Postanowiliśmy wreszcie nagrodzić nie tylko prawników korporacyjnych, nie tylko kancelarie prawne i doradców podatkowych. Chodziło, by wskazać indywidualności, osoby, które wyróżniają się na tle innych – mówiła Ewa Usowicz, zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej". To pierwsza edycja konkursu Prawnik Roku zorganizowanego przez „Rzeczpospolitą".
Nagrodę główną otrzymał prof. Adam Strzembosz, który w 2016 r. aktywnie zabierał głos w debacie publicznej na temat najbardziej fundamentalnych spraw dla państwa, podstawowych zasad porządku konstytucyjnego, rządów prawa, separacji władz, niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Konkurencja była duża, członkowie kapituły wskazali aż 48 kandydatów.
– Zawsze stałem po stronie ius i broniłem nas przed lex, które często jest bezprawiem – powiedział prof. Adam Strzembosz, odbierając nagrodę.
Poza nagrodą główną zostały przyznane wyróżnienia w pięciu kategoriach: prawnik spraw precedensowych, prawnik edukator, prawnik niezłomny, najlepszy bloger oraz najlepszy autor.
W kategorii prawnik spraw precedensowych kandydatów było 14. Kapituła zgłosiła także 14 osób wyróżniających się działalnością edukacyjną. Chodziło o to, by wybrać osobę, która aktywnie zabierała głos w debacie publicznej w 2016 r., kształtującą kulturę prawną Polaków.