Sławomir Mentzen po exposé: Gratuluje przedsiębiorcom, którzy przeżyli rząd PiS

Czas waszych rządów to okres egipskich plag dla polskiej gospodarki. Nowy Ład, lockdowny, drastyczny wzrost cen energii, drastyczny wzrost kosztów pracy. Ciągłe nowe regulacje, niestabilne sądownictwo - mówił po expose premiera Mateusza Morawieckiego Sławomir Mentzen z Konfederacji.

Publikacja: 11.12.2023 13:15

Sławomir Mentzen

Sławomir Mentzen

Foto: YouTube/Sejm

- Powiedział pan premier w dzisiejszym przemówieniu kilka rzeczy słusznych i w innych okolicznościach można by się nawet zastanowić, czy to wszystko nie ma jakiegoś sensu. Niestety okoliczności są takie, że to już pana trzecie expose, a my po 8 latach rządów Prawa i Sprawiedliwości doskonale wiemy, jaki ulotny związek mają pana zapowiedzi z przyszłymi działaniami. Gdy przejęliście władzę w roku 2015 zakończyła się transformacja polskiej gospodarki z systemu socjalistycznego w kierunku gospodarki wolnorynkowej. Zakończyła się z wynikiem negatywnym. Nie udało się osiągnąć zakładanego celu. Zaczęliśmy znowu iść w kierunku socjalizmu oraz etatyzmu. Prawo i Sprawiedliwość przez ten czas realizowało gospodarczy program Razem, było na lewo od SLD. Potwierdzał to nawet sam pan premier, słowem mówiąc, że robotnicza myśl socjalistyczna jest głęboko obecna w filozofii PiS. Potwierdzał pan to czynem, wprowadzając mnóstwo postulatów wcześniej zapowiadanych przez Razem. Niezapowiadane kontrole u przedsiębiorców, drastyczny wzrost podatków i rozdawnictwa, ingerencje w gospodarkę oraz rynek pracy. Próba budowy mieszkań przez państwo, próba inwestowania przez państwo w nowoczesny przemysł. Wszystko to były propozycje Razem. Nawet dzisiaj mówił pan o bezwarunkowym dochodzie podstawowym, podnosząc znowu skrajnie lewicowe postulaty - mówił Sławomir Mentzen.

Czytaj więcej

Posiedzenie Sejmu. Donald Tusk zgłoszony przez większość jako kandydat na premiera

- Przez osiem lat zwalczaliście klasę średnią i to z rewolucyjnym zapałem Zandberga. Zwalczaliście przedsiębiorców, specjalistów, ludzi zaradnych. Ludzi, którzy chcą brać życie we własne ręce. Wasze urzędniczki zorganizowały prowokację, namawiając mechanika samochodowego, żeby już po tym jak zamknął kasę fiskalną, wymienił im żarówkę za 10 zł. Gdy się zgodził paniom pomóc, to wlepiły mu mandat. To wasi urzędnicy niedawno w Łodzi dali kasjerce w lodziarni mandat 3000 zł, bo położyła paragon na ladzie zamiast dać go do ręki klientce. To wy nazwaliście policję i sanepid na 16-letnią Marysię, która chciała we wrześniu tego roku zaoszczędzić pieniądze i wydać je na wycieczkę szkolną, sprzedając wiśnie z sadu dziadka. Proces nad Marysią odbędzie się w lipcu przyszłego roku, co też pokazuje, jakie sprawne są wasze sądy. W państwie rządzonym przez was zarabianie pieniędzy jest źle widziane, czasem się nawet staje przestępstwem - kontynuował poseł Konfederacji.

Sławomir Mentzen: Kazaliście przedsiębiorcom nakładać maski chyba tylko po to, żeby nie czuli, jak plujecie im prosto w twarz 

- Jednocześnie byliście wyjątkowo mili dla wielkich międzynarodowych korporacji. Mieliście dla nich ulgi podatkowe, zachęty i dopłaty. Bardzo też ceniliście zarządzane przez waszych kolegów spółki skarbu państwa, które niemiłosiernie doiliście na utrzymanie waszego aparatu partyjnego - powiedział Mentzen.

- W trakcie Covidu napadaliście na przedsiębiorców, którzy słusznie nie chcieli przestrzegać waszych nielegalnych i często idiotycznych nakazów i zakazów. Nasyłaliście policję, straż miejską, sanepid, prokuraturę, nakładaliście dziesiątki tysięcy złotych kar, stosowaliście przemoc względem ludzi, którzy po prostu chcieli ratować dorobek całego swojego życia. Kazaliście im nakładać maski chyba tylko po to, żeby nie czuli, jak plujecie im prosto w twarz - przypominał poseł.

Czytaj więcej

Exposé Mateusza Morawieckiego. Siedem wyzwań przedstawionych przez premiera

- Wymyśliliście też sobie, że przedsiębiorcy w Polsce sobie nie radzą. Nie widzą, w którym kierunku świat zmierza. Bazują jedynie na taniej sile roboczej, są nieinnowacyjni, nie są w stanie dotrzymać kroku zagranicznej konkurencji. Dlatego do gry miało wejść przedsiębiorcze państwo. Urzędnicy oraz politycy mieli napędzać gospodarkę swoją innowacyjnością oraz przedsiębiorczością - dodał.

- Mieli wskazywać przedsiębiorcom kierunki rozwoju, wykrywać mega trendy. Mieli pomagać przedsiębiorcom, robić biznes. Nikt tej pomocy od was nie chciał. Chcieliśmy jedynie, żebyście nam nie przeszkadzali, bo było zupełnie oczywiste, że urzędnicy zdają się na zarządzaniu, inwestowaniu, na innowacji, tak jak ja na balecie. Nie dostrzegliby okazji inwestycyjnej nawet gdybym stanęła na stopie i walnęła ich prosto w nos - mówił Mentzen.

- Nawet ja byłem zdziwiony rozmiarem porażki waszych rządów. Spójrzmy, do jak wielkiej katastrofy doprowadziliście polską gospodarkę, za którą wzięliście odpowiedzialność. Gdzie są polskie samochody elektryczne. nie wbiliście nawet łopaty w miejsce, gdzie miała stać ich fabryka - kontynuował.

Czytaj więcej

Kaczyński w Sejmie ostrzega przed "imperium sowieckim" i Unią Europejską

- Nie rozpoczęliście nawet budowy CPK i polskich elektrowni jądrowych. Znowu nawet łopaty tam nie wbiliście, ale to nie tak, że nie radzicie sobie tylko z wielkimi innowacyjnymi przedsięwzięciami. Nie radzicie sobie z prostszymi rzeczami. Chcieliście w ramach mieszkanie plus wybudować 100 tys. mieszkań do 2019 roku. Wybudowaliście 19 tys. do 2022 roku. Kompletna porażka - wymieniał dalej Mentzen.

Sławomir Mentzen: Mistrzostwem w waszym wykonaniu był oczywiście Nowy Ład. Najgorsza reforma podatkowa w historii trzeciej RP

- Spójrzmy, jak wyszło wam tworzenie prawa. W 2017 roku zapowiadał pan, że nie będzie pan podwyższał podatków, będzie pan uszczelniał system. Rzeczywiście nie podnosił pan podatków. Wprowadzał pan nowe podatki. Podnosiliście składki, daninę, akcyzy, które według was wcale nie są podatkiem. Mistrzostwem w waszym wykonaniu był oczywiście Nowy Ład. Najgorsza reforma podatkowa w historii trzeciej RP. Kiedy już weszła w życie, nikt w całej Polsce nie wiedział jakie ma płacić podatki. Urzędnicy nie wiedzieli jak naliczać wynagrodzenia innym urzędnikom. Kancelaria Sejmu musiała wystąpić z wnioskiem o interpretację podatkową, bo nie wiedziała jak naliczać wynagrodzenia. Gdy wszyscy się dowiedzieli, ile mają płacić, okazało się, że mają płacić więcej niż w poprzednim roku, wbrew waszej propagandzie. Wtedy w panice zaczęliście reagować - powiedział.

