Ważne nowości dla kierowców od 1 lipca

Punkty karne, opłaty ewidencyjne i za przejazdy autostradą - to trzy najważniejsze obszary, w których już od soboty kierowców czekają zmiany.

Aktualizacja: 01.07.2023 06:55 Publikacja: 30.06.2023 03:00

Ważne nowości dla kierowców od 1 lipca

Foto: Adobe Stock

Tego dnia wchodzi w życie nowelizacja ustawy o autostradach płatnych. Wprowadza zwolnienie z opłat za przejazd państwowymi odcinkami autostrad kierowców samochodów osobowych oraz motocykli: na A2 Stryków - Konin i na A4 Wrocław - Sośnica. Na tych odcinkach nadal będą płacić kierowcy samochodów ciężarowych i autobusów. A wszyscy kierowcy zapłacą za przejazd pozostałymi odcinkami polskich autostrad, którymi zarządzają prywatne firmy.

Czytaj więcej

Ważne zmiany w prawie od 1 lipca. Sprawdź co musisz wiedzieć

TIR TIR-a nie wyprzedzi

Skoro jesteśmy przy drogach szybkiego ruchu, to warto przypomnieć, że od 1 lipca będzie na nich obowiązywał zakaz wyprzedzania dla wielkich ciężarówek tj. pojazdów kategorii N2 lub N3, jeśli droga ma wyłącznie dwa pasy ruchu w obu kierunkach. Wyprzedzanie na takich drogach ekspresowych i autostradach będzie możliwe tylko wówczas, gdy pojazd wolniejszy "porusza się z prędkością znacznie mniejszą od dopuszczalnej" dla pojazdów ciężarowych kategorii N2 lub N3. Co to znaczy? Ministerstwo infrastruktury twierdzi, że każdy kierowca będzie musiał sam to ocenić, ale z analiz resortu wynika, że 10 km/h różnicy będzie pozwalało na dokonanie manewru wyprzedzania bez naruszenia zakazu.

Czytaj więcej

Nowe porządki na autostradach

Punkty karne: powrót do przeszłości

Najbardziej oczekiwane wydają się zmiany dopisane przez rząd na etapie prac sejmowych nad nowelizacją ustawy o autostradach płatnych. Chodzi o przywrócenie starych zasad kasowania punktów karnych. Od 1 lipca informacje o liczbie punktów karnych, zgromadzone w centralnej ewidencji, będą znikać z konta kierowcy już po roku, a nie - jak po zmianie przepisów w 2022 r. - po upływie dwóch lat. Ale dotyczy to tylko punktów otrzymanych od 1 lipca. Stare przedawnią się po 24 miesiącach.

Wracają też kursy reedukacyjne dla kierowców, którzy chcą zredukować sobie punkty karne. Nie częściej niż raz na pół roku po odbyciu płatnego, stacjonarnego kursu w WORD będzie można pozbyć się 6 punktów. Czyli w ciągu roku – 12.

Groszowy problem z głowy

Od soboty nie trzeba będzie wnosić opłaty ewidencyjnej na Fundusz CEPiK pobieranej m. in. za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego, zalegalizowanych tablic rejestracyjnych, blankietu profesjonalnego dowodu rejestracyjnego oraz wydanie prawa jazdy. To wprawdzie tylko 50 groszy, ale bardzo kłopotliwe dla niektórych kierowców.

Chodzi o sytuacje, gdy kierowcy zawieszono na trzy miesiące uprawnienia do kierowania pojazdami np. za przekroczenie prędkości. Nie traci się wówczas samego dokumentu, bo nie trzeba go ze sobą wozić. Policja odbiera prawo jazdy zgłaszając to w Centralnej Ewidencji Kierowców. Po trzech miesiącach, na swój wniosek, kierowca może odzyskać uprawnienia. Problem w tym, że "odwieszenie" prawa jazdy wymagało dotychczas wpłacenia owych 50 gr, o czym nie każdy wiedział lub pamiętał. Dlatego w wielu przypadkach kierowcy jeździli bez formalnego prawa jazdy. Niedopatrzenie było kosztowne: za jazdę bez uprawnień grozi 30 tys. zł grzywny i dwa lata zakazu prowadzenia pojazdów. Teraz do takich sytuacji już nie będzie dochodzić.

Znikają też opłaty ewidencyjne w wysokości 1 zł pobierane przez stacje kontroli pojazdów za przeprowadzenie badania technicznego oraz za dokonanie odczytu wskazania drogomierza. Zamiast 99 zł, kierowcy zapłacą więc 98 zł za badanie, plus ewentualnie 63 zł za sprawdzenie specjalistyczne instalacji gazowej.

Na koniec jeszcze jedna zmiana: w związku ze wzrostem płacy minimalnej do 3600 zł, od 1 lipca 2023 r. rosną też kary za brak ważnego ubezpieczenia OC. Posiadacze aut osobowych do końca roku będą płacić: przy braku polisy od 1 do 3 dni – 1440 zł, od 4 do 14 dni – 3600 zł , powyżej 14 dni – 7200 zł.

Tego dnia wchodzi w życie nowelizacja ustawy o autostradach płatnych. Wprowadza zwolnienie z opłat za przejazd państwowymi odcinkami autostrad kierowców samochodów osobowych oraz motocykli: na A2 Stryków - Konin i na A4 Wrocław - Sośnica. Na tych odcinkach nadal będą płacić kierowcy samochodów ciężarowych i autobusów. A wszyscy kierowcy zapłacą za przejazd pozostałymi odcinkami polskich autostrad, którymi zarządzają prywatne firmy.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Edukacja i wychowanie
Medycyna u Rydzyka z zaświadczeniem od proboszcza. Resort Czarnka: to legalne
Prawo dla Ciebie
Od 1 października zaczyna obowiązywać Konwencja Stambulska
Zawody prawnicze
Egzamin na aplikacje prawnicze nieznacznie łatwiejszy niż rok temu
Prawo drogowe
Egzaminacyjna turystyka ma się dobrze. Gdzie najłatwiej zdać na prawo jazdy
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Prawo dla Ciebie
Jak oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum. Objaśniamy
Konsumenci
Zamieszanie w sprawach frankowych przez brak uchwały SN