Jak rozliczyć VAT przy przemieszczaniu towarów w ramach UE

Nie ma możliwości zwolnienia z raportowania przywozu i wywozu towarów własnych do/z Polski, w przypadku gdy przekazane polskiemu podwykonawcy towary stają się częścią składową nowego produktu.

Publikacja: 28.08.2023 07:07

Jak rozliczyć VAT przy przemieszczaniu towarów w ramach UE

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z interpretacji indywidualnej z 15 czerwca 2023 r. wydanej przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (0114-KDIP1-2.4012.151.2023.1.RD).

Wnioskodawcą jest fińskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne, które zajmuje się produkcją i sprzedażą samochodów ciężarowych. Spółka nie jest w Polsce zarejestrowana do celów VAT. W ramach swojej działalności wnioskodawca planuje m.in. kupować ramy samochodów ciężarowych (tj. podwozi) z innych krajów UE i następnie przewozić je do Finlandii. Następnie wnioskodawca (samodzielnie lub poprzez podwykonawcę) będzie montować części i materiały potrzebne do nadbudowy podwozia i gotową ciężarówkę sprzedawać klientom końcowym w Finlandii. Mogą się jednak zdarzyć sytuacje, gdzie dane nadwozie nie będzie dostępne w Finlandii, a będzie dostępne w innych krajach UE np. w Polsce. W takiej sytuacji wnioskodawca przetransportuje podwozie z Finlandii do podwykonawcy z Polski (przy czym wnioskodawca pozostanie właścicielem podwozia przez cały czas prac), a podwykonawca samodzielnie kupi specjalne nadwozie i potrzebne części oraz materiały i zainstaluje je na podwoziu, tak aby przybrało formę prawie gotowej ciężarówki specjalistycznej. Po wykonanych pracach wnioskodawca przetransportuje prawie gotową ciężarówkę do Finlandii, gdzie wykona odpowiednie prace wykończeniowe i sprzeda ciężarówkę klientom końcowym w Finlandii.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?