Wyjeżdżający za pracą rodzice będą mogli zawrzeć umowę o patronat nad zostawionym w Polsce dzieckiem.Chodzi o zapewnienie nie tylko bieżącej opieki, ale i reprezentacji prawnej, np.: przy decyzjach majątkowych lub dotyczących leczenia, a także w sądach.
Nowe prawo ma złagodzić skutki coraz powszechniejszego zjawiska tzw. eurosierot, ale też dzieci, które z innych powodów pozbawione są przejściowo opieki rodziców. Według MEN w 2009 r. było ich 290 tys. Według danych GUS z Polski wyjechało ponad 2 mln tzw. nowych emigrantów, większość po 2004 r.
„Rzeczpospolita" dotarła do założeń projektu zmian prawa rodzinnego. Zajęła się nimi w zeszłym tygodniu Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego MS. Podstawowe założenia komisja już przyjęła.
Oto one: w razie czasowej przeszkody w wykonywaniu pieczy nad dzieckiem rodzice (rodzic) będą mogli powierzyć ją w umowie pisemnej patronowi. W miarę możliwości krewnemu. Jeżeli dziecko ma 13 lat, będzie potrzebna także jego zgoda. Umowa powinna określać miejsce pobytu dziecka, sposób dostarczania środków utrzymania i wychowania oraz zasady informowania rodziców o sprawach dziecka. W ważniejszych sprawach majątkowych patron powinien uzyskiwać ich zgodę.
Według prof. Jerzego Pisulińskiego, zastępcy przewodniczącego komisji, przychyliła się ona do koncepcji, aby korzystanie z tego prawa było stosunkowo proste.