Na drogach trwa policyjna akcja. Nie będzie taryfy ulgowej

W okresie Wszystkich Świętych nie będzie taryfy ulgowej za jazdę po alkoholu, poważne przekroczenia prędkości czy łamanie sygnałów drogowych i sygnałów związanych ze zmianą organizacji ruchu. Dostanie się też parkującym gdzie się da. Często auto osobowe zostanie odholowane. A to kosztuje ponad 600 zł.

Publikacja: 30.10.2023 12:28

Policyjny patrol na drodze krajowej numer 94 w Rzeszowie

Policyjny patrol na drodze krajowej numer 94 w Rzeszowie

Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Na najbliższe dni zapowiadana jest już po raz kolejny policyjna akcja pod hasłem Wszystkich Świętych (akcję Znicz prowadzą straże miejskie w całym kraju). Rusza 31 października i potrwa do 2 listopada. – Więcej policjantów pojawi się na drogach także w przyszły weekend (4 do 5 listopada). W całym kraju będzie to ok. 5,5 tys policjantów drogówki – mówi "Rzeczpospolitej" Robert Opas z Komendy Głównej Policji.

Na co szczególnie będą zwracać uwagę?

Na jazdę po alkoholu, przekroczenia prędkości czy niestosowanie się do zmian organizacji ruchu i sygnałów podawanych przez policjantów (nawet przy włączonej sygnalizacji to ich sygnały są wiążące dla kierowców). Z doświadczeń ubiegłych lat wynika, że w zbliżających się dniach więcej jest także wypadków i kolizji oraz łamania przepisów porządkowych – parkowanie gdzie się da (w tych sprawach policję wspomaga od lat straż miejska a kierowca, który zaparkuje w miejscu niedozwolonym czym spowoduje zagrożenie dla innych osób musi się liczyć z odholowaniem pojazdu).

- Nie ma mowy o taryfie ulgowej dla kierowców podróżujących po alkoholu – zastrzega Robert Opas i podaje, że w 2022 r. podczas trzech dni trwania akcji Wszystkich Świętych zatrzymano 885 kierowców na podwójnym gazie (średnio dziennie w całym kraju zatrzymywanych jest ok. 200 osób). W tym roku rekord dzienny już padł w minioną niedzielę policja zatrzymała wówczas 590 kierowców.

Akcję przeprowadzi także ITD

Świąteczną akcję przeprowadza także Inspekcja Transportu Drogowego. Ta będzie się koncentrowała m.in. na kontrolach ciężkiego transportu.

- Będziemy sprawdzali, czy pojazdy ciężarowe, autobusy są we właściwym stanie technicznym, czy kierowcy są trzeźwi i wypoczęci oraz czy są przestrzegane ograniczenia w ruchu pojazdów ciężarowych – informuje Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.

Inspektorzy ostrzegają też przed brawurową jazdą i nadmierną prędkością. Na najbardziej niebezpiecznych odcinkach dróg będą prowadzone kontrole prędkości z wykorzystaniem mobilnych oraz stacjonarnych urządzeń rejestrujących. Na drogach już pracują nowe, nieoznakowane radiowozy ITD wyposażone w urządzenia do pomiaru prędkości. W szeregi ITD, od września, trafiło już 11 pojazdów marki BMW G3L wyposażonych w wideorejestratory i 18 na których pokładzie znajdują się laserowe mierniki z wideorejestracją. 4 kolejne trafią w ciągu najbliższych dni. Nowe radiowozy pracują na terenie całego kraju.

Czytaj więcej

Nieoznakowany radiowóz i kontrola drogowa: Jak należy się zachować?

Kary mogą kierowców mocno zaboleć

W ubiegłym roku w okresie 29 października – 6 listopada system CANARD zarejestrował ponad 22 tys. przypadków przekroczenia dozwolonej prędkości. Rekordzista, poza obszarem zabudowanym, zarejestrowany w powiecie ostrowskim miał na liczniku 140 km/h. Przekroczył dozwoloną prędkość o 70 km/h.

Inspektorzy ITD sprawdzą również czy kierowcy pojazdów ciężarowych będą stosować się do zakazów ruchu. Aby poprawić przepustowość na drogach w czasie zwiększonego ruchu i umożliwić spokojniejszy przejazd samochodom osobowym, we wtorek 31 października i w środę 1 listopada będą obowiązywały zakazy w ruchu dla określonych pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton.

A kary mogą mocno zaboleć kierowców.

Przykładowe?

Stawki mandatów w przypadku za przekroczenie prędkości:

  • za przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h mandat wynosi 800 zł (przy recydywie - 1600 zł) plus 9 pkt karnych
  • za przekroczenie prędkości o ponad 40 km/h mandat wynosi 1000 zł (przy recydywie - 2000 zł) plus 11 pkt karnych
  • za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h mandat wynosi 1500 zł (przy recydywie - 3000 zł); plus 13 pkt karnych
  • za przekroczenie prędkości o ponad 60 km/h mandat wynosi 2000 zł (przy recydywie - 4000 zł); plus 14 pkt karnych
  • za przekroczenie prędkości o ponad 70 km/h mandat wynosi 2500 zł (przy recydywie - 5000 zł) plus 15 pkt karnych.

Czytaj więcej

Jest nowa instrukcja dla kierowców podczas kontroli drogowej

Na najbliższe dni zapowiadana jest już po raz kolejny policyjna akcja pod hasłem Wszystkich Świętych (akcję Znicz prowadzą straże miejskie w całym kraju). Rusza 31 października i potrwa do 2 listopada. – Więcej policjantów pojawi się na drogach także w przyszły weekend (4 do 5 listopada). W całym kraju będzie to ok. 5,5 tys policjantów drogówki – mówi "Rzeczpospolitej" Robert Opas z Komendy Głównej Policji.

Na co szczególnie będą zwracać uwagę?

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?