Fiskus złagodził ostatnio stanowisko w sprawie rozliczenia przedsiębiorców, którzy prowadzą blogi internetowe. Zgadza się na wliczenie w koszty ponoszonych wydatków. Jest jednak warunek: w razie kontroli bloger będzie musiał udowodnić, że nie mają one prywatnego charakteru.

Takie stanowisko zajął dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w sprawie podatniczki, która prowadzi płatną witrynę modową. Prezentuje tam swoje zdjęcia w różnych stylizacjach. Platforma internetowa, na której prowadzi blog, pobiera opłaty od osób go odwiedzających, a następnie – po odjęciu prowizji – przelewa środki na rachunek bankowy wnioskodawczyni.

Czytaj też: Czy bloger może wrzucić w koszty wydatki na ubrania i kosmetyki

Miesięcznie stronę odwiedzają setki osób. Kobieta kwalifikuje przychód do źródła określonego w art. 10 ust 1 pkt 3 ustawy o PIT – działalność gospodarcza. Do kosztów podatkowych zalicza wydatki na zakup odzieży i obuwia, prowizje pobierane przez platformę internetową oraz wynagrodzenie fotografa i stylisty. Zakupione towary przechowuje w sposób pozwalający wykazać, że nie są używane do celów osobistych. Prezentowane w czasie sesji zdjęciowych odzież i obuwie muszą być najwyższej jakości, nie mogą nosić żadnych śladów zużycia. Wyklucza to możliwość ich wykorzystywania poza działalnością gospodarczą.

Dyrektor KIS potwierdził, że w tej sytuacji wydatki mogą być podatkowym kosztem. Zgodził się, że prezentowane ubrania są główną przyczyną odwiedzin na stronie, więc są niezbędne dla osiągnięcia przychodu. Wyjaśnił, że o tym, co jest celowe i potrzebne w prowadzonej działalności, decyduje przedsiębiorca, a nie organ podatkowy. Zabronione jest natomiast odliczenie wydatków o charakterze osobistym oraz które mają charakter reprezentacyjny (ich poniesienie ma na celu budowanie odpowiedniego, w pewien sposób niepowtarzalnego wizerunku i prezencji).

„Skoro wydatki nie noszą znamion wydatków osobistych czy też reprezentacyjnych, lecz ich poniesienie jest istotą prowadzonej działalności gospodarczej, polegającej na prezentowaniu odzieży i obuwia celem osiągnięcia przychodów, to z uwagi na taki przedmiot prowadzonej działalności gospodarczej stanowią co do zasady koszt uzyskania przychodu" – stwierdził dyrektor KIS.

Zaznaczył, że to na podatniku ciąży obowiązek wykazania obiektywnego związku przyczynowo-skutkowego z prowadzonym biznesem. Musi też przedstawić argumenty, że wydatek został poniesiony w celu osiągnięcia lub zachowania przychodu albo zabezpieczenia jego źródła.

Wcześniej dyrektor KIS zgodził się w interpretacji (nr 0113-KDIPT1-1.4012.753.2020. 2.WL), że firma prowadząca blog lifestylowy odliczy podatek VAT z faktur na zakup prezentowanych na nim towarów i usług. „W przypadku nabywania towarów i usług, które w sposób oczywisty i bezpośredni wykorzystywane będą do czynności opodatkowanych w związku z przygotowywaniem artykułów na bloga, wnioskodawcy – na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy – będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących ich nabycie" – orzekł dyrektor KIS.

Wyjątkiem są usługi noclegowe i gastronomiczne.

Autopromocja
SZKOLENIE ONLINE

Prawne uwarunkowania prowadzenia e‑sklepu w 2022 roku

WEŹ UDZIAŁ

Nr interpretacji: 0115-KDIT3.4011. 624.2020.1.PS