[b]Uznał tak w interpretacji dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (sygnatura interpretacji IPPB1/415-699/10-2/AM)[/b].
Sprawa dotyczyła kobiety, która nabyła w spadku po swoim bracie mieszkanie położone w Moskwie. Brat był obywatelem Rosji i zmarł w 2008 r.
Postępowanie spadkowe toczyło się zgodnie z rosyjskimi przepisami, które wymagają rejestracji prawa własności nieruchomości. Dopiero po jej dokonaniu w kwietniu 2009 r. kobieta stała się oficjalnie właścicielką lokalu. Złożyła w przepisanym terminie formularz SD-22 i skorzystała ze zwolnienia z podatku od spadku.
W 2010 r. sprzedała mieszkanie. Pyta, czy będzie zwolniona z podatku dochodowego, jeśli zysk ze sprzedaży przeznaczy na zakup innej nieruchomości w Polsce. Chce się też upewnić, że jako obywatelka polska powinna płacić podatki wyłącznie na terytorium RP.
Dyrektor warszawskiej Izby Skarbowej zajął jednak inne stanowisko. Zaznaczył, że w opisanej sprawie należy zastosować przede wszystkim uregulowania polsko-rosyjskiej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Stanowi ona, że [b]dochód osoby mającej miejsce zamieszkania w Polsce z tytułu sprzedaży majątku nieruchomego położonego w Federacji Rosyjskiej jest opodatkowany zarówno w państwie rezydencji, czyli w Polsce, jak i w Rosji.