Czytaj więcej

Po exposé Morawieckiego. Barbara Nowacka podsumowała osiem lat rządów PiS. "Szczęśliwej Polski już czas"

- Jak z biurokracją? Powiedział pan, że nie ma lepszego i mierzalnego wskaźnika biurokracja niż liczba stron prawa, które powstaje. Ja się z tym zgadzam. Za waszych rządów powstawała rekordowa liczba. Tylko w tym roku stworzyliście 37 tys. stron. Cała, trwająca osiem lat, biegunka legislacyjna zakończyła się wielką kupą papieru liczącą 200 tys. stron. Wydawaliście nowe miliardy złotych na nowych urzędników - wskazał Mentzen.

- Rosły też ceny, drukowaliście pusty pieniądz, zwiększaliście koszty życia, koszty produkcji, skumulowana inflacja wyniosła 43 proc. Próbowaliście winę zrzucić na wojnę, ale nie da się ukryć, że inflacja jeszcze przed wojną przebiła 10 proc. Chcieliście naprawić sądownictwo, jest w najgorszym stanie od dawna. Chcieliście zwiększyć inwestycje względem PKB do 25 proc., spadły do 16 proc. Tylko targana kryzysami Grecja miała gorszy wynik - powiedział.

Sławomir Mentzen: Z największą radością i satysfakcją zagłosuję przeciw wotum zaufania dla premiera Morawieckiego

- Mówił pan o ochronie suwerenności przed UE, ale prawda jest taka, że to wasz rząd oddał najwięcej kompetencji Brukseli. Popierał pan zakaz sprzedaży samochodów z silnikiem spalinowym. Zgodził się pan na politykę klimatyczną. Zgodził się pan na powiązanie KPO z praworządnością. Sam pan proponował nowe unijne podatki, a teraz udaje pan zaskoczonego i oburzonego tym, że UE chce nakładać nowe podatki. To wy wprowadziliście do polskiego prawa strefy czystego transportu, a teraz się oburzacie, że PO korzysta z tego prawa - mówił Mentzen.

Czytaj więcej

Ryszard Petru o rządzie PiS: Doiliście przedsiębiorców. Apeluje o Trybunał Stanu

- Cały ten cyrk był oczywiście na kredyt, bo nasze zadłużenie wzrosło do rekordowego poziomu półtora biliona złotych. Czas waszych rządów to okres egipskich plag dla polskiej gospodarki. Nowy Ład, lockdowny, drastyczny wzrost cen energii, drastyczny wzrost kosztów pracy. Ciągłe nowe regulacje, niestabilne sądownictwo. Jeśli jakiś przedsiębiorca nie był w stanie tego wytrzymać i jego firma padała, to słyszał od Jarosława Kaczyńskiego, że widocznie nie nadaje się do prowadzenia działalności w Polsce. Chciałbym serdecznie pogratulować wszystkim przedsiębiorcom, którzy to przeżyli. Jesteście wielcy, możecie być z siebie dumni. Jak PiS was nie zabił, to już nic was nie zabije - dodał.

- Jedna z obelg naprawdę mnie bolała. Sugerowanie, że chcę zrobić z wami koalicję. Bardzo się cieszę, że to już koniec. Z największą radością i satysfakcją zagłosuję przeciw wotum zaufania dla premiera Morawieckiego - zakończył poseł Konfederacji.

Polityka
Prezydent zwoła RBN po ataku Iranu na Izrael? Mastalerek: Trudno nie zgodzić się z Tuskiem
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Szokujące wpisy Jacka Protasiewicza. Jest reakcja PSL
Polityka
Scheuring-Wielgus: Duda powiedział mi w oczy, że nie podpisze żadnej ustawy liberalizującej przepisy aborcyjne
sondaż
Sondaż: Kto jest największym wygranym wyborów samorządowych? KO przed PiS
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”