20:08
11.12.2023

Kończymy relację z poniedziałkowych obrad Sejmu

Zapraszamy we wtorek - na śledzenie drugiego dnia posiedzenia Sejmu. Donald Tusk wygłosi jutro exposé i przedstawi skład swojego gabinetu. Złoży też wniosek o wotum zaufania.

20:07
11.12.2023

Tusk premierem. Kto jak głosował?

Czytaj więcej

Donald Tusk prezesem Rady Ministrów. Kto jak głosował?
19:54
11.12.2023

"Wiadomości" TVP pomijają nazwisko nowego premiera

Nazwisko Tuska pojawiło się dopiero w zapowiedzi kolejnych materiałów - po wypowiedziach Mateusza Morawieckiego i Jarosława Kaczyńskiego".

Czytaj więcej

Jak "Wiadomości" zrelacjonowały koniec rządów PiS w Polsce?
19:30
11.12.2023

W Sejmie trwa spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy i Donalda Tuska

W gabinecie prezydenta w Sejmie odbywa się spotkanie głowy państwa z premierem. Politycy rozmawiają w cztery oczy.

19:01
11.12.2023

Na mównicę wszedł "bez żadnego trybu" Jarosław Kaczyński

Prezes PiS wdarł się na mównicę i stwierdził, że Donald Tusk jest niemieckim agentem.

- Nie wiem kim byli pana dziadkowie, ale wiem jedno - że jest pan niemieckim agentem - oświadczył Kaczyński.

Czytaj więcej

Sejm. Jarosław Kaczyński bezpardonowo zaatakował Donalda Tuska
18:51
11.12.2023

Tusk: Ta zmiana nastąpiła dzięki wam

- Jestem  dłużnikiem wszystkich, którzy, nawet z obawami, ale przyczynili się do dokonania tej wielkiej zmiany - powiedział Donald Tusk.

Podziękował za obecność i dar solidarności Lechowi Wałęsie, który od początku śledzi dziś debatę w Sejmie. Przeprosił za to swoją rodzinę, że w jej ąycie znów wdarła się polityka. - Ale musiałem wrócić - mówił.

Zwrócił się także do PiS i jego funkcjonariuszy, którzy poprzez media publiczne obudzili miliony ludzi. - To dzięki temu, co staraliście się zrobić nie tylko ze mną, z demokracją, tylu Polaków obudziło się 15 października - powiedział premier. Swoją wygraną zadedykował swoim dziadkom.

18:50
11.12.2023

Głosowanie. Donald Tusk wybrany na prezesa Rady Ministrów

Kandydaturę Donalda Tuska poparło 248 posłów, przeciwko było 201.

18:41
11.12.2023

Kukiz: Czekałem na powrót Tuska z Brukseli

- Czekałem na pański powrót z Brukseli, bo trzeba wprowadzić euro i sfederalizować Polskę, i stworzyć z Europy jedno superpaństwo, w którym Polska ma być wschodnią rubieżą - mówił Paweł Kukiz.

Dodał jednak, że jest szansa na zrealizowanie "wspólnych marzeń" sprzed 20 lat.

18:30
11.12.2023

Grzegorz Braun o leczeniu dżumy cholerą

- Szczęść Boże i ratuj się kto może, bo wysoka izba przystępuje do leczenia dżumy cholerą Odwołaliśmy szczęśliwie Morawieckiego, ale czemu mamy wybierać człowieka, który nie tak dawno wybrał go sobie za doradcę? - pytał polityk Konfederacji.

Braun ocenił, że koalicja, która ma przejąć władzę, nie jest szczytem marzeń żadnego z koalicjantów, i pytał, dlaczego Konfederacja miałaby poprzeć kandydata tej koalicji, która na równi z PiS popierała "zamordyzm covidowy i terroryzm sanitarystyczny", a także stała się podżegaczami wojennymi.

- Czy pan chce, żeby Ukraińcy w Polsce mieli szanse przegłosować nas demokratycznie w niejednej polskiej gminie? - pytał Braun.

18:20
11.12.2023

Czarzasty: Wszyscy baliśmy się trzeciej kadencji rządów PiS

- Nie będę opowiadał o historii Donalda Tuska, bo jej nie znam - zaczął Włodzimierz Czarzasty. Dodał, że

Czarzasty mówił, że Lewica wchodzi do trudnej koalicji, która nie będzie realizowała programu jednej partii, po to, aby być gwarantem realizacji lewicowych postulatów.

- Jeżeli Tusk doprowadzi do tego, że kiedy przy wspólnym stole zwaśnieni przez was ludzie zaczną się do siebie uśmiechać, to będzie nasza zasługa nie wasza - mówił Czarzasty.

Dodał, że ceni w Donaldzie Tusku jego doświadczenie, dystans, tolerancję i otwartość. 

Klub Lewicy zagłosuje za kandydaturą Donalda Tuska.

18:10
11.12.2023

Kosiniak-Kamysz: Solidarnie podejmujemy pełną odpowiedzialność za Polskę

Rząd pod przywództwem Tuska będzie rządem Rzeczpospolitej, a nie rządem partii politycznej - zapewniał z sejmowej mównicy lider ludowców.

Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że takie pojęcia jak bezpieczeństwo, wspólnota, braterstwo, samorządność, przedsiębiorczość wiążą się nierozerwalnie z osoba, która ma pełnić funkcje premiera.

Lider ludowców zacytował Witosa i przypomniał, że Polski nie buduje się na lata, ale na pokolenia i zadaniem koalicji jest pozostawienie przyszłym pokoleniom lepszej Polski niż ta, która zastała. Klub PSL- Trzecia droga poprze Donalda Tuska.

18:04
11.12.2023

Oliwiecka: Podzieliliście ludzi

Kolejna przedstawicielka Polski 2050 Barbara Oliwiecka obarcza PiS odpowiedzialnością za podział Polaków, co jest największą stratą po 8 latach rządów Zjednoczonej Prawicy.  Zapowiada, że rząd pod wodzą Tuska zlikwiduje mowę nienawiści, a najważniejsza zmiana, jaka się dokona, to zmiana myślenia o państwie. 

17:57
11.12.2023

Stanowisko Polski 2050 ws. kandydata przedstawia Mirosław Suchoń

Opisując odchodzącą ekipę i rząd pod przywództwem Morawieckiego Suchoń stwierdził, że "przywiązanie do najważniejszych wartości zamienili na bałwochwalstwo wobec politycznych liderów".

