Ile rozliczymy w kosztach z faktury na samochód

Jeśli przedsiębiorca odlicza przy zakupie auta tylko 50 proc. VAT, pozostała część zwiększy wartość początkową, która jest podstawą amortyzacji. Pytanie w tej sprawie zadał jeden z naszych czytelników. Ile rozliczymy w kosztach z faktury VAT na samochód?

Publikacja: 06.10.2023 04:00

Ile rozliczymy w kosztach z faktury na samochód

Foto: Adobe Stock

Kupił samochód osobowy za 100 tys. zł netto plus 23 tys. zł VAT. Auto zostanie wprowadzone do ewidencji środków trwałych. Samochód będzie wykorzystywany w działalności gospodarczej, ale także prywatnie, dlatego przedsiębiorca odlicza przy zakupie tylko 50 proc. VAT. Czy wobec tego wartość początkowa samochodu, która jest podstawą amortyzacji, wyniesie 111,5 tys. zł (kwota netto plus nieodliczony VAT)?

Krajowa Informacja Skarbowa w odpowiedzi na to pytanie powołuje art. 22g ustawy o PIT. Wynika z niego, że wartość początkową środka trwałego stanowi cena jego nabycia. Jest to kwota należna zbywcy pomniejszona o VAT, chyba że nabywca nie ma prawa do jego odliczenia. „Wartością początkową jest wartość netto wraz z podatkiem VAT, na który nie przysługuje odliczenie” – pisze KIS.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?