Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!
Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.
Aktualizacja: 06.12.2023 06:25 Publikacja: 09.11.2023 02:00
Foto: Adobe Stock
Zasady pracy i wynagradzania w godzinach nadliczbowych zostały uregulowane w kodeksie pracy. Od zasad literalnie tam przewidzianych istnieją jednak wyjątki, które warto znać, bo mogą wpływać na uprawnienia pracowników – szczególnie tych, którzy traktowani są jako zarządzający zakładem pracy.
Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.
Po 22 grudnia 2023 r. rodzice i opiekunowie nie otrzymają już 500 zł wsparcia na utrzymanie dzieci. Świadczenie wychowawcze zostanie zwaloryzowane i kolejne wypłaty wyniosą 800 zł na każde dziecko. Pierwsze takie przelewy mogą trafić do niektórych rodziców jeszcze w grudniu.
Abonament RTV w dotychczasowym kształcie ma przestać istnieć. TVP oraz Polskie Radio finansowane będą z opłaty audiowizualnej ponoszonej nie przez gospodarstwa domowe, jak do tej pory, lecz podatników, i pobierana wraz z podatkiem dochodowym przez urzędy skarbowe - wynika z założeń projektu ustawy, do której dotarł portal wirtualnemedia.pl.
W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni. Zakłada ona, że zakaz handlu nie będzie obowiązywał w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.
Firmowe regulacje mogą stanowić o konieczności uzyskania przez pracownika zgody przełożonego na wykonywanie pracy w nadgodzinach jeszcze przed jej podjęciem. Za nieprzestrzeganie tych zasad pracownik może zostać ukarany upomnieniem lub naganą, a jeśli wielokrotnie się to powtarza - nawet zwolniony z pracy.
Po niedawnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego nowy rząd Mateusza Morawieckiego zamierza wypłacić szybko wyrównania sędziom.
Jedną z inicjatyw jest wykorzystanie narzędzi do robotyzacji, by pomóc pracownikom w automatyzacji codziennych, powtarzających się czynności.
Pracodawcy, ale także pracownicy dostrzegają potrzebę wprowadzania rozwiązań wydłużających aktywność zawodową.
Pełnomocnicy będą mogli udostępnić klientom dokumenty dotyczące ich sprawy np. elektronicznie.
Przekazywanie drobnych upominków okolicznościowych pracownikom to temat pojawiający się praktycznie w każdym przedsiębiorstwie. Jak rozliczyć od nich VAT?
Świadczenie w postaci bonusu sfinansowanego z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych stanowi przychód pracownika ze stosunku pracy zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych do rocznego limitu. W konsekwencji pracodawca nie pełni roli płatnika podatku w PIT.
Przepisy wyłączające odpowiedzialność odszkodowawczą dzierżawców lub zarządców obwodu łowieckiego za szkody wyrządzone przez dzikie zwierzęta w uprawach rolniczych są zgodne z konstytucją - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny.
AI zabierze pracę, obniży pensje, każe szukać nowych celów w życiu i funkcjonować wedle praw pisanych przez algorytmy. Dystopijna wizja czy bliska rzeczywistość?
Pomimo spowolnienia, to nie spadek popytu na pracowników, lecz ich deficyt jest teraz głównym problemem firm usług HR. Branża się obawia, że oczekiwane w przyszłym roku ożywienie w gospodarce dodatkowo nasili ten problem.
Wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. czerwcowych emerytów, spójne zachęty dla seniorów do dalszej pracy i zmiany kryteriów przyznawania czternastki powinny być priorytetami nowego rządu.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W walkach na Ukrainie zginął były pracownik Urzędu Miasta Lublin.
Spośród krajów UE embargo na rosyjski autogaz najmocniej uderzy w polski rynek. Dlatego też importerzy domagają się wprowadzania okresu przejściowego i nowych inwestycji.
Pracodawcy, ale także pracownicy dostrzegają potrzebę wprowadzania rozwiązań wydłużających aktywność zawodową.
