Prezydent miasta, działając na podstawie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie formy opieki medycznej nad kobietą w ciąży, uprawniającej do dodatku z tytułu urodzenia dziecka nie przyznał kobiecie prawa do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się jej syna, w kwocie tysiąca złotych.
Organ uznał wniosek potrzebującej, za złożony w terminie. Zakwestionował natomiast przedstawione przez nią zaświadczenie lekarskie, gdyż nie wskazywało, od którego tygodnia ciąży kobieta została objęta opieką lekarską.
W związku z oświadczeniem, że nie dostarczy ona innego dokumentu, prezydent przyjął, że kobieta była pod opieką lekarską dopiero od dwunastego tygodnia ciąży.
Matka złożyła odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Wyjaśniła, że malucha wychowuje samotnie, utrzymując się z pomocy społecznej i zasiłku rodzinnego. Oświadczyła, że ze względów fizjologicznych nie miała świadomości swego stanu, a jej ciążę wykryto dopiero w szpitalu, gdzie trafiła z powodu złego samopoczucia i podejrzenia ataku trzustki. Po wykonaniu testu ciążowego skierowano ją na ostry dyżur ginekologiczny. Niedługo potem została ze szpitala wypisana.
Kobieta poinformowała, że następną wizytę lekarską odbyła już prywatnie, a według oceny specjalisty był to już dwunasty tydzień ciąży. Podkreśliła, że dziecko urodziło się zdrowe, gdyż dbała o siebie stosownie się odżywiając i uczęszczając do poradni. Kobieta dodała również, że jako samotnej matce, zapomoga z tytułu przyjścia na świat jej dziecka jest jej szczególnie potrzebna.