Tusk, jako kandydat o szerokich kompetencjach, ma za zadanie przywrócić zielona i przyjazną Polskę, a rolą Polski 2050 będzie dopilnowanie, "aby ten rząd stał się rządem prawdziwej zmiany".

17:53
11.12.2023

Karierę polityczną Donalda Tuska przypomina Bartłomiej Sienkiewicz

W imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej Sienkiewicz przypomniał najważniejsze punkty na politycznej drodze Tuska, poczynając od stanu wojennego i działalności w opozycji antykomunistycznej, przez utworzenie Kongresu Liberalno-Demokratycznego, późniejszej Platformy Obywatelskiej, po rządy w Polsce i przewodniczenie Radzie Europejskiej.

17:50
11.12.2023

Prezydent Duda dziękuje Szydło i Morawieckiemu za 8 lat współpracy

"Od 2015 roku prowadziliśmy razem Polskie Sprawy. Były momenty ważne i trudne, chwile sukcesów i problemów. Osiągnęliśmy bardzo dużo realizując to co obiecaliśmy Polakom. Dziękuję!" - napisał Duda.

17:44
11.12.2023

Gdzie jest 191. poseł PiS?

Klub PiS liczy więc obecnie, do czasu obsadzenia zwolnionego mandatu, 190 posłów. Mandat złożył Artur Soboń, który wszedł do zarządu NBP.

Czytaj więcej

Głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Morawieckiego: Gdzie jest brakujący poseł PiS?
17:35
11.12.2023

Mariusz Błaszczak w imieniu klubu PiS mówi o Tusku jako o "kuglarzu emocji"

Poseł PiS stwierdził, że jeśli Sejm wskaże  Donalda Tuska jako kandydata na premiera, posłowie przeżyją swoiste déjà vu.

Błaszczak mówił, że Donald Tusk, kuglarz emocji, najpierw uciekł do Brukseli, skąd wmawiał, że w Polsce umiera demokracja i manipulował wyborcami. Polityk PiS ocenił, że droga Tuska do władzy "to zero skrupułów i empatii" oraz że to PO podczas swoich rządów "doprowadziła do podziału na Polskę A i Polskę B, zapominając o Polsce wschodniej.

Błaszczak zapowiada, że Tusk napisał już scenariusz dla partii, które weszły z nim w koalicję - PSL utopi, a Szymona Hołowni odbierze przywództwo w jego Polsce 2050. Błaszczak zapowiedział, że klub PiS nie poprze Tuska.

17:21
11.12.2023

Szymon Hołownia: Grupa posłów zgłosiła kandydaturę Donalda Tuska na prezesa Rady Ministrów

Kandydaturę Tuska przedstawia Borys Budka.

Mówił między innymi, że Tusk zmierzył się z czymś, co w normalnych zasadach parlamentaryzmu nie mogło się udać - zderzył się z całą machiną państwa wymierzoną w jednego człowieka. Mimo to lider PO sie nie poddał, i, mówił Budka, wybór Tuska na premiera to"najlepsze, co nas może spotkać".

17:20
11.12.2023

Szymon Hołownia wznowił obrady Sejmu

17:07
11.12.2023

Po raz pierwszy odkąd obowiązuje konstytucja z 1997 roku kandydata na premiera wyłoni Sejm

Jest to tzw. drugi krok konstytucyjny. Taki krok mógł już mieć miejsce w 2004 roku, po tym gdy rząd Marka Belki nie uzyskał wotum zaufania, ale wówczas w Sejmie nie znalazła się większość zdolna wskazać kandydata. Ostatecznie Sejm wybrał wtedy premiera w trzecim konstytucyjnym kroku.

16:46
11.12.2023

Szymon Hołownia zapowiada, że dziś Sejm wybierze premiera, jutro będzie głosowanie nad wyborem całego rządu

W poniedziałek Andrzej Duda ma spotkać się z Donaldem Tuskiem i ustalić z nim szczegóły dotyczące zaprzysiężenia jego rządu.

Czytaj więcej

Szymon Hołownia: Historyczny moment. Może będzie więcej kandydatów na premiera?
16:29
11.12.2023

Bartkiewicz: PiS szedł do wyborów parlamentarnych bez planu „B”

Cała strategia wyborcza PiS opierała się na manichejskiej narracji – po jednej stronie miłujący ojczyznę patrioci, którzy budzą się i zasypiają ze słowem „Polska” na ustach i własnymi piersiami chronią nas przed Rosją, Unią Europejską, Niemcami, imigrantami, ideologią gender i feminatywami. Po drugiej stronie była cała reszta, która chce Polskę sprzedać, zniewolić, wyrzec się suwerenności, a Polakom kazać pracować aż do śmierci. W tym świecie nie było niczego pośredniego – kogoś, kto był chociaż neutralny, z kim PiS mógłby myśleć o budowaniu koalicji - pisze publicysta "Rzeczpospolitej".

Czytaj więcej

Artur Bartkiewicz: Rząd Morawieckiego przegrał zanim powstał. PiS sam jest sobie winien
16:27
11.12.2023

Kaczyński w Sejmie: Kampania przeciwko PiS-owi przekonała dużą część społeczeństwa, że rzeczywistość urojona jest rzeczywistością

- PiS będzie twardy w opozycji, ale nie będzie totalny - zadeklarował prezes PiS. - Polska moich marzeń to Polska bez polityków, którzy będą działali na rzecz innych państw - mówił też.

16:22
11.12.2023

Bogusław Chrabota: Gdyby Morawiecki naprawdę miał polityczną szansę, skład tego rządu wyglądałby zupełnie inaczej

Dlatego protestuję tu przeciw tym, którzy skaczą Morawieckiemu do oczu, pytając, czemu nie prowadził takiej polityki, kiedy naprawdę miał na to szanse. Obśmiewają go za to przedziwne, ontologiczne rozdarcie między apoteozą kontynuacji i obietnicą zmiany. Ano, nie. Nic tu nie musi być spójne. Nic logiczne. Nic konsekwentne. Mydlane bańki wypuszczone pod sejmowy sufit. Słowa, słowa, słowa. Bez pokrycia. Ot, cała bajka - pisze redaktor naczelny "Rzeczpospolitej". 

Czytaj więcej

Bogusław Chrabota: Morawiecki bez wotum zaufania. Jego exposé to były tylko mydlane bańki
16:19
11.12.2023

Przerwa w obradach do godziny 17:15

Zbiera się konwent seniorów. Teraz kandydata na premiera wskaże sejmowa większość.

