Spraw sobie prezent.
Dostęp do rp.pl do 50% taniej!
Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl
Otrzymasz dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykułów z "Rzeczpospolitej"
i weekendowego magazynu Plus Minus.
Aktualizacja: 20.11.2019 15:34 Publikacja: 20.11.2019 17:30
Foto: Fotolia.com
Upowszechnienie organizowanego i w większości finansowanego przez pracodawców grupowego oszczędzania na cele emerytalne w postaci nowo wprowadzanych od 2019 r. pracowniczych planów kapitałowych (PPK) oraz z powodzeniem już funkcjonujących w Polsce pracowniczych programów emerytalnych (PPE) nasuwa pytanie o rolę przedstawicieli pracowników w tych rozwiązaniach, a także o ich realny wpływ na kształt tych instytucji na poziomie danego zakładu pracy. Wiąże się z tym również odpowiedzialność. Warto przyjrzeć się właśnie tej kwestii i sprawdzić, czy i za co te osoby są odpowiedzialne.
Spraw sobie prezent.
Dostęp do rp.pl do 50% taniej!
Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl
Otrzymasz dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykułów z "Rzeczpospolitej"
i weekendowego magazynu Plus Minus.
Abonament RTV w dotychczasowym kształcie ma przestać istnieć. TVP oraz Polskie Radio finansowane będą z opłaty audiowizualnej ponoszonej nie przez gospodarstwa domowe, jak do tej pory, lecz podatników, i pobierana wraz z podatkiem dochodowym przez urzędy skarbowe - wynika z założeń projektu ustawy, do której dotarł portal wirtualnemedia.pl.
Prezydent Andrzej Duda ułaskawił Jerzego Jachowicza. Publicysta tygodnika „Sieci” i serwisu wPolityce.pl został prawomocnie skazany za pomówienie prokuratora Dariusza Korneluka, współzałożyciela i członka Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia.
Konsument nie musi składać przed sądem sformalizowanego oświadczenia, aby skorzystać z uprawnień wywodzonych z prawa Unii przy rozliczeniu umowy kredytu.
Najstarsza córka Grzegorza Ciechowskiego, lidera Republiki chce wywalczyć prawo do udziału w zyskach z twórczości ojca i nie zgadza się, by matka kolejnych dzieci artysty pozostała jedyną ich beneficjentką.
Pełnomocnicy będą mogli udostępnić klientom dokumenty dotyczące ich sprawy np. elektronicznie.
Jedną z inicjatyw jest wykorzystanie narzędzi do robotyzacji, by pomóc pracownikom w automatyzacji codziennych, powtarzających się czynności.
Od 1 października 2023 r. osobie, która przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków wyrządza reprezentowanemu podmiotowi szkodę majątkową, grozi kara do 25 lat pozbawienia wolności. Postawienie zarzutów w sprawie tzw. zbrodni menedżerskiej może wpłynąć na wizerunek firmy. Jakie działania podjąć by temu zapobiec?
Obecna mniejszość sejmowa dalej forsuje projekt ustawy, który zakłada przejście na świadczenie bez względu na wiek.
Pracodawca ma prawo sprawdzić aktywność pracownika w internecie w odpowiedzi na uzasadnione i racjonalne przypuszczenia, że swoimi wypowiedziami godzi on w dobro zakładu pracy. Ale nie może tych treści zbierać prewencyjnie.
Nie można rozwiązać z pracownikiem umowy z powodu jego działań i zachowań podejmowanych przed nawiązaniem stosunku pracy. Chyba że przekłada się to na nieprawidłowe wykonywanie przez niego obowiązków z powodu braku deklarowanych umiejętności czy uprawnień.
Pracownik, który na firmowym komputerze przechowuje nieodpowiednie lub zakazane treści (np. filmy +18 dla dorosłych), musi liczyć się ze zwolnieniem ze skutkiem natychmiastowym.
Dokonując kwalifikacji na nadgodziny dobowe i średniotygodniowe należy zacząć od wyznaczenia przekroczeń na dobę. Reszta to nadgodziny wynikające z przekroczenia średniotygodniowego.
1 stycznia 2024 r. niewykorzystane w 2023 roku dni urlopu na żądanie zmienią się w zwykły urlop. Pracownik powinien go wybrać do 31 grudnia 2024 r.
Pracodawca ma obowiązek zapewnić monitor czy podstawkę pod laptop również osobom pracującym zdalnie. Taki pracownik może się też starać o refundację na okulary korekcyjne czy szkła kontaktowe, jeśli używa komputera przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski dziękuje Ukraińcom, którzy "rozumieją wyzwania wynikające z wojny" i oszczędzają energię elektryczną.
Francuski prezydent promuje kandydaturę byłego szefa Europejskiego Banku Centralnego i byłego premiera Włoch na kolejnego szefa Komisji Europejskiej.
Bernard Arnault, jeden z najbogatszych ludzi na świecie, przedsiębiorca kontrolujący koncern LVMH, giganta rynku dóbr luksusowych, kupił kolejną prestiżową nieruchomość w Paryżu. Jego nowy nabytek to zabytkowa kamienica na Polach Elizejskich.
