Koniec stycznia każdego roku kalendarzowego to termin sprawozdawczy dla wielu obowiązków podatkowych, w tym dotyczących funkcji płatnika dywidend. Służy do tego deklaracja PIT-8AR, w której uwzględnia się wypłacone zyski.
Spółki będące podatnikami CIT mają w niej obowiązek oznaczyć wyłącznie rodzaj przychodu oraz wskazać miesiąc, za który należny jest podatek. Ten sam obowiązek mają podatnicy ryczałtu od dochodów spółek, tzw. estońskiego CIT.
Czytaj więcej:
Estoński CIT jest alternatywną formą opodatkowana CIT, która zasadniczo przewiduje odroczenie opodatkowania CIT do momentu podziału zysku wspólników, tj. osób fizycznych. Ustawodawca przewidział również odmienny sposób opodatkowania dywidend w PIT – odliczenie CIT następuje od kwoty podatku: 90 proc. CIT lub 70 proc. CIT – a nie od podstawy jego obliczenia.
Wypełnienie deklaracji PIT-8AR może być wyzwaniem dla spółek opodatkowanych tzw. estońskim CIT. Formularz nie instruuje bowiem o nowym mechanizmie opodatkowania. W deklaracji nie oznacza się wypłaconego zysku w danym roku kalendarzowym. W jednym miesiącu może zostać wypłacony „stary” zysk – opodatkowany na dotychczasowych zasadach – i jednocześnie zysk, tj. zaliczka z okresu estońskiego CIT.