Protest drogowców niewiele dał. Bruksela uważa, że jest on nielegalny i niemoralny, inni wzywają do przywrócenia porządku, a Kijów skarży się na szkody gospodarcze.
Większość głosujących na Trzecią Drogę uważa, że posłowie raczej nie powinni zajmować się ustawą znoszącą kary za pomoc kobiecie w przerwaniu ciąży.
Gigantyczne zakupy haubic K9 miały dać technologię i pracę rodzimej zbrojeniówce. Skończyło się na obietnicach.
Pełnomocnicy będą mogli udostępnić klientom dokumenty dotyczące ich sprawy np. elektronicznie.
Pod naciskiem Donalda Trumpa republikanie blokują w Kongresie wsparcie dla Kijowa. Niepewna jest też pomoc Unii dla Ukraińców.
Kreml doszedł do wniosku, że Zachód jest już zmęczony wspieraniem Ukrainy i może porzucić Kijów.
Peugeot 208 Rallye nie jest oficjalnym projektem marki, ale efektem pomysłowości dealera czującego nostalgię do lat 80. Z pewnością znajdzie klientów, bo wygląda świetnie.
Warszawskim firmom będzie coraz trudniej konkurować o talenty z zagranicy, jeśli nie poprawi się ocena stolicy w światowym rankingu atrakcyjności metropolii.
W tym roku świąteczny koszyk prezentowy dla dzieci może być chudszy niż zwykle. Aż 70 proc. rodziców kupuje mniej zabawek lub wybiera tańsze zamienniki – wynika z badań przygotowanych przez „dentsu Polska”. Wszystko przez inflację.
System podatkowo-składkowy w Polsce oraz siatka świadczeń społecznych w zasadzie nie niwelują nierówności dochodowych w Polsce. Rozwarstwienie dochodów będzie coraz silniejszym hamulcem polskiej gospodarki – ocenia dr Paweł Bukowski z PAN.
Rosyjska Duma proceduje ustawę, która uzna Morze Azowskie za wewnętrzne morze Rosji - odnotowuje think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną.
Donald Trump w czasie spotkania w Davenport, w stanie Iowa dwukrotnie zapewnił, że jeśli wygra wybory prezydenckie w USA nie zostanie dyktatorem "z wyjątkiem pierwszego dnia" swojej prezydentury.
Liz Cheney, była członkini Izby Reprezentantów, córka byłego wiceprezydenta USA, Dicka Cheneya, rozważa start w wyborach prezydenckich w USA jako kandydatka niezależna.
Japońska kuchnia zyskuje coraz większą popularność na całym świecie – z roku na rok wciąż przybywa restauracji serwujących specjały tego kraju. Dane prezentowane przez Japończyków wskazują, że w ciągu ostatniej dekady liczba tego typu lokali na świecie uległa potrojeniu.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. We wtorek w nocy Most Krymski był zamknięty dla ruchu samochodowego.
Z artykułu w czasopiśmie naukowym „Journal of Experimental Biology” omawiającym badania naukowców, wynika, że delfiny butlonose obdarzone są niezwykle rzadką umiejętnością. „Siódmy zmysł” oprócz nich wykorzystują też rekiny i płaszczki.
Bez uchwalenia przez Kongres nowego pakietu dla Ukrainy wsparcie skończy się za trzy tygodnie – ostrzega Biały Dom.
To na szczeblu politycznym zapadną decyzje o docelowym kształcie zmian. Bez względu na formę ważne, aby ta reforma się dokonała. Bez niej nie przeprowadzimy transformacji energetycznej – mówi nam prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
Drugi sezon Jeremy’ego Sochana w NBA upływa pod znakiem wzlotów i upadków, bo Polak pierwszy raz w życiu występuje jako rozgrywający.
W sejmowej szafie odnalazło się kilkanaście wniosków dotyczących głównie opozycji, nad którymi prace wstrzymano na finalnym etapie.
Czy rzeczywiście po zmianie władzy wzrośnie pozycja Polski w Unii Europejskiej?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas