Sejm. Jarosław Kaczyński bezpardonowo zaatakował Donalda Tuska

Sejm większością głosów wybrał Donalda Tuska na premiera. Lider Platformy Obywatelskiej podziękował Polakom, którzy obudzili się po ośmiu latach rządów PiS. Z sejmowej mównicy prezes PiS oskarżył Tuska o to, że jest niemieckim agentem.

Publikacja: 11.12.2023 19:13

Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński

Foto: PAP, Paweł Supernak

Donalda Tuska poparło 248 posłów, 201 było przeciwko. Nikt sie nie wstrzymał.

Premier przyszłego rządu podziękował Polakom, że nie stracili nadziei na zmianę i tak licznie doprowadzili do jej wprowadzenia. Przeprosił za to najbliższą rodzinę, w której życie znowu wdarła się polityka.

Donald Tusk z mównicy zwrócił się do posłów i wyborców PiS, dziękując im, że dzięki temu, co robiły publiczne media, ponad 11 milionów Polaków zdecydowało, że pora na zmianę władzy.

- Jestem to winny i dedykuję to panu prezesowi. Bo jestem to winny obu moim dziadkom. Dzisiaj też słyszałem te „do Berlina”, „für Deutschland” - mówił Donald Tusk. 

Zwrócił się do prezesa Prawa i Sprawiedliwości mówiąc, że każdego dnia słyszałem  płytę nagraną wiele lat temu przez Jacka Kurskiego. - Kiedy nagrał tę płytę, twój brat Lech Kaczyński do mnie publicznie powiedział, że takiego łajdaka świat nie widział jak Kurski, po tym co zrobił – powiedział Donald Tusk.

Prezes PiS zabrał głos "bez żadnego trybu"

Po słowach Donalda Tuska na mównicę wszedł  Jarosław Kaczyński. Dopytywany przez posłów, w jakim trybie chce się wypowiedzieć, odparł: - Jest taki tryb, jak ktoś kogoś obraża.

Zwrócił się następnie do Donalda Tuska: - Nie wiem kim byli pana dziadkowie, ale wiem jedno - że jest pan niemieckim agentem - i zszedł z mównicy.

- Dziwne są tego rodzaju obelgi rzucane w takim momencie i w takim dniu, panie pośle Kaczyński - powiedział marszałek, nakazując prezesowi PiS opuszczenie mównicy.

Marszałek Szymon Hołownia przeprosił posłów za "niewłaściwy koniec tego podniosłego dnia".

-

Polityka
Prezydent zwoła RBN po ataku Iranu na Izrael? Mastalerek: Trudno nie zgodzić się z Tuskiem
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Szokujące wpisy Jacka Protasiewicza. Jest reakcja PSL
Polityka
Scheuring-Wielgus: Duda powiedział mi w oczy, że nie podpisze żadnej ustawy liberalizującej przepisy aborcyjne
sondaż
Sondaż: Kto jest największym wygranym wyborów samorządowych? KO przed PiS
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”