Przedstawiciele powiatowej inspekcji sanitarnej przeprowadzili kontrolę w szkole podstawowej. Podczas wizyty stwierdzili nieprawidłowości - w sali lekcyjnej klasy drugiej w miejsce krzeseł zastosowano piłki lekarskie typu "hoop" o średnicach czterdzieści pięć, pięćdziesiąt i pięćdziesiąt pięć centymetrów.
Zdaniem inspektorów piłki te nie posiadają oparcia, są niestabilne i mają miękkie siedziska, a nie istnieją ich zdaniem przepisy regulujące dostosowywanie piłek terapeutycznych do wzrostu uczniów. Szkole początkowo zarzucono również, iż ta nie posiadła atestów, czy certyfikatów na stosowane w klasach wyposażenie, ale w końcu potrzebne dokumenty przedstawiono.
W protokole kontroli stwierdzono, że nieprawidłowości stanowią naruszenie przepisów rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. Zgodnie z prawem to dyrektor zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki pobytu w szkole lub placówce, a sprzęty z których korzystają osoby pozostające pod opieką szkoły należy dostosować do wymagań ergonomii, stanowiska pracy i warunków antropometrycznych uczniów. Dalej inspekcja powołała się na obowiązujące Polskie Normy. Wskazała, że z powodu dużej rozpiętości wysokości uczniów meble produkowane są w kilku rozmiarach, co określa norma PN-EN 1729-1:2007 . Zdaniem IS wynika z niej, że stół czy krzesło powinny mieć ten sam rozmiar, a uczeń powinien wiedzieć jaki rozmiar ma wybrać i rozumieć dlaczego. Natomiast piłki typu "hoop" posiadają deklarację zgodności, ale dla zabawek, co jest niezgodne z wymogami dotyczącymi zapewnienia prawidłowych mebli szkolnych.
Powołując się na głosy lekarzy inspekcja stwierdziła, że piłki lekarskie można zgodnie z ich przeznaczenie stosować do zabaw w czasie przerw międzylekcyjnych lub rekreacji śródlekcyjnej oraz wykorzystywać do zajęć ruchowych w ramach wychowania fizycznego, jednak nie do sadzania na nich uczniów w klasie.
Najpierw powiatowy inspektor sanitarny, a później wojewódzki inspektor stwierdzili, że szkoła podstawowa musi zapewnić uczniom klasy drugiej prawidłowe meble edukacyjne, zgodne z Polskimi Normami. Ich zdaniem szkoła musi również zapłacić opłatę w wysokości kosztów kontroli w kwocie dziewięćdziesięciu dziewięciu złotych i osiemdziesięciu dziewięciu groszy.