16:17
11.12.2023

190 posłów za wnioskiem o wotum zaufania dla rządu

Przeciw było 266 posłów. Sejm nie udzielił wotum zaufania rządowi Morawieckiego.

Czytaj więcej

Koniec premiera Mateusza Morawieckiego. Rząd nie uzyskał wotum zaufania
16:16
11.12.2023

Sejm będzie głosował wniosek o wotum zaufania dla rządu Morawieckiego

16:11
11.12.2023

Morawiecki dziękuje Markowi Suskiemu za pytanie "komu przeszkadza silna Polska"

- No właśnie, komu przeszkadza silna Polska? - powtórzył pytanie Morawiecki, ale na nie nie odpowiedział.

15:55
11.12.2023

Mateusz Morawiecki na zarzut utylizacji szczepionek na COVID-19: Wolę, że kupiono ich trochę za dużo, niż gdyby miało ich zabraknąć

Premier przekonywał, że gdyby szczepionek zabrakło "pretensje do rządu miałoby 90 proc. Polaków".

15:51
11.12.2023

Mateusz Morawiecki mówi, że żałuje zamknięcia cmentarzy 1 listopada w czasie epidemii koronawirusa

Morawiecki wyraził też żal z powodu zamknięcia parków na pewien czas w okresie epidemii.

15:43
11.12.2023

Morawiecki odpowiada w Sejmie m.in. na zarzuty Ryszarda Petru i Sławomira Mentzena

- Pan przewodniczący Mentzen mówił o wzroście podatków: panie przewodniczący najlepiej popatrzeć na dane OECD. Proszę popatrzeć sobie tam, jak OECD pokazuje klin podatkowy. Popatrzcie co się stało z klinem podatkowym w ostatnich pięciu latach. W ogromnej większości kategorii klin podatkowy w Polsce jest najniższy wśród wszystkich unijnych krajów OECD. Zwracam się głównie do posłów Konfederacji, bo wy opowiadacie takie bzdury - przekonywał premier w Sejmie.

Czytaj więcej

Morawiecki w Sejmie powołuje się na "wójta z PSL". "PSL powinien się zastanowić"
15:32
11.12.2023

Pietryga: W sejmowym exposé Mateusza Morawieckiego nie było wiary w zwycięstwo

Premier wykorzystał swój czas, aby zaprezentować bilans zamknięcia ośmiu lat władzy PiS, w którym Polska jawi się jako kraina miodem i mlekiem płynąca. Nawiązał do solidaryzmu społecznego – koła zamachowego rządów prawicy. Mówił również o wzmocnieniu bezpieczeństwa, reformach podatkowych i finansach publicznych - pisze zastępca redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej".

Czytaj więcej

Tomasz Pietryga: Co Morawieckiego nie zabije, to go wzmocni. Walczył do końca i na tym zyska
15:26
11.12.2023

Mateusz Morawiecki odpowiada na pytania posłów

15:19
11.12.2023

Lista posłów zapisanych do głosu została wyczerpana

Wicemarszałek Sejmu ogłosiła jedną minutę przerwy.

15:07
11.12.2023

Przemysław Czarnek: 15 mld zł to są inwestycje w oświatę za czasów rządów PiS.

Czy to prawda, że to jest pięć razy więcej niż inwestycję w oświatę za czasów rządów PO-PSL? - zapytał premiera Mateusza Morawieckiego były minister edukacji.

14:59
11.12.2023

Janusz Kowalski zapowiada w Sejmie, że PiS nie będzie w Sejmie totalną opozycją

- Wiosna będzie nasza, zwyciężymy - mówi wiceminister rolnictwa.

14:50
11.12.2023

Co o zmianie władzy w Polsce piszą światowe media?

W czasach, gdy wybory w Holandii wygrywa lider skrajnie prawicowej Partii Wolności Geert Wilders, Marine Le Pen staje się faworytką w walce o Pałac Elizejski w 2027 roku, a Alternatywa dla Niemiec (AfD) wybija się na drugą pozycję w sondażach, wynik wyborów 15 października stal się dla całej Europy źródłem nadziei. Pokazał, że populizm można jednak pokonać. Dobra wola Brukseli wobec nowej ekipy jest więc ogromna - pisze Politico.

Czytaj więcej

Światowe media: Polska, nadzieja Europy
14:46
11.12.2023

Trudno określić, dla kogo wystąpienie Morawieckiego zostało napisane - pisze Zuzanna Dąbrowska

Morawiecki usiłował bronić dorobku ostatnich lat władzy PiS, ale zszedł z linii bezpośredniego starcia politycznego – nie wymieniał nazwisk polityków opozycji, unikał osobistych ataków i nie wchodził w polemiki. Zamiast tego prowadził dyskurs, którego zabrakło być może pod koniec lat 90-tych – krytykując twardy neoliberalizm i upominając się o prawa „prostego człowieka”. Tyle, że dziś ten podział wygląda już inaczej, czego Morawiecki nie dostrzega - pisze publicystka "Rzeczpospolitej".

Czytaj więcej

Zuzanna Dąbrowska: Mateusz Morawiecki rozstaje się z fotelem premiera
14:43
11.12.2023

Marek Suski ubolewa, że nad exposé Mateusza Morawieckiego nie odbywa się długa debata

- Żegnamy niestety dobry rząd i niestety suwerenną Polskę - mówił w Sejmie Suski. - Witamy same kłamstwa całą dobę. Wraca postkomuna ta resortowa i resetowa, poddana wobec Rosji i Niemiec - kontynuował.

Czytaj więcej

Marek Suski pyta premiera Morawieckiego: Komu przeszkadza silna Polska?
13:52
11.12.2023

Kolejni politycy PiS mówią o sukcesach rządu.

Wypowiadali się m.in. byli ministrowie: Waldemar Buda, Paweł Jabłoński i Arkadiusz Mularczyk.

13:30
11.12.2023

Szułdrzyński: Gdyby taki Morawiecki, jakiego widzieliśmy w poniedziałek, prowadził kampanię wyborczą, pewnie PiS nie musiałby się żegnać z władzą

Ściągnięci z Węgier spin doktorzy przekonali kierownictwo PiS, że trzeba zmienić kurs kampanii i z całą mocą walić, uderzać, wymierzać ciosy i bolesne razy, łajać, straszyć. Tych negatywnych emocji było tak dużo, że choć sam PiS dostał 35 proc głosów, a partia Donalda Tuska nieco ponad 30 proc., to zmobilizowało się dodatkowych kilka milionów młodych wyborców, którzy zagłosowali m.in. na Trzecią Drogę i na inne partie demokratycznej opozycji, by odsunąć PiS od władzy. Gdyby PiS ich tak nie wkurzył, być może rządziłby trzecią kadencję - pisze zastępca redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej".

