Jak rozliczyć VAT przy przemieszczaniu towarów w ramach UE

Nie ma możliwości zwolnienia z raportowania przywozu i wywozu towarów własnych do/z Polski, w przypadku gdy przekazane polskiemu podwykonawcy towary stają się częścią składową nowego produktu.

Publikacja: 28.08.2023 07:07

Jak rozliczyć VAT przy przemieszczaniu towarów w ramach UE

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z interpretacji indywidualnej z 15 czerwca 2023 r. wydanej przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (0114-KDIP1-2.4012.151.2023.1.RD).

Wnioskodawcą jest fińskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne, które zajmuje się produkcją i sprzedażą samochodów ciężarowych. Spółka nie jest w Polsce zarejestrowana do celów VAT. W ramach swojej działalności wnioskodawca planuje m.in. kupować ramy samochodów ciężarowych (tj. podwozi) z innych krajów UE i następnie przewozić je do Finlandii. Następnie wnioskodawca (samodzielnie lub poprzez podwykonawcę) będzie montować części i materiały potrzebne do nadbudowy podwozia i gotową ciężarówkę sprzedawać klientom końcowym w Finlandii. Mogą się jednak zdarzyć sytuacje, gdzie dane nadwozie nie będzie dostępne w Finlandii, a będzie dostępne w innych krajach UE np. w Polsce. W takiej sytuacji wnioskodawca przetransportuje podwozie z Finlandii do podwykonawcy z Polski (przy czym wnioskodawca pozostanie właścicielem podwozia przez cały czas prac), a podwykonawca samodzielnie kupi specjalne nadwozie i potrzebne części oraz materiały i zainstaluje je na podwoziu, tak aby przybrało formę prawie gotowej ciężarówki specjalistycznej. Po wykonanych pracach wnioskodawca przetransportuje prawie gotową ciężarówkę do Finlandii, gdzie wykona odpowiednie prace wykończeniowe i sprzeda ciężarówkę klientom końcowym w Finlandii.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 199 zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Prawo drogowe
Tragiczny wypadek na A1 wzbudza kontrowersje. Chodzi o policję i kierowcę BMW
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej
Dobra osobiste
Sąd zakazał Ziobrze wypowiadać się o Agnieszce Holland
Prawo dla Ciebie
Marian Banaś pisze do Andrzeja Dudy. O sprawie poinformował też ONZ
Dobra osobiste
Robert Bąkiewicz kłamcą wyborczym. Jest prawomocny wyrok
Materiał Promocyjny
Sieć kampusowa 5G dla bezpieczeństwa danych
Prawo dla Ciebie
Jak oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum. Objaśniamy
Prawo dla Ciebie
Wybory 2023: głosowanie za granicą. Formalności i ważne terminy