Reklama

Daniel Obajtek straci immunitet europosła? Jest wniosek Adama Bodnara

Prokurator Generalny Adam Bodnar podpisał w poniedziałek wniosek do przewodniczącej Parlamentu Europejskiego Roberty Metsoli o wyrażenie przez ten Parlament zgody na pociągnięcie europosła Daniela Obajtka do odpowiedzialności karnej - poinformowała rzeczniczka PG prok. Anna Adamiak.

Publikacja: 21.07.2025 19:56

Daniel Obajtek

Daniel Obajtek

Foto: Laurie DIEFFEMBACQ, EP

Daniel Obajtek to były prezes Orlenu  (w latach 2018–2024), a od czerwca 2024 r. - poseł do Parlamentu Europejskiego.  Zgoda PE na uchylenie immunitetu europosła jest konieczna, aby polska prokuratura mogła pociągnąć Obajtka  do odpowiedzialności karnej w sprawie składania fałszywych zeznań w postępowaniu przed Sądem Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie. Zeznania te dotyczyć miały znajomości Obajtka z dziennikarzem Piotrem Nisztorem.  

„Do postępowania tego dołączono materiały wyłączone z postępowania Prokuratury Okręgowej w Warszawie o sygn. akt 3041-1.Ds. 189.2023 w sprawie usunięcia kolportowania czasopisma „NIE” z punktów sprzedaży PKN Orlen S.A. oraz Poczty Polskiej, tj. o czyn z art. 49​ w zw. z art. 3 Prawa prasowego, w zakresie podjęcia decyzji przez Prezesa Zarządu Polskiego Koncernu Naftowego ORLEN Spółka Akcyjna o wycofaniu ze sprzedaży numeru 10/2023 ww. czasopism we wszystkich punktach dystrybucji mieszczących się na stacjach benzynowych” -   przekazała prok. Anna Adamiak. Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Czytaj więcej

Kto nagrywał Daniela Obajtka wiosną 2018 r.? Nie dowiemy się, ale to nie CBA

Prokuratura: dowody wskazują, że Daniel Obajtek popełnił dwa przestępstwa 

Jak poinformowała, wśród zebranych przez prokuratora dowodów są zeznania świadków, zapis rozmowy z czerwca 2018 r., opinia biegłego z zakresu fonoskopii, kopia protokołu przesłuchania Daniela Obajtka w charakterze świadka przed Sądem Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie z 11 maja 2023 r., korespondencję email wewnętrznego portalu EkoSystem PKN Orlen S.A.

"Dowody te stanowią podstawę do przyjęcia dostatecznie uzasadnionego podejrzenia​ popełnienia przez Daniela Obajtka dwóch przestępstw” - czytamy w komunikacie rzeczniczki prasowej PG.

Reklama
Reklama

Pierwsze dotyczy złożenia fałszywych zeznań w dniu 11 maja 2023 r.​ przed Sądem Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie w sprawie o sygn. akt V K 478/20, mających służyć za dowód w postępowaniu karnym z oskarżenia prywatnego, będąc pouczonym o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. 

Drugie – wydania przez Obajtka jako prezesa Orlenu polecenia pilnego zdjęcia numeru 10/2023 Tygodnika „Nie” z ekspozycji we wszystkich punktach handlowych należących do PKN Orlen S.A. i uniemożliwienie jego sprzedaży, czym ograniczył nabywanie przyjętego do rozpowszechniania czasopisma, tj. o czyn z art. 49 w zw. z art. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. – Prawo prasowe.

Czytaj więcej

Taśmy Daniela Obajtka. Prezes Orlenu: Jacek Sasin chce mnie wykończyć

O co chodziło ws. relacji Daniela Obajtka i Piotra Nisztora

W marcu 2024 r. Onet ujawnił, że Daniel Obajtek, w okresie, gdy kierował Orlenem, miał założony podsłuch w swoim gabinecie. Portal opublikował nagrania rozmowy z 2018 r. między Obajtkiem a prawicowym dziennikarzem Piotrem Nisztorem. Dziennikarz mówił do prezesa Orlenu po imieniu, prosił go o pracę dla swojej żony. Panowie poruszali także tematy związane z ówczesnym rządem PiS.

Po nagłośnieniu sprawy „taśm Obajtka" na internetowej stronie magazynu „Press” pojawiła się lista dziennikarzy, którzy w czasach rządów Daniela Obajtka odwiedzali Orlen (w latach 2018-2024).

W maju 2023 r. Obajtek był przesłuchiwany w sądzie. Zeznawał jako świadek podczas rozprawy dotyczącej oskarżeń jakie Piotr Nisztor wytoczył Grzegorzowi Jakubowskiemu, wówczas dziennikarzowi "Gazety Finansowej".

Reklama
Reklama

"Znam Piotra Nisztora tylko ze względu na wywiady, których udzielałem w TV Republika, nie przypominam sobie, w którym roku. Nie jesteśmy na »ty«, nie ma między nami bliskiej relacji [...]. Nigdy nie spotykałem się z nim nieformalnie i nie miałem nigdy żadnego spotkania nieformalnego z redaktorem Piotrem Nisztorem" - zeznał Obajtek.

W marcu 2024 r. Grzegorz Jakubowski złożył w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o krzywoprzysięstwie Piotra Nisztora, który zaprzeczał doniesieniom Onetu, iż jego żona i ojciec zostali zatrudnieni w spółkach Orlenu. Nagrania ujawnione przez Onet wykazały, że mijał się z prawdą. Podobne zawiadomienie złożył w sprawie byłego prezesa Orlenu – Daniela Obajtka.

Daniel Obajtek już odparł zarzuty

Daniel Obajtek odniósł się do sprawy jeszcze w ubiegły piątek. "Jeżeli chodzi o zarzuty: wytłumaczyłem wszystko w prokuraturze. Nagrania są zmontowane. Co do drugiego: wycofanie jednego numeru tygodnika 'Nie' uważam jak najbardziej za stosowane, bo obrażało uczucia religijne, krzyż i Świętego Jana Pawła II.   Jeżeli za to mają mi uchylić immunitet, to jestem z tego dumny" - napisał na platformie X.

Do wpisu dołączone jest zdjęcie okładki tego numeru tygodnika „Nie”, który Obajtek polecił wycofać. "Takimi zarzutami tylko się ośmieszacie" - napisał.

 

 

Reklama
Reklama

Daniel Obajtek to były prezes Orlenu  (w latach 2018–2024), a od czerwca 2024 r. - poseł do Parlamentu Europejskiego.  Zgoda PE na uchylenie immunitetu europosła jest konieczna, aby polska prokuratura mogła pociągnąć Obajtka  do odpowiedzialności karnej w sprawie składania fałszywych zeznań w postępowaniu przed Sądem Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie. Zeznania te dotyczyć miały znajomości Obajtka z dziennikarzem Piotrem Nisztorem.  

Pozostało jeszcze 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Reklama
Prawo drogowe
Kiedy na skrzyżowaniu działa zasada „prawej ręki"? Sąd rozstrzygnął spór
Prawo karne
Ponad 300 km/h przez Warszawę. Niespodziewany zwrot ws. pirata drogowego
Edukacja i wychowanie
Prywatne uczelnie przejmują studentów psychologii. Alarmujący raport
Sądy i trybunały
Prof. Piotr Tuleja: Ustrój Polski się zmienił, wróciliśmy do XIX wieku
Spadki i darowizny
Ile razy można zmienić testament notarialny i w jakim trybie? Zasady są jasne
Reklama
Reklama