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: PiS żegna się z władzą. W stylu takim samym, w jakim rządził
13:27
11.12.2023

W exposé nie było żaru, zadziorności i wiary - pisze Piotr Skwirowski

Mimo to Mateusz Morawiecki twierdzi, że Polskę mlekiem i miodem płynącą zostawia nam po 8 latach rządów PiS - zauważa dziennikarz ekonomiczny "Rzeczpospolitej".

Czytaj więcej

Krótkie exposé odchodzącego premiera. Gospodarka w odwrocie
13:26
11.12.2023

Kolejni posłowie PiS w sesji pytań do premiera chwalą rząd

Głos zabierają w zasadzie wyłącznie posłowie PiS i Konfederacji.

13:07
11.12.2023

Poseł Kukiz'15 zapowiedział poparcie rządu Mateusza Morawieckiego

Jarosław Sachajko stwierdził jednocześnie, że rząd był dla tego ugrupowania trudnym partnerem.

Czytaj więcej

Poseł Kukiz'15 w Sejmie: Wstyd panie ministrze Ziobro. Poprzemy rząd
13:04
11.12.2023

Politycy komentują w sieci exposé Mateusza Morawieckiego

Na platformie X (dawniej Twitter) politycy szeroko komentują exposé, które wygłosił w Sejmie Mateusz Morawiecki.

Czytaj więcej

Politycy o exposé Mateusza Morawieckiego: Mdłe, ogólniki, jak na stypie
12:59
11.12.2023

Marek Jakubiak z Kukiz'15 mówi, że Polska ma "jedno z najniższych w Europie"

- Mamy 380 ton złota w NBP. A wam jest ciągle źle - oświadczył.

12:55
11.12.2023

W imieniu koła Kukiz'15 przemawiał Jarosław Sachajko

Po jego wystąpieniu Szymon Hołownia ogłosił rozpoczęcie zadawania pytań. Do zadania pytań zgłosiło się 107 posłów.

12:46
11.12.2023

Mentzen: Z radością i satysfakcją zagłosuję przeciw wotum zaufania dla premiera Morawieckiego

- Bardzo się cieszę że to koniec waszych rządów - dodał.

Czytaj więcej

Sławomir Mentzen po exposé: Gratuluje przedsiębiorcom, którzy przeżyli rząd PiS
12:44
11.12.2023

Mentzen do PiS: Drukowaliście pusty pieniądz

- Skumulowana inflacja za drugiej kadencji waszych rządów wyniosła 43 proc. - zauważył prezes Nowej Nadziei.

12:41
11.12.2023

Mentzen: Nawet ja byłem zdziwiony rozmiarem porażki waszych rządów

- Spójrzcie do jak wielkiej katastrofy doprowadziliście polską gospodarkę. Gdzie są polskie samochody elektryczne? Gdzie jest prom "Batory"? Nie zaczęliście budowy CPK - wyliczał lider Konfederacji.

12:39
11.12.2023

Mentzen do Morawieckiego: Niszczyliście przedsiębiorców z rewolucyjnym zapałem Zandberga

- W państwie rządzonym przez was zarabianie pieniędzy jest źle widziane, czasem staje się nawet przestępstwem - stwierdził Mentzen.

12:37
11.12.2023

W imieniu Konfederacji głos zabiera Sławomir Mentzen

- Gdy przejęliście władzę w roku 2015 zakończyła się transformacja polskiej gospodarki z systemu socjalistycznego w system gospodarki wolnorynkowej. Zaczęliśmy znowu iść w stronę socjalizmu. PiS realizowało program gospodarczy Razem, było na lewo od SLD - oświadczył Mentzen.

12:35
11.12.2023

Gawkowski: Panie premierze, pana przemówienie było jak maska ryżu

- Było nudne, puste i bez żadnych przypraw - oświadczył poseł Nowej Lewicy. - Przyszła lepsza zmiana, przyszła normalna zmiana. 15 października narodziła się nowa Polska - dodał.

12:34
11.12.2023

Gawkowski do Morawieckiego: To przez was Polacy kłócili się w domach

- To przez was Polacy bali się rozmawiać o polityce. Czas powiedzieć wam: zmarnowaliście osiem lat, to było złe osiem lat dla Polski - mówił poseł Nowej Lewicy.

12:31
11.12.2023

Gawkowski do Morawieckiego: Dokonaliście upodlenia polskich kobiet przez wyrok TK

- Upodliliście kobiety tak, że wyszły na ulice. Dziś powinniście tym wszystkim kobietom powiedzieć przepraszam, bo one powiedziały wam dziękuję - mówił z mównicy sejmowej poseł Nowej Lewicy.

12:30
11.12.2023

Michał Płociński o exposé: Premier mówił długo i dość nudno – tak w treści, jak i formie

Fajerwerków nie było, tym razem nawet nie atakował przeciwników politycznych, a przynajmniej nie wprost. Dość powiedzieć, że nazwisko Donalda Tuska nie padło ani razu. Mateusz Morawiecki opowiadał głównie o osiągnięciach rządów PiS, sytuacji gospodarczej, reformach - pisze publicysta "Rzeczpospolitej".

Czytaj więcej

Michał Płociński: Exposé Morawieckiego. Dlaczego PiS zamierza być lewicową opozycją?
12:28
11.12.2023

W imieniu klubu Nowej Lewicy głos zabiera Krzysztof Gawkowski

- Mówił pan o demografii, że jest największym wyzwaniem. Ale to przecież nie kto inny jak pana szef mówił, że Polki nie rodzą dzieci, po "dają w szyję" - mówił pod adresem Morawieckiego kandydat na wicepremiera.

12:22
11.12.2023

Paszyk: Zdewastowaliście polskie samorządy

Poseł PSL zarzucił rządowi, że za jego czasów "realne dochody samorządów drastycznie spadły". - Dziś nie ma środków w kasach samorządu, by podejmować własne inicjatywy - stwierdził.

12:16
11.12.2023

W imieniu PSL głos zabiera Krzysztof Paszyk

- Wykluczenia, nienawiść i kłamstwa - to trzy cechy, które charakteryzowały pana funkcjonowanie - mówił kierując te słowa do premiera Morawieckiego.

12:15
11.12.2023

W imieniu Polski 2050 głos zabiera Ryszard Petru: Ci którzy łamali prawo muszą stanąć przed Trybunałem Stanu

- To co zostało skradzione, musi zostać Polsce zwrócone - mówi poseł Polski 2050.

