Trybunał Konstytucyjny: Pijany kierowca nie straci wszystkich uprawnień

Uniemożliwienie osobom, którym odebrano prawo jazdy określonej kategorii, odzyskania innych, jest niezgodne z konstytucją – zdecydował we wtorek Trybunał Konstytucyjny.

Publikacja: 04.07.2023 17:00

Mężczyzna posiadał prawo jazdy 11 kategorii. Został zatrzymany, gdy prowadził samochód w stanie niet

Mężczyzna posiadał prawo jazdy 11 kategorii. Został zatrzymany, gdy prowadził samochód w stanie nietrzeźwości.

Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Wszystko zaczęło się od skargi obywatela do TK. Mężczyzna posiadał prawo jazdy 11 kategorii. Został zatrzymany, gdy prowadził samochód w stanie nietrzeźwości. Sąd wymierzył mu pięcioletni zakaz prowadzenia pojazdów, dla których wymagane jest prawo jazdy kategorii B. Mężczyzna musiał też zwrócić prawo jazdy staroście.

Wystąpił jednak do starosty o wydanie wtórnika prawa jazdy kategorii nieobjętych zakazem. Starosta wydał jedynie wtórnik na ciągnik rolniczy. Uzasadniał, że wtórnik prawa jazdy nie może być wydany osobie, wobec której został orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na określony czas i zakres.

Kierowca zaskarżył tę decyzję do samorządowego kolegium odwoławczego, które utrzymało ją w mocy. Skargi kierowcy oddaliły też sądy administracyjne obu instancji.

Ostatecznie mężczyzna zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego ze skargą konstytucyjną. Podkreślił, że zaskarżony przepis narusza zasadę zakazu ponownego karania za to samo zdarzenie. Według niego w kwestionowanej regulacji ustawodawca rozszerzył orzeczony przez sąd zakaz.

Czytaj więcej

Ważne nowości dla kierowców od 1 lipca
Reklama
Reklama

We wtorek Trybunał uznał zaskarżony przepis za niezgodny z konstytucją w zakresie, w jakim pozbawia prawa do odzyskania dokumentu potwierdzającego posiadanie tego rodzaju uprawnień odnoszących się do pojazdów mechanicznych, dla których nie orzeczono zakazu ich prowadzenia.

– Organ administracji nie może pozbawić dokumentu potwierdzającego posiadanie tego rodzaju uprawnienia dla pojazdów mechanicznych, co do których nie orzeczono zakazu ich prowadzenia – uznał Trybunał.

W uzasadnieniu sędzia sprawozdawca Andrzej Zielonacki stwierdził, że zakwestionowane przepisy naruszają zasadę niesądzenia i niekarania dwa razy w tej samej sprawie.

Zdaniem Trybunału w zakwestionowanym przepisie rozszerzono w istocie orzekany przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów, który dotyczy prawa jazdy m.in. kategorii B, na prawo jazdy innych kategorii. W konsekwencji dochodzi do zaostrzenia wymierzonej sankcji karnej.

– Niezależnie od treści orzeczenia sądu powszechnego wymierzającego sprawcy przestępstwa albo wykroczenia środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów określonego rodzaju sprawca ten z mocy zaskarżonych przepisów pozbawiony będzie możliwości legalnego kierowania również innymi pojazdami – argumentował sędzia.

Sygnatura akt: SK 23/21

Reklama
Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama