prawny decyduje o zaskarżeniu

Stanowisko NSA w sprawie legitymacji skargowej w sprawach dopłat przyznawanych operatorowi wyznaczonemu za świadczenie usług powszechnych ulega zmianie.

Publikacja: 06.11.2019 02:00

Dopłaty przyznawane operatorowi telekomunikacyjnemu: interes prawny decyduje o zaskarżeniu

Foto: Fotolia.com

Przepisy ustawy prawo telekomunikacyjne przewidują zapewnienie powszechnego dostępu wybranych usług telekomunikacyjnych przez wyznaczonego operatora. W przypadku nierentowności tego typu usług operatorowi wyznaczonemu przysługuje prawo do dopłaty, którą ustala prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. W kosztach dopłaty partycypują pozostali operatorzy działający na rynku telekomunikacyjnym.

W postanowieniu z 24 września 2019 r. (sygn. akt II GSK 808/19) Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął, komu przysługuje prawo do zaskarżenia decyzji prezesa UKE o przyznaniu dopłaty za świadczenie usługi powszechnej. Ze stanu faktycznego sprawy wynika, że decyzję o przyznaniu dopłaty m.in. za usługi udzielania informacji o numerach telefonicznych oraz udostępniania spisów abonentów zaskarżyła konkurencyjna spółka świadcząca usługi telekomunikacyjne. Wojewódzki sąd administracyjny odrzucił skargę, wskazując, że postępowanie w przedmiocie wniosku o przyznanie dopłaty nie dotyczyło interesu prawnego skarżącej spółki. Zdaniem sądu pierwszej instancji brak jest przepisu prawa, z którego wynikałoby, że interes skarżącej jest bezpośredni.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
20 lat Polski Wschodniej w Unii Europejskiej