Czytaj więcej

Ryszard Petru o rządzie PiS: Doiliście przedsiębiorców. Apeluje o Trybunał Stanu
12:09
11.12.2023

Kobosko: Moje słowa kierowane do pana nie skończą się na słowie żegnam

- Chciałem tę mowę zakończyć słowem "witaj". Witaj sprawiedliwości, witaj pokoro i gotowości oddania własnego czasu i zdrowia, by działać na rzecz patrii (łac. ojczyzna - red.) a nie partii. Witaj społeczeństwo obywatelskie. Witaj demokracjo - oświadczył polityk Polski 2050.

Czytaj więcej

Kobosko po exposé Morawieckiego: Żegnaj pogardo, witaj sprawiedliwości i demokracjo
12:06
11.12.2023

W imieniu klubu Polski 2050 przemawia Michał Kobosko

- Przez te dwa tygodnie nie zrobił pan, panie premierze, nic dla Polski za to wiele dla siebie - mówił wiceprzewodniczący Polski 2050. - Dziś jednak pana czas w polskiej polityce nieodwołalnie się kończy - dodał.

12:05
11.12.2023

Na mównicę wszedł Antoni Macierewicz

Macierewicz domagał się możliwości "sprostowania kłamstw", które usłyszał z sejmowej mównicy. Szymon Hołownia poprosił go o przedstawienie stanowiska na piśmie. Po wymianie słów z marszałkiem Macierewicz opuścił mównicę.

12:03
11.12.2023

Nowacka: Idziemy po prawo i sprawiedliwość. Dla młodych, dla kobiet, dla niepełnosprawnych

- I przyszliśmy. Rząd Donalda Tuska naprawi to, co żeście zepsuli. Możecie krzyczeć, nie mówię do was, zdemoralizowani politycy PiS, ale do waszych wyborców. Szczęśliwej Polski już czas - zakończyła swoje wystąpienie Nowacka.

12:00
11.12.2023

Nowacka: Młodzi nie kupią waszych kłamstw, kobiety też nie kupią waszych kłamstw

- Za dużo widzieliśmy przez to osiem lat - oświadczyła posłanka KO.

11:58
11.12.2023

Barbara Nowacka wypomniała Kaczyńskiemu, że ten odwiedził bliskich na cmentarzu wtedy, gdy rząd zamknął cmentarze w czasie epidemii

- Nie wiem czy to był ten lepszy sort, ale nie ma pan prawa czuć się ani lepszym, ani gorszym od żadnego z nas - zwróciła się do Kaczyńskiego Nowacka.

11:57
11.12.2023

Nowacka: Kto jak nie pan, panie Kaczyński, dzielił Polaków mówiąc o "gorszym sorcie"?

Barbara Nowacka zarzuciła TVP, że ta "wykluczała i szczuła".

11:55
11.12.2023

Nowacka: Inflacja taka, że za chleb, który kosztował 4 zł, trzeba płacić 9 zł

- Emeryt po zapłaceniu rachunków za prąd nie miał już pieniędzy na zakupy spożywcze - mówiła z mównicy sejmowej posłanka KO, kandydatka na minister edukacji w rządzie Donalda Tuska.

11:52
11.12.2023

W imieniu Koalicji Obywatelskiej występuje Barbara Nowacka

Nowacka wypomina rządowi wysoką inflację, a także kryzys humanitarny na granicy Polski z Białorusią. Nowacka mówi też o aferze wizowej.

11:46
11.12.2023

Kaczyński o "wyzwaniu geopolitycznym" stojącym przed Polską: Ofensywa polityczna imperium sowieckiego

- Dalszej ofensywy politycznej, ale także militarnej. I dlatego jedynym zabezpieczeniem przed tego rodzaju ofensywą jest zbrojenie się, zbrojenie się i jeszcze raz zbrojenie się - mówił prezes PiS.

Czytaj więcej

Kaczyński w Sejmie ostrzega przed "imperium sowieckim" i Unią Europejską
11:43
11.12.2023

Kaczyński o latach 1989-2015: Wielkie bezrobocie, głodne dzieci, minimalne płace

- Były takie zjawiska jak emigracja, ogromny wzrost patologii społecznej i wreszcie modus operandi polegające na podejmowaniu działań, budowaniu relacji, których celem było nieekwiwalentne przejmowanie dóbr publicznych, ale często też prywatnych - stwierdził Kaczyński.

11:39
11.12.2023

Kaczyński: Wystąpienie premiera to apel do całej klasy politycznej, aby próbowała znaleźć drogę do bezpiecznej i dobrze rozwijającej się Polski

To apel, by klasa polityczna spojrzała na sytuację w naszym kraju, sytuację wokół naszego kraju, ale także w świecie. Na wszystkie niebezpieczeństwa, ale także na szanse - oświadczył prezes PiS. 

11:36
11.12.2023

Sejm wznawia obrady, głos zabiera Jarosław Kaczyński

Kaczyński występuje jako przedstawiciel klubu PiS.

11:31
11.12.2023

Krzysztof Bosak o wystąpieniu premiera: Powiedział, że chce, żeby Polacy pracowali mniej

Jeden z liderów Konfederacji wypominał premierowi, że "nie odniósł się do zalewania Polski masową, legalną imigracją zarobkową".

11:25
11.12.2023

Szymon Hołownia ogłosił kilka minut przerwy

Przerwa potrwa do 11:30.

11:24
11.12.2023

Morawiecki zakończył swoje wystąpienie

Klub PiS nagrodził premiera brawami i okrzykami "Mateusz, Mateusz".

11:23
11.12.2023

Morawiecki: Musimy zakończyć wojnę polsko-polską

- Szukajmy tego co nas łączy, wybierzmy dialog, tylko odrzucając konflikt możemy przetrzeć nowe ścieżki rozwoju - oświadczył premier.

11:22
11.12.2023

Morawiecki: Wierzę w Polskę, która potrafi się odnaleźć w świecie jutra

- Wierzę w Polskę, która wyrasta na europejskie centrum przemysłów kreatywnych. Wierzę w taką Polskę i jestem przekonany, że w taką Polskę wierzy większość z was - oświadczył premier.

