Przedstawiciele Komisji Europejskiej, urzędów centralnych, organizacji pozarządowych, edukatorzy oraz dostawcy usług i treści internetowych będą rozmawiali o skutecznej ochronie najmłodszych użytkowników sieci.
Dyskusje koncentrować się będą wokół nowych mediów m.in. w aplikacjach mobilnych i obecnych w nich zagrożeń, takich jak cyberprzemoc, mowa nienawiści czy seksting. W trakcie konferencji przedstawione zostaną najnowsze badania i raporty dotyczące ochrony dzieci w Internecie, odbędą się również warsztaty edukacyjne poświęcone skutecznemu wykorzystaniu nowych technologii w pracy z najmłodszymi.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przedstawi efekty kontroli, jakie prowadzi od 2013 r. w związku z nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji, w zakresie ochrony małoletnich w audiowizualnych usługach medialnych. Zaprezentuje wyniki badań oferty programowej dla małoletnich odbiorców Internetu, kontroli rodzicielskiej oraz szacowanej skali pirackiej oferty VOD zawierającej pornografię, zarejestrowanej lub hostingowanej w Polsce.
KRRiT prowadzi liczne działania edukacyjne w dziedzinie ochrony dzieci i młodzieży w Internecie: jest inicjatorem oraz aktywnym uczestnikiem konferencji poświęconych tej tematyce, współpracuje z organizacjami pozarządowymi, pedagogami, środowiskiem uniwersyteckim. Wspiera i konsultuje inicjatywy samoregulacji w zakresie opracowywania systemu skutecznych zabezpieczeń w audycjach mogących zagrażać rozwojowi małoletnich.
Organizatorami VIII Międzynarodowej Konferencji „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie" jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) wraz z Fundacją Dzieci Niczyje (FDN) oraz niemiecka organizacja Landeszentrale fur Medien und Komunikation.