Dochód konkubenta może rzutować na prawo do świadczeń rodzinnych. Możliwe, że starając się o zasiłek i dodatki do niego trzeba będzie przedstawić dochód partnera. Wszystko zależy od tego, czy konkubent jest rodzicem przynajmniej jednego dziecka wychowywanego wspólnie.
Rodzina, czyli kto Ustawodawca definiuje rodzinę jako małżonków, rodziców dzieci, opiekuna faktycznego dziecka oraz pozostające na utrzymaniu dzieci do ukończenia 25 roku życia, a także niepełnosprawne dziecko, które ukończyło 25 lat, jeżeli w związku z niepełnosprawnością rodzinie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne.
A zatem, osoby tworzące związek nieformalny, posiadające, co najmniej jedno dziecko wspólne, muszą dla potrzeb uzyskania świadczeń rodzinnych przedstawić dochód uzyskany przez obie strony, czyli np. matki oraz jej konkubenta. Sytuacja wygląda inaczej, gdy osoba wnioskująca o świadczenie pozostaje w związku małżeńskim, mimo tworzenia związku nieformalnego z innym partnerem. Wtedy pod uwagę brany jest dochód współmałżonka, nie zaś konkubenta.
Jaka kwota O pomoc można się ubiegać w urzędzie gminy lub miasta. W praktyce przyznawaniem świadczeń rodzinnych zajmują się najczęściej ośrodki pomocy społecznej lub miejskie centra świadczeń. Wysokość pomocy zależna jest od wieku dziecka, na które przyznano zasiłek. Zasiłek na dziecko do piątego roku wynosi 77 zł; na dziecko powyżej piątego roku życia do ukończenia 18. roku życia 106 zł; na dziecko powyżej 18. roku życia do ukończenia 24. roku życia 115 zł.
539 zł