Szymon Hołownia: Historyczny moment. Może będzie więcej kandydatów na premiera?

- Przed godziną 17 wszystkie kandydatury (na premiera) powinny spłynąć do mojego gabinetu - powiedział na konferencji prasowej Szymon Hołownia, marszałek Sejmu.

Publikacja: 11.12.2023 16:45

Szymon Hołownia

Szymon Hołownia

Foto: PAP/Paweł Supernak

Czytaj więcej

Exposé Mateusza Morawieckiego. Siedem wyzwań przedstawionych przez premiera

- Sporządzimy odpowiednie wnioski. Być może będziemy mieli więcej kandydatów na premiera - mówił Hołownia. Jak dodał "może będzie kandydat jeden, może dwóch, a może będzie ich więcej". - Nie stawiajmy barier demokracji - dodał.

Szymon Hołownia: Inicjatywa podjęta przez prezydenta zakończyła się niepowodzeniem

- To historyczny moment. Po raz pierwszy od kiedy obowiązuje konstytucja z 1997 roku to Sejm staje się tym, który wyznacza premiera i premiera powołuje. Inicjatywa podjęta przez pana prezydenta zakończyła się niepowodzeniem. Teraz to ten Sejm, wybrany przez 74 proc. uprawnionych do głosowania 15 października tego roku, staje się źródłem siły, którą wyrazili obywatele tak licznie idąc do urn tamtego dnia - dodał.

Czytaj więcej

Koniec premiera Mateusza Morawieckiego. Rząd nie uzyskał wotum zaufania

- Czuje się tę siłę w Sejmie, dzieją się wielkie rzeczy. To dzięki wam, którzy poszliście do urn 15 października, dzieje się historia. Bardzo się z tego cieszymy i cieszymy się z was, tego co wspólnie razem zrobiliśmy - podkreślił.

Hołownia wspominał "ludzi, którzy stali w kolejkach do lokali wyborczych" po 21:00 15 października, gdy wyniki wyborów były już znane.

Szymon Hołownia: Sejm wybierze premiera, pytań w poniedziałek nie będzie

- To do Sejmu dzisiaj wróciła ta siła, ta moc. My ją naprawdę czujemy. Czujemy, że to ta siła, ta moc, dzisiaj jest w naszych rękach. I za chwilę będzie przez nas wcielana w życie w tej sali - kontynuował marszałek Sejmu.

- Jesteśmy po długim wystąpieniu premiera Morawieckiego, po pożegnalnych pytaniach, bo to była tak naprawdę seria epitafiów. Dziwnie słuchało się tego, że rząd idzie po wotum zaufania i sam przyznaje, że tego wotum zaufania nie będzie. To osobliwe, ale widocznie tego wymagała demokracja - dodał.

Hołownia poinformował też, że po wskazaniu kandydatów na premiera będą wystąpienia klubów i koła, a potem głosowanie. - Dziś nie będzie pytań, pytania będą jutro  zapowiedział marszałek Sejmu.

Marszałek Sejmu wyjaśnił też, że w poniedziałek Sejm wybierze premiera, a we wtorek przegłosuje skład rządu - to drugie głosowanie ma mieć miejsce we wtorek "w godzinach późno popołudniowych".

Na pytanie czy według niego PiS zgłosi jeszcze jednego kandydata na premiera Hołownia odparł, że "jak ktoś lubi dostawać w kość, to trudno mu tego zabronić".

Mówiąc o porannym spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą Hołownia zapowiedział, że w poniedziałek prezydent ma spotkać się z premierem Tuskiem i uzgodnić godzinę zaprzysiężenia rządu, do którego ma dojść w środę, 13 grudnia. Według słów Hołowni może stać się to rankiem - o 9 lub 10.

- Sporządzimy odpowiednie wnioski. Być może będziemy mieli więcej kandydatów na premiera - mówił Hołownia. Jak dodał "może będzie kandydat jeden, może dwóch, a może będzie ich więcej". - Nie stawiajmy barier demokracji - dodał.

Szymon Hołownia: Inicjatywa podjęta przez prezydenta zakończyła się niepowodzeniem

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Ważna zmiana na granicy Polski ze Słowacją po decyzji rządu
Polityka
Co przyniesie marzec w polityce? Nie tylko kampania samorządowa
Polityka
Zaskakujące miejsce dla klubiku malucha w Sejmie
Polityka
Sondaż: Polacy za protest rolników winią KE i rząd Mateusza Morawieckiego
Materiał Promocyjny
PR&Media Days 2024 - trendy i wyzwania
Polityka
Jarosław Kaczyński ogłosił decyzję w sprawie wyborów w PiS. Krótki komentarz Tuska
Polityka
W PiS frakcje zwalczały się jak mafijne klany. Zostawili haki na Morawieckiego