11:21
11.12.2023

Joanna Scheuring-Wielgus: W pierwszej kolejności trzeba wejść do departamentów i zrobić audyt organizacyjno-finansowy

Jak powiedziała w rozmowie z RMF FM posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus, „jest bardzo prawdopodobne, że wejdzie do rządu Donalda Tuska i będzie pracować w Ministerstwie Kultury jako wiceszefowa resortu”. - Trzeba będzie wejść do tego departamentu i w pierwszej kolejności zrobić audyt organizacyjno-finansowy. To jest pierwsza rzecz, którą zrobi każdy minister, który wejdzie do swojego departamentu, mówię o wszystkich ministrach i ministerkach - powiedziała.

Czytaj więcej

Scheuring-Wielgus: PiS zaprzyjaźniło się z in vitro. Zaprzyjaźni się też z gender
11:18
11.12.2023

Morawiecki: Zaproponuję dyskusję nad pakietem demokratycznym dla polskiego Sejmu

- Dojrzałość naszej demokracji najlepiej odzwierciedli rola opozycji, ktokolwiek by nią nie był - powiedział szef rządu. Morawiecki dodał, że opozycja powinna mieć "więcej narzędzi do działania". Morawiecki mówi np. o "dniu opozycji", w którym wicemarszałek Sejmu z opozycji mógłby układać porządek obrad.

11:17
11.12.2023

Morawiecki: Polska przyszłości nie może być Polską zdziecinniałą

- Polska przyszłości musi być Polską dojrzałą - oświadczył Morawiecki.

11:16
11.12.2023

Morawiecki: Europejskość nie polega na zlaniu się z Europą

- Chcemy Polski nowoczesnej, twórczej, oryginalnej - powiedział szef rządu.

11:15
11.12.2023

Morawiecki: Dlaczego Polska miałaby nie stać się liderem przemysłu audio-wizualnego

Polska już dziś musi stać się liderem przemysłów kreatywnych - oświadczył Morawiecki.

11:09
11.12.2023

Morawiecki: Chcemy wprowadzić emeryturę stażową, aby perspektywa przyszłej emerytury była stabilnym planem na życie

- Możemy rozpocząć kolejną debatę na temat nowoczesnej, ambitnej polityki senioralnej. Chodzi nie o to, aby seniorom zapewnić minimum egzystencjalne. Chodzi o zaangażowanie seniorów w życie społeczne - oświadczył Morawiecki, który zapowiedział ulgi podatkowe dla firm zatrudniających seniorów oraz rozwój tzw. uniwersytetów trzeciego wieku oraz "tworzenie miejsc, gdzie seniorzy będą mogli spotykać się i współpracować z osobami młodszymi".

11:06
11.12.2023

Morawiecki: Likwidacja 49 województw doprowadziła do degradacji całych regionów

- Trzeba wzmocnić inwestycje, aby przywrócić życie zaniedbanym regionom. Przygotujemy zatem założenia nowej reformy administracyjnej, której sednem będzie nie centralizacja, lecz usieciowienie - zapowiedział szef rządu.

11:04
11.12.2023

Morawiecki: Państwo i samorządy muszą stać się nowoczesnym centrum usług dla obywateli

Premier mówił o inwestycjach w usługi edukacyjne i opiekę zdrowotną w Polsce. - Trzeba dalej podnosić wydatki na służbę zdrowia. Wystarczy popatrzeć na trend, który był w czasie naszych rządów - stwierdził.

11:03
11.12.2023

Morawiecki: Chcemy brać udział w tworzeniu historii, a nie jej biernym obserwowaniu

Premier mówi o rewolucji związanej z rozwojem technologii cyfrowych i sztucznej inteligencji.

11:00
11.12.2023

Morawiecki: Państwo musi mieć decydujący głos ws. rozwoju i wykorzystania narzędzi cyfrowych

- Stawką jest tu nasza wolność - ostrzegł Morawiecki. - Internet musi być wolny, także wolny od poprawności politycznej. O to zawsze walczył mój rząd - dodał.

10:58
11.12.2023

Morawiecki: Musimy zrobić miejsce dla kobiet

- Jesteśmy na tę pokoleniową rewolucję gotowi - stwierdził szef rządu.

10:57
11.12.2023

Morawiecki: Miejsce kobiety powinno być tam, gdzie ona sama je sobie wybierze

- Nie chodzi o to, aby znieść różnice, bo pięknie się różnimy. Chodzi o to że możemy być równi, ale musimy być równi - zadeklarował premier.

10:55
11.12.2023

Morawiecki: Zaczęliśmy oddawać do użytku najwięcej mieszkań od kilku dekad

- Jednak nie osiągnęliśmy efektu demograficznego. Czy się zmieniają. Rodzina jest często obiektem ataku. Demografia to także problemy z płodnością, to epidemia naszych czasów, ogromne wyzwanie. Każdy powinien w takiej sprawie otrzymać wsparcie. Dlatego w dekalogu polskich spraw zapisaliśmy bon rodzicielski pozwalający na sfinansowanie różnych sposobów leczenia niepłodności - mówił Morawiecki.

10:51
11.12.2023

Morawiecki: 4 proc. PKB na wojsko polskie to fundamenty naszego bezpieczeństwa i naszej suwerenności

- Dosłownie w ostatnich tygodniach wywalczyliśmy na radzie UE to, o co staraliśmy się od 3-4 lat. Wydatki materiałowe na uzbrojenie nie będą zaliczane do deficytu budżetowego. To ważna sprawa. Nie ma więc żadnych wymówek w realnym wzmacnianiu armii polskiej. Armia polska musi rosnąć w siłę - oświadczył premier. - Gdyby odjąć wydatki na armię od naszego deficytu to byłby on niższy od 1 proc., niewiele wyższy od zera - dodał.

10:50
11.12.2023

Morawiecki: Konsekwentnie będziemy wspierać rozwój atomu w Polsce

- To jedyna szansa na niezależność energetyczną - mówił premier.

10:49
11.12.2023

Morawiecki mówi, że najważniejsze inwestycje to CPK i polski atom

- W promieniu niemal tysiąca kilometrów nie ma tak dużego lotniska jakie projektujemy w ramach CPK. Odłóżmy mikromanię na bok, dajmy Polsce szansę wybić się na wielkość - oświadczył premier.

10:46
11.12.2023

Morawiecki: Polski przemysł po pandemii rozwija się szybciej niż w innych krajach naszego regionu

- Zagraniczna prasa wskazuje Polskę jako jedno z ośmiu państw, które będą fundamentem nowej architektury światowego porządku gospodarczego. Historia daje nam szansę - oświadczył premier.

10:45
11.12.2023

Prof. Matczak: Prawo było dla PiS jak narzędzie walki politycznej. Druga strona może robić podobnie

PiS traktowało prawo bardzo instrumentalnie. Traktowało je jako narzędzie walki politycznej. Istnieje ryzyko, że druga strona będzie robić to podobnie - powiedział w programie #RZECZoPOLITYCE prof. Marcin Matczak, prawnik, UW. - Władza ma takie narzędzia, które można wykorzystać spektakularnie. Można sobie na przykład wyobrazić aresztowania, wyprowadzenia polityków PiS rano - dodał.

Czytaj więcej

Prof. Marcin Matczak: Minister Ziobro i prezydent Duda usiłowali dokonać zamachu stanu
10:43
11.12.2023

Morawiecki: Udowodniliśmy, że Polska nie jest skazana na biedę i zapóźnienie

Premier przekonuje, że niedługo pod względem poziomu życia Polska może wyprzedzić Hiszpanię.

Czytaj więcej

Exposé Mateusza Morawieckiego. Siedem wyzwań przedstawionych przez premiera
10:40
11.12.2023

Morawiecki mówi o największej w historii III RP obniżki podatków dla pracujących Polaków

Mateusz Morawiecki przekonuje, że kryzys się skończył a sytuacja gospodarcza Polski jest dobra.

10:37
11.12.2023

Morawiecki: Pokazaliśmy, że skuteczna polityka gospodarcza może być sprawiedliwa

- Rzeczpospolitą liberalną zamieniliśmy na Rzeczpospolitą solidarną - zadeklarował premier. Morawiecki przekonywał, że od 2015 roku Polska rozwijała się trzy razy szybciej niż UE i dwa razy szybciej niż USA.

10:33
11.12.2023

Morawiecki: Ucywilizowaliśmy rynek pracy

- Pokazaliśmy, że Polacy mogą polegać na swoim państwie - stwierdził Morawiecki, który mówił o "nowym kontrakcie społecznym" w związku z programem 500plus, pod którym, jak stwierdził, "dziś podpisuje się nawet PO".

10:32
11.12.2023

Morawiecki: Przed dekadą Polska była krajem bez realnego wyboru

- Polacy wybierali albo niskie pensje, albo bezrobocie. To było rzeczywiste zło. Nazwijmy wprost tamtą rzeczywistość. To było zło, którego Polacy doświadczali, za każdym razem, gdy otrzymywali wypłatę, która nie wystarczała na utrzymanie rodziny - mówił premier.

10:29
11.12.2023

Morawiecki: Kto lekceważy obietnice wyborcze lekceważy wyborców

- Polacy zasługują na politykę wiarygodności a nie wiarołomności - stwierdził Morawiecki.

10:27
11.12.2023

Morawiecki: Miejsce Polski jest w UE

- Naszą rolą jest zmieniać UE na lepsze. Tylko w ramach Unii możemy przeciwdziałać centralistycznym tendencjom, które - jeśli będą kontynuowane - prędzej czy później ją zniszczą - mówił też.

10:25
11.12.2023

Morawiecki: Zbyt długo inni decydowali o naszym losie

- Wciąż aktualne są słowa z deklaracji programowej Porozumienia Centrum sprzed 32 lat. "Nie będzie dobrobytu ani bezpieczeństwa w kraju, który nie zabezpieczył swojej suwerenności". Tak, Wysoka Izbo, Europa ojczyzn, a nie Europa bez ojczyzn. Nie godzimy się na dalsze odbieranie kompetencji państwa - oświadczył premier.

10:21
11.12.2023

Morawiecki: Służba Polsce to zobowiązanie na zawsze

- Urząd to zaszczyt, Polska to miłość. Jestem przekonany, że projekt, który przedstawię musi wygrać i wygra. Może jeszcze nie dziś, ale wygra na pewno - stwierdził szef rządu.

10:20
11.12.2023

Morawiecki mówi o "obowiązku wobec całego narodu"

- Polacy zdecydowali, że ma to być Sejm dialogu i współpracy. Projekt, który chce przedstawić to projekt przyszłości Polski. Polski, której inni będą nam zazdrościć - mówi w Sejmie premier.

10:19
11.12.2023

Morawiecki: Żadna z innych partii poza PiS nigdy nie miała takiej liczby głosów

7,5 mln Polaków zagłosowało na PiS - mówi premier.

10:17
11.12.2023

Mateusz Morawiecki zaczyna wygłaszać exposé

10:15
11.12.2023

Marek Suski chce długiej debaty nad exposé Morawieckiego

Szymon Hołownia informuje Suskiego, że sprawę tę rozstrzygnął Sejm w głosowaniu.

Czytaj więcej

Szymon Hołownia zaprosił na mównicę Morawieckiego. Wszedł na nią Suski
10:15
11.12.2023

Exposé Morawieckiego opóźnia się

Marek Suski zgłasza wniosek formalny.

10:13
11.12.2023

Głosowanie ws. tego czy po exposé premiera kluby będą miały po 10 minut na oświadczenia

241 posłów "za" takim rozwiązaniem, przeciw było 180.

10:12
11.12.2023

Sławomir Mentzen gotów do odwołania rządu Morawieckiego

10:10
11.12.2023

Szymon Hołownia rozpoczyna posiedzenie Sejmu

Hołownia wita przybyłego na obrady Sejmu prezydenta Andrzeja Dudę.

10:03
11.12.2023

W ławach sejmowych miejsce zajął Jarosław Kaczyński

Rozpoczęcie obrad Sejmu opóźnia się. Na sali nie ma m.in. marszałka Szymona Hołowni.

09:59
11.12.2023

W Sejmie pojawił się były prezydent Lech Wałęsa

Wałęsa zapowiadał wcześniej, że będzie chciał tego dnia być w Sejmie. Jeszcze niedawno, w związku z COVID-19, Wałęsa był hospitalizowany.

Czytaj więcej

Lech Wałęsa trafił do szpitala. Podał powód hospitalizacji
09:56
11.12.2023

Elżbieta Witek w Sejmie: W wyborach wygrało PiS

- Czym innym jest zwycięstwo w wyborach, tutaj niekwestionowanym zwycięzcą jest PiS, a czym innym jest uzyskanie większości sejmowej - przekonywała była marszałek Sejmu.

09:55
11.12.2023

Ryszard Petru: W swoim exposé Morawiecki będzie chciał mówić o wielkich planach PiS-u

Premier Morawiecki będzie chciał zrzucić na większość sejmową odpowiedzialność za to, że nie chcemy tego realizować i będą chcieli zbudować swoistą religię, jaki to wielki pomysł mieli, dlaczego my jako koalicja większościowa, nie daliśmy im szansy na realizację tego - ocenił poseł Polski 2050 Ryszard Petru.