W ramach nowej strategii gigant fast food nie wyklucza, że burgery będą większe. I to nie tylko w USA.
MacKenzie Scott poinformowała na swojej stronie internetowej Yield Giving Scott, że w ciągu ostatniego roku przekazała darowizny o wartości 2,15 mld dolarów. W poście napisała, że jej organizacja non-profit przekazała datki 360 organizacjom, „z których każda potrzebuje większej liczby sojuszników”.
Kwoty zapłaconej hakerom w ramach okupu nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów - wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów dla "Rzeczpospolitej".
Już nie „All I Want For Chrismas is You”, a "Rockin' Around the Christmas Tree" jest najpopularniejszą piosenką świąteczną.
Po lawinie, która miała zejść w Tatrach w piątek, ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego prowadzą działania pod Rysami. Dotychczas nie poinformowano, czy pod śniegiem znajdują się ludzie.
Nowy Jork zwiększył wysokość mandatu za głośny układ wydechowy do 2500 dolarów (ok. 10 tys. zł). Nowa ustawa przewiduje zwiększenie liczby urządzeń kontrolujących hałas na ulicach oraz podniesienie kary finansowej dla recydywistów.
Kandydat nowej większości na premiera, Donald Tusk, po raz pierwszy spotkał się z wszystkimi kandydatami na ministrów w swoim rządzie. Zapowiedział, że w nowym roku wypłacone zostanie 800+. Mówił, że dwa tygodnie działania rządu Mateusza Morawieckiego "kosztują Polskę gigantyczne pieniądze". Tusk potwierdził też obsadę części ministerstw.
Spotkanie Donalda Tuska z ministrami, a zwłaszcza późniejsza konferencja prasowa, wyznacza koniec okresu „polityki miłości”, której twarzą stał się marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Tusk, przygotowując sobie przedpole do działania, wysłał sygnał: miło już było.
Jak powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Joanna Lichocka, "spekulacje dotyczące potencjalnego postawienia w stan likwidacji mediów publicznych czy zawieszanie zarządów są nielegalne". - To byłoby przestępstwo - zaznaczyła.
Wiceminister rodziny i polityki społecznej w rządzie PiS Barbara Socha skrytykowała słowa posła PSL-Trzeciej Drogi Zbigniewa Ziejewskiego, w których dał do zrozumienia, że według jego ugrupowania świadczenie 800+ nie powinno przysługiwać, jeśli oboje rodzice nie pracują.
Grupa TUI zastanawia się, czy nie zrezygnować z londyńskiej giełdy, donosi CNN. Obecnie firma znajduje się na dwóch parkietach - poza brytyjskim również na niemieckim.
Premiera drugiej części finałowego sezonu The Crown zbliża się wielkimi krokami. Jak kostiumografki odtworzyły w serialu najsłynniejsze kreacje Kate Middleton i skąd zdobyły oszałamiający kostium kąpielowy, w którym Diana zaprezentowała się podczas wakacji w St. Tropez?
Komitet Ministrów Rady Europy wezwał polskie władze do wykonania wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w zakresie praworządności. Raportu z ich wdrażania oczekuje do połowy marca 2024 roku.
- Chyba żaden rząd w Polsce ani w Europie nie był tak gruntownie rozliczany ze swoich zobowiązań zanim powstał. Ja traktuję to jako komplement - mówił na konferencji prasowej Donald Tusk.
"Time Magazine": Chcielibyśmy ogłosić Cię człowiekiem Ro… Taylor Swift: Czy mogę przynieść mojego kota na sesję zdjęciową?
Policja poszukuje mężczyzny, który – jak widać na nagraniu z monitoringu – na stacji Dworzec Gdański w Warszawie próbuje wepchnąć pod nadjeżdżający pociąg metra dwie osoby.
Łyżwiarze po miesiącu przerwy wracają do rywalizacji na Pucharze Świata w short tracku. Kolejny przystanek to Azja. Polacy w Pekinie liczą na pierwszy medal w tym sezonie.
Dzisiaj rynek walutowy czeka przede wszystkim na dane z amerykańskiego rynku pracy.
Chyba nie ma wątpliwości, że przed komisję ds. wyborów kopertowych będą wzywani najwyżsi wówczas przedstawiciele państwa. Decyzję o organizacji tych wyborów podjął Mateusz Morawiecki, więc on będzie musiał być wezwany (...) Wzywana będzie też na pewno marszałkini Elżbieta Witek. To była prawdopodobnie jedna z przyczyn sprzeciwu opozycji do powołania jej do Prezydium Sejmu. Bo za chwilkę będzie pytana przez komisje sejmowe - powiedziała w programie #RZECZoPOLITYCE Anita Kucharska-Dziedzic, Nowa Lewica.
Kradzież butelki alkoholu to zachowanie niegodne pracownika ochrony - uznała policja, a jej stanowisko podzielił sąd.
Jeszcze w tym roku ma być gotowy ostateczny projekt unijnej dyrektywy budynkowej, zgodnie z którą na terenie UE zostanie wprowadzony zakaz montowania w domach nowych pieców na paliwa kopalne, w tym na gaz ziemny.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas