Kobosko po exposé Morawieckiego: Żegnaj pogardo, witaj sprawiedliwości i demokracjo

Przez te dwa tygodnie nie zrobił pan, panie premierze, nic dla Polski. Za to wiele dla siebie - mówił po exposé Mateusza Morawieckiego poseł Polski 2050 Michał Kobosko. - O losach własnego nazwiska i własnej twarzy decyduje pan sam. Nikt panu nie zabroni pozbawić samego siebie honoru i na zawsze związać swoje nazwisko z mieszaniną farsy i tragedii - dodał.

Publikacja: 11.12.2023 12:56

Michał Kobosko

Michał Kobosko

Foto: PAP/Paweł Supernak

Po exposé Mateusza Morawieckiego w imieniu klubu Polska 2050 - Trzecia Droga głos zabrał poseł Michał Kobosko. Polityk, rozpoczynając swoje przemówienie postanowił zacytować byłego premiera Leszka Millera. - Leszek Miller dawno temu powiedział, że mężczyznę nie poznaje się po tym, jak zaczyna, ale po tym jak kończy - powiedział Kobosko. - I choć bardzo wiele się w Polsce zmieniło, ta prawda pozostaje wciąż aktualna - dodał polityk Polski 2050.

- Panu, panie premierze, udało się dopisać w tej sprawie nowy, wielki rozdział. Bo żegnanie się z Polską potrafił pan rozciągnąć na dwa miesiące i ostatnie dwa tygodnie, wikłając w to żegnanie się zarówno swoich współpracowników, jak i całą demokratyczną Polskę - powiedział Kobosko. -  Musieliśmy więc my wszyscy – Polacy – obserwować jak domyka pan różne geszefty i geszefciki. Jak buduje pan arki dla znajomych, próbuje pan blokować różne instytucje - dodał.

Przez te dwa tygodnie nie zrobił pan, panie premierze, nic dla Polski. Za to wiele dla siebie - zwrócił się Kobosko do Morawieckiego. - O losach własnego nazwiska i własnej twarzy decyduje pan sam. Nikt panu nie zabroni pozbawić samego siebie honoru i na zawsze związać swoje nazwisko z mieszaniną farsy i tragedii - dodał. - Dziś pana czas w polskiej polityce nieodwołalnie i ostatecznie się kończy. I jako jednej z głównych twarzy obozu władzy, który chciał zniszczyć polską demokrację, należy się panu podsumowanie i ocena. Mam przeczucie, że nie będzie to ostatnia ocena – polskie instytucje także takiej oceny dokonają - podkreślił. 

Czytaj więcej

Po exposé Morawieckiego. Barbara Nowacka podsumowała osiem lat rządów PiS. "Szczęśliwej Polski już czas"

Kobosko do Morawieckiego: Żegnam nieustanne kłamstwo, które na stałe zastąpiło w pana życiu publicznym prawdę 

- Skoro pan żegnał się z Polską przez dwa tygodnie, to i my – Polska 2050 – chcemy pożegnać się z panem, ale i wszystkimi ideami i zachowaniami, które wniósł pan do polskiej polityki i polskich domów - powiedział do Morawieckiego Kobosko. 

Poseł Kobosko skupił się na krytyce premiera Morawieckiego, mówiąc o "żegnaniu się z Polską".

- Żegnam nieustanne kłamstwo, które na stałe zastąpiło w pana życiu publicznym prawdę. Żegnam nieustającą gotowość do przekładania interesów partii nad interes państwa. Żegnam nieustające sięganie po najstraszniejszą z metod rządzenia, polegającą na wywoływaniu strachu u jednych, poprzez straszenie innymi - mówił poseł Polski 2050. - Żegnam pogardę dla mniejszości i bezwzględność w ich niszczeniu. Żegnam żerowanie na patriotyzmie (…). Żegnam pogardę dla prawa i polskich instytucji państwowych, z których zrobiliście sobie kurnik. I żegnam nienawiść, jako jedyne spoiwo waszych działań politycznych. Mówiąc krótko, żegnam pana, a jeśli cokolwiek ma wynikać z pana rządów, to stworzenie listy złych praktyk (…) - kontynuował. 

Czytaj więcej

Ryszard Petru o rządzie PiS: Doiliście przedsiębiorców. Apeluje o Trybunał Stanu

Jak zaznaczył poseł Michał Kobosko, „jego słowa nie kończą się jednak na słowie żegnam”. - Witaj sprawiedliwości! Bo choć z pana rządem dziś się żegnamy, to wszystko to, o czym mówiłem nie zniknie, lecz zostanie rozliczone - powiedział. - Witaj pokoro i gotowości do oddania własnego czasu i zdrowia, by działać na rzecz patrii, a nie partii - dodał. - Witaj społeczeństwo obywatelskie (…) Witaj demokracjo – po tylu latach łamania Konstytucji, szczucia na różne grupy społeczne (…). To dziś zdejmujemy z półki księgę – księgę znienawidzoną i pogardzaną przez pański obóz polityczny. Odkurzamy Konstytucję RP. Od dziś art. 2 Konstytucji znów staje się fundamentem działania naszego państwa - zaznaczył po exposé Mateusza Morawieckiego poseł Michał Kobosko.

Polityka
Prezydent zwoła RBN po ataku Iranu na Izrael? Mastalerek: Trudno nie zgodzić się z Tuskiem
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Szokujące wpisy Jacka Protasiewicza. Jest reakcja PSL
Polityka
Scheuring-Wielgus: Duda powiedział mi w oczy, że nie podpisze żadnej ustawy liberalizującej przepisy aborcyjne
sondaż
Sondaż: Kto jest największym wygranym wyborów samorządowych? KO przed PiS
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”