Kaczyński w Sejmie ostrzega przed "imperium sowieckim" i Unią Europejską

Po 2015 roku została podjęta polityka tego drugiego, dużo trudniejszego rodzaju. Polityka, która wywodziła się z wartości odnoszących się do jednostki, do grup społecznych, różnego rodzaju wspólnot z rodziną na czele, odnosząca się także do interesu narodowego- mówił w czasie wystąpienia po expose premiera prezes PiS, Jarosław Kaczyński.

Publikacja: 11.12.2023 11:54

Jarosław Kaczyński w Sejmie

Jarosław Kaczyński w Sejmie

Foto: PAP/Paweł Supernak

Czytaj więcej

Posiedzenie Sejmu. Donald Tusk zgłoszony przez większość jako kandydat na premiera

- Wystąpienie premiera można określić jako apel do całej klasy politycznej, aby próbowała znaleźć drogę do bezpiecznej i dobrze rozwijającej się Polski, w nowych realiach dzisiejszego świata. By spojrzała na sytuację w naszym kraju, sytuację wokół naszego kraju, ale także w świecie. Na wszystkie niebezpieczeństwa, ale także na szanse - zaczął wystąpienie prezes PiS.

Jarosław Kaczyński o dwóch rodzajach polityki

- Są dwa rodzaje polityki. Pierwszy z nich: najprostszy, sprowadza się do podejmowania współpracy, ulegania najsilniejszym grupom, zarówno zewnętrznym, jak i wewnętrznym - dodał.

- To łatwy sposób polityki - kontynuował.

- Jest drugi sposób uprawiania polityki: trudniejszy. Odwołujący się do wartości, których centrum jest wspólnota, która w pełni uznaje prawa jednostki, jej wolność, wolność wyboru, ale także wolność, która odnosi się do polityki, a więc wolność wyboru władzy. Ta wspólnota jest warunkiem funkcjonowania - mówił.

Czytaj więcej

Szymon Hołownia zaprosił na mównicę Morawieckiego. Wszedł na nią Suski

- W Polsce w latach 1989-2015, z krótkimi przerwami, prowadzona była polityka tego pierwszego rodzaju. Polityka łatwa. I oczywiście był bardzo potężny opór i były skutki: wielkie bezrobocie, głodne dzieci, minimalne płace - wyliczał Kaczyński.

Nie możemy się zgodzić na to, by Polska niepodległość była znowu historycznym incydentem, jak ta z lat 1918-1939

Jarosław Kaczyński z mównicy sejmowej

- Były takie zjawiska jak emigracja, ogromny wzrost patologii społecznej i wreszcie modus operandi polegające na podejmowaniu działań, budowaniu relacji, których celem było nieekwiwalentne przejmowanie dóbr publicznych, ale często też prywatnych - dodał.

- Skutki tego rodzaju polityki były pod bardzo wieloma względami fatalne - podsumował.

Jarosław Kaczyński mówi o zagrożeniach dla Polski: Rosja i UE

- Ale po 2015 roku została podjęta polityka tego drugiego, dużo trudniejszego rodzaju. Polityka, która wywodziła się z wartości odnoszących się do jednostki, do grup społecznych, różnego rodzaju wspólnot z rodziną na czele, odnosząca się także do interesu narodowego. Ta polityka doprowadziła do najróżniejszych zmian - mówił też Kaczyński przyznając, że "napotkała ona na opór wewnętrzny i zewnętrzny i nie została do końca zrealizowana".

Czytaj więcej

Kosiniak-Kamysz: Na miejscu Morawieckiego zrobiłbym wszystko, by nie było głosowania

Kaczyński mówił następnie o dwóch wyzwaniach stojących przed Polską. Pierwsze wyzwanie to "wyzwanie geopolityczne" polegające na "dalszej ofensywie politycznej imperium sowieckiego". - Dalszej ofensywy politycznej, ale także militarnej. I dlatego jedynym zabezpieczeniem przed tego rodzaju ofensywą jest zbrojenie się, zbrojenie się i jeszcze raz zbrojenie się - oświadczył ostrzegając przed odejściem od polityki zakupów broni dla armii i "weryfikacją kontraktów zawartych w ostatnim czasie przez polską armię".

- Drugie niebezpieczeństwo to niebezpieczeństwo odnoszące się do planów formowanych w UE. Mimo że była już o nich mowa to trzeba sobie jasno powiedzieć: to jest koncepcja zmiany państwa polskiego w teren zamieszkiwania Polaków zarządzanych z zewnątrz. Z Brukseli. A w istocie z Berlina - stwierdził. - Polskie państwo będzie tylko pozorem - ostrzegł.

- Nie możemy się zgodzić na to, by Polska niepodległość była znowu historycznym incydentem, jak ta z lat 1918-1939 - dodał.

W tym momencie marszałek Szymon Hołownia zwrócił prezesowi PiS uwagę, że przekroczył czas wystąpienia o trzy minuty.

Prezes PiS kończąc wystąpienie oświadczył, że klub PiS poprze rząd Mateusza Morawieckiego.

Polityka
Prezydent zwoła RBN po ataku Iranu na Izrael? Mastalerek: Trudno nie zgodzić się z Tuskiem
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Szokujące wpisy Jacka Protasiewicza. Jest reakcja PSL
Polityka
Scheuring-Wielgus: Duda powiedział mi w oczy, że nie podpisze żadnej ustawy liberalizującej przepisy aborcyjne
sondaż
Sondaż: Kto jest największym wygranym wyborów samorządowych? KO przed PiS
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”