NSA przypomniał o tym przy okazji rozpatrywania sprawy z wniosku o przyznanie podatnikowi prawa pomocy.
Mężczyzna reprezentowany przez radcę prawnego, wraz ze skargą na decyzję dyrektora izby skarbowej, dotyczącej odpowiedzialności podatkowej członka zarządu złożył wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych. Wskazał, że jest osobą niepełnosprawną, utrzymuje się z miesięcznej renty w wysokości nieco ponad tysiąca stu złotych brutto. Zaś na co dzień pozostaje w gospodarstwie domowym wraz z synami w wieku szesnastu i osiemnastu lat, przy czym młodszy syn jest niepełnosprawny.
Mężczyzna wyjaśnił, że choroba syna wymaga stosowania specjalistycznych maści i balsamów oraz specjalnej diety. Jako miesięczne wydatki wskazał czynsz około czterysta złotych, leki prawie trzysta złotych oraz zajęcia komornicze pobierane bezpośrednio z renty, w wysokości dwustu pięćdziesięciu złotych. Pozostałe zasoby mężczyzny przeznaczane są na jedzenie, środki czystości, ubrania oraz bieżące potrzeby.
Podatnik przy swoim wniosku nie wykazał swojego majątku. Podniósł również, że nie jest w stanie wygospodarować już żadnych więcej środków na pokrycie kosztów sądowych.
Dodatkowo na wezwanie referendarza sądowego przedłożył kserokopię PIT - 40A wraz kserokopią decyzji ZUS o ustaleniu renty i jej waloryzacji, kopię umowy najmu lokalu mieszkalnego, zawartą między Towarzystwem Budownictwa Społecznego, a nim i żoną, rachunki oraz kopię małżeńskiej umowy majątkowej, zawartej w formie aktu notarialnego.