Czytaj więcej

Ryszard Petru: Donald Tusk kandydatem na prezydenta? Nie wykluczam
09:47
11.12.2023

Krzysztof Śmiszek: Mateusz Morawiecki już wie, że to koniec

Pewnie będzie chwalił dokonania swojego rządu, czyli będzie mówił to wszystko, co jest zaprzeczeniem rzeczywistości - mówił w rozmowie z TVN24 poseł Nowej Lewicy.

Czytaj więcej

Kandydat na ministra: Po co Mateusz Morawiecki to robi? Czy ktoś mu kazał?
09:45
11.12.2023

Do Sejmu dotarł prezydent Andrzej Duda

Andrzej Duda spotyka się w Sejmie z marszałkiem Szymonem Hołownią.

09:32
11.12.2023

Paweł Kowal w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem skrytykował politykę zagraniczną rządu PiS

Zdaniem Kowala polityka zagraniczna PiS "nie odpowiadała ani polskim aspiracjom, ani polskiej racji stanu".

Czytaj więcej

Paweł Kowal o rządzie PiS: O aferze wizowej mówili taksówkarze w Nowym Jorku
09:02
11.12.2023

Oto jak pracować będzie Sejm 11 i 12 grudnia:

Czytaj więcej

Co wydarzy się w Sejmie 11 i 12 grudnia? Harmonogram obrad
08:49
11.12.2023

Z wpisu Donalda Tuska w serwisie X wynika, że jest gotowy do przejęcia władzy

08:46
11.12.2023

Andrzej Duda zaprosi Donalda Tuska na spotkanie

Informację taką przekazał szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy, Marcin Mastalerek.

Czytaj więcej

Andrzej Duda będzie w Sejmie. Spotka się z Donaldem Tuskiem
07:49
11.12.2023

Władysław Kosiniak-Kamysz zapewnia, że nikt z posłów PSL nie poprze rządu Mateusza Morawieckiego

- Najpierw odrzucamy rząd Mateusza Morawieckiego, potem wybieramy Donalda Tuska na premiera - mówił o planach nowej większości na poniedziałkowe posiedzenie Sejmu prezes PSL.

Czytaj więcej

Kosiniak-Kamysz: Na miejscu Morawieckiego zrobiłbym wszystko, by nie było głosowania
07:07
11.12.2023

Polaków zapytano czy ministrowie trzeciego rządu Mateusza Morawieckiego powinni oddać pensje i odprawy

Trzeci rząd Morawieckiego funkcjonował będzie zapewne jedynie 16 dni - do 13 grudnia, gdy prezydent Andrzej Duda dokona zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska (po tym jak we wtorek prawdopodobnie rząd Tuska uzyska wotum zaufania).

Czytaj więcej

Sondaż: Ponad 40 proc. Polaków chce, by ministrowie Morawieckiego oddali pensje i odprawy
06:36
11.12.2023

Jacek Nizinkiewicz pisze o 12 pracach jakie ma do wykonania rząd Donalda Tuska

Lista zadań stojących przed KO, Lewicą i Trzecią Drogą jest dużo dłuższa i znacznie bardziej rozbudowana. Wystarczy zerknąć na 100 konkretów Koalicji Obywatelskiej na pierwsze 100 dni rządów. A to przecież tylko trzecia część składowa koalicji rządzącej, nawet jeśli największa. A przecież poza tymi konkretami, przed koalicją stoją dużo trudniejsze zadania.

Czytaj więcej

12 najtrudniejszych i najpilniejszych zadań przed rządem Tuska
06:35
11.12.2023

Donald Tusk ma już plan na pierwsze dni i tygodnie rządzenia

Nasi informatorzy ze strony nowej koalicji wyznaczają kilka sfer, którymi nowy rząd ma się zająć w pierwszych dniach pracy. W ubiegły piątek odbyło się już robocze spotkanie nowego gabinetu. Z naszych informacji wynika, że premier Donald Tusk miał powiedzieć przyszłym ministrom, że najbliższe tygodnie będą wyjątkowo wymagające.

Czytaj więcej

Plan Donalda Tuska na pierwsze dni rządów jest już gotowy. Jest kilka kluczowych sfer
06:33
11.12.2023

Wyzwaniem dla nowego rządu będzie utrzymanie zainteresowania Polaków polityką

Wysoka frekwencja wyborcza (prawie 75 proc.) w ostatnich wyborach parlamentarnych to dowód, że tym razem pospolite ruszenie do urn było wyjątkowo szerokie. Ale jeśli nowa większość zawiedzie aktywizujące się społeczeństwo i pozwoli, by wkradło się rozczarowanie, frekwencja w kolejnych wyborach może być dużo niższa, co dla pluralistycznej politycznie nowej większości będzie prawdopodobnie oznaczać przegraną w wyborach w 2024 roku - pisze Zuzanna Dąbrowska.

Czytaj więcej

Nowy rząd przetrwa, jeśli utrzyma uwagę obywateli
06:30
11.12.2023

Z sondażu SW Research dla rp.pl wynika, że Polacy nie wierzą, by Mateuszowi Morawieckiemu udało się uzyskać wotum zaufania

W uzyskanie takiego wotum przez Morawieckiego wierzy 13,2 proc. respondentów. Przeciwnego zdania jest 72,5 proc. badanych.

Czytaj więcej

Sondaż: 3 na 4 Polaków nie wierzy, że Morawiecki uzyska wotum zaufania
06:29
11.12.2023

Zapraszamy do śledzenia posiedzenia Sejmu z 11 grudnia z "Rzeczpospolitą"

Na stronie rp.pl będzie można znaleźć nie tylko relację z obrad Sejmu, ale też komentarze i analizy naszych publicystów.

Harmonogram obrad Sejmu 11 grudnia

Godz. 10:00 – 15:00 - Przedstawienie przez Prezesa Rady Ministrów programu działania Rady Ministrów z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania (10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła)

Godz. 15:00 – 15:05 - Głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego

Godz. 15:05 – 16:30 - Przerwa (w przerwie zgłaszanie kandydatur na Prezesa Rady Ministrów - termin wyznacza Marszałek Sejmu, po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów, sporządzenie druku)

Godz. 16:30 – 18:45 - Wybór Prezesa Rady Ministrów (druk nr ...) (10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła)

Godz. 18:45 – 19:00 - Głosowanie

Godz. 19:00 – 20:00 - ew. oświadczenia poselskie