Moi rodzice rozwiedli się 5 lat temu kiedy miałam 14 lat. Ojciec, nigdy nie płacił na mnie alimentów, mimo iż w wyroku sądowym miał zasądzone 650 zł miesięcznie. Ojciec miał też ograniczoną władzę rodzicielską nade mną. Niestety mama nigdy nie wystąpiła do komornika o przymusowe ściągnięcie należności. Czy ja mogę teraz wstecznie wystąpić z wnioskiem do komornika o egzekucję wszystkich alimentów - nie tylko bieżących, ale również tych sprzed 5 lat? Słyszałam, że mogę egzekwować wyłącznie alimenty sprzed 3 lat, a wcześniejsze się przedawniają. Czy to prawda?
- pyta czytelniczka
Co do zasady świadczenia alimentacyjne - zgodnie z 137 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przedawniają się po upływie 3 lat od momentu, w którym stały się wymagalne. Trzeba jednak pamiętać, że trzyletni bieg terminu przedawnienia może zostać przerwany każdą czynnością mającą na celu wyegzekwowanie zaległości.
Sprawa byłaby prosta i oczywista, gdyby mama czytelniczki wystąpiła z wnioskiem o komorniczą egzekucję zaległych świadczeń przed upływem 3 lat od momentu wymagalności pierwszych zasądzonych sądownie alimentów. Gdyby tak się stało, to zaległe alimenty nie uległyby przedawnieniu, ponieważ podjęcie czynności mającej na celu ich egzekucję (w tym wypadku wniosek do komornika) przerwałby bieg przedawnienia. Komornik byłby bowiem zobowiązany do ciągłego ponawiania podejmowania czynności egzekucyjnych. Dlatego też alimenty w egzekucji komorniczej nie przedawniają się.
Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że należne alimenty za 5-letni okres wsteczny są już przedawnione i że czytelniczka nie może skutecznie ich żądać od ojca.