Warto to wiedzieć, jeśli dziecko miało to szczęście, a czasem nieszczęście, stać się właścicielem pokaźnego majątku, gdy było jeszcze małoletnie.
Najczęściej następuje to na skutek dziedziczenia. Nie ma znaczenia, czy dziecko ma miesiąc czy 12 lat, ograniczenia dotyczą także siedemnastolatka. Dziecko bowiem pozostaje aż do pełnoletności pod władzą rodzicielską (art. 92 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). A ta (art. 95) obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw.
40 zł to opłata od wniosku o zezwolenie na czynność przekraczającą zwykły zarząd majątkiem dziecka
Podstawowa zasada jest taka: rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zwykły zarząd (art. 101 § 3 k.r.i.o.). Określenie czynności przekraczających zwykły zarząd nie jest oczywiste, przyjmuje się, że są to rozporządzenia uszczuplające majątek dziecka. W jednej z uchwał Sąd Najwyższy stwierdził np., że nie przekracza tej granicy przyjęcie darowizny nieruchomości bez obciążenia, ze znacznym natomiast – zapewne już tak.
A co ze spadkiem? Niepełnoletni przyjmuje z mocy ustawy spadek z dobrodziejstwem inwentarza, czyli z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkodawcy do wartości czynnej spadku, w tym wypadku zatem zgody sądu nie trzeba.