Poseł Kukiz'15 w Sejmie: Wstyd panie ministrze Ziobro. Poprzemy rząd

Rząd premiera Mateusza Morawieckiego był trudny we współpracy - mówił występujący po exposé premiera Mateusza Morawieckiego w imieniu koła Kukiz'15 poseł Jarosław Sachajko.

Publikacja: 11.12.2023 13:06

Jarosław Sachajko

Jarosław Sachajko

Foto: PAP/Leszek Szymański

Czytaj więcej

Posiedzenie Sejmu. Donald Tusk zgłoszony przez większość jako kandydat na premiera

- Jako Kukiz'15 uważamy, że do polityki nie idzie się po przywileje poselskie, ministerstwa, spółki Skarbu Państwa, a po to, by rozwiązywać problemy Polaków - oświadczył Sachajko.

Jarosław Sachajko: Przyjęto dziewięć ustaw przygotowanych przez Kukiz'15

- W 2019 r. Paweł Kukiz podpisał porozumienie programowe ze Zjednoczoną Prawicą w ramach którego przygotowaliśmy kilkanaście projektów ustaw. Niestety tylko dziewięć ustaw weszło w życie, ale rozwiązaliśmy konkretne problemy - stwierdził.

Następnie Sachajko wskazał na niektóre przyjęte ustawy przygotowane przez Kukiz'15.

- Pierwsza, z której jesteśmy szczególnie dumni, to zwiększenie emerytur rodziców niepełnosprawnych dzieci, którzy przyszli na emeryturę wcześniej, by opiekować się dziećmi - mówił.

Czytaj więcej

Kobosko po exposé Morawieckiego: Żegnaj pogardo, witaj sprawiedliwości i demokracjo

- Kolejny przykład tego co zrobiliśmy z obecnym rządem to ustawa antykorupcyjna, obiecana jeszcze w 2007 roku przez premiera Tuska. Musiał pojawić się Kukiz'15 w Sejmie, aby zrealizować obietnicę premiera Tuska z 2007 roku. Uważamy, ze obecną ustawę trzeba poszerzyć, aby i rodziny posłów nie mogły w spółkach Skarbu Państwa pracować - kontynuował.

Sachajko mówił też o ustawie "pozwalającej Polakom na nieopresyjnych warunkach realizować pasję wykrywania zabytków za pomocą wykrywacza metalu".

Jarosław Sachajko o "sojuszu Suwerennej Polski z totalną opozycją".

- Niestety główne ustrojowe ustawy, na które umówiliśmy się w 2021 roku nie uzyskały poparcia niektórych ministrów rządu pana premiera. Były to ustawy takie jak o referendum lokalnym. Tej ustawy nie poparli politycy Suwerennej Polski - stwierdził następnie Sachajko.

- Kolejną ustawą blokowaną przez polityków Suwerennej Polski była ustawa o sędziach pokoju. W ubiegłym Sejmie był sojusz Suwerennej Polski w tej sprawie z totalną opozycją. Wstyd ministrze Ziobro - dodał.

- W polityce nie należy się obrażać - stwierdził następnie poseł dodając, że jego ugrupowanie podjęło współpracę z trzecim rządem Mateusza Morawieckiego.

- Podsumowując rząd premiera Morawieckiego był trudny we współpracy, ale rzeczy, które zrobiliśmy w ubiegłej kadencji oraz obietnice, które zostały zawarte w programie Zjednoczonej Prawicy zasługują na poparcie tego rządu - zakończył swoje wystąpienie.

- Jako Kukiz'15 uważamy, że do polityki nie idzie się po przywileje poselskie, ministerstwa, spółki Skarbu Państwa, a po to, by rozwiązywać problemy Polaków - oświadczył Sachajko.

Jarosław Sachajko: Przyjęto dziewięć ustaw przygotowanych przez Kukiz'15

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Spór o kasę. Kancelaria Sejmu domaga się podwyżek
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
Warszawa stolicą odsieczy dla Ukrainy. Europa się zmobilizowała
Polityka
Młodzi samorządowcy z szansami na nowe otwarcie
Polityka
Sondaż: Polacy nie wierzą, że Andrzej Duda może zostać liderem prawicy w Polsce?
Polityka
Nowy prezydent Krakowa będzie rządził gorzej bez Łukasza Gibały?