Izrael wstrzyma operację w Rafah? Stawia Hamasowi jeden warunek

Planowana od miesięcy operacja wojskowa w Rafah zostanie zawieszona, jeśli uda się osiągnąć porozumienie w sprawie uwolnienia zakładników, oznajmił izraelski minister spraw zagranicznych.

Publikacja: 28.04.2024 12:18

Rafah, 27 kwietnia

Rafah, 27 kwietnia

Foto: AFP

Szef izraelskiego MSZ Israel Katz powiedział, że ofensywa zostanie zawieszona, jeśli Hamas zgodzi się na porozumienie. Katz podkreślił, że uwolnienie pozostałych zakładników porwanych przez tę grupę terrorystyczną 7 października jest „najwyższym priorytetem” rządu.

Eliminacja Hamasu celem rządu Beniamina Netanjahu. Iperacja w Gazie trwa 205 dni

Siły izraelskie przygotowują się do ofensywy w Rafah, mającej na celu wyeliminowanie czterech z sześciu ostatnich batalionów Hamasu, co zdaniem rządu jest niezbędne do pokonania terrorystów. W Rafah schroniła się niemal połowa populacji Strefy Gazy, liczącej 2,3 miliona. Organizacje humanitarne i ONZ alarmują o tragicznej sytuacji cywili w Rafah, pozbawionych dostępu do żywności i pomocy medycznej.

Minister Katz, szef izraelskiej dyplomacji, nie jest członkiem gabinetu wojennego nadzorującego operację w Gazie, która trwa już 205 dni. Zapewnił, że Izrael zrobi wszystko, co w jego mocy, aby zwrócić uprowadzonych, nie tracąc zdobyczy wojny, która kosztowała życie wielu zołnierzy. Katz  podkreślił, że zwiększona presja militarna na Hamas podnosi perspektywy porozumienia.

Czytaj więcej

Demonstracje przeciw Izraelowi w USA. Protestują uniwersytety

- Decyzję podejmie „szalony zabójca”, szef Hamasu Jahja Sinwar (przywódca Hamasu w Strefie Gazy - red.), powiedział izraelski minister spraw zagranicznych

Szef Izraelskiego MSZ chwali Egipt

Katz pochwalił także Egipcjan za ich rolę w mediacji w rozmowach o uwolnieniu zakładników, sugerując jednocześnie, że Katar, patron Hamasu, nie odegrał konstruktywnej roli.

Egipt jest krajem, z którym mamy porozumienie pokojowe, a także wspólne interesy. Kair  naprawdę robi wszystko, co w jego mocy, aby pomóc – powiedział.

Według wydawanej w Londynie międzynarodowej arabskiej gazety Asharq Al-Awsat, Kair i Waszyngton zwiększyły w ostatnich dniach presję na Hamas, aby zaakceptował umowę o uwolnieniu zakładników.

Czytaj więcej

Mieszkańcy Izraela wyszli na ulice. Protestowali przeciwko rządowi Netanjahu

Egipscy mediatorzy mieli przekazać Hamasowi, że przedstawiona propozycja jest najlepszą, jaką im zaproponują, a jeśli zostanie odrzucona, Izrael będzie miał legitymację, aby uderzyć na Rafah.

Według doniesień Egipt nalega na zawarcie porozumienia etapowego — w pierwszym etapie uwolnieni zostaną zakładnicy w zamian za zawieszenie broni, a w drugim rozwiązane zostaną kwestie takie jak zakończenie walk i przejęcie kontroli nad Gazą.

Według Baraka Ravida, izraelskiego dziennikarza piszącego dla „The Times”, nowa umowa o wymianie więźniów, będąca przedmiotem dyskusji, zawiera znaczące kompromisy ze strony Izraela i że po raz pierwszy rząd Netanjahu jest skłonny do prowadzenia dyskusji na temat zakończenia wojny w Gazie podczas kolejnych etapów negocjacji.

Hamas trwa przy „urojonych” żądaniach

Hamas oświadczył w sobotę, że otrzymał oficjalną  propozycję i przeanalizuje ją przed złożeniem odpowiedzi. Grupa terrorystyczna odrzuciła wcześniejsze propozycje, trzymając się żądań – nazwanych przez Netanjahu „urojeniowymi” – aby Izrael zakończył wojnę, wycofał wojska i pozwolił Gazańczykom na powrót na północ Strefy Gazy.

Rośnie międzynarodowa presja na Hamas, aby zaakceptował porozumienie, przy czym Stany Zjednoczone i 17 innych krajów, w tym Wielka Brytania, wysłały w zeszłym tygodniu wspólne przesłanie, wzywając tę grupę terrorystyczną do uwolnienia wszystkich zakładników w celu zakończenia kryzysu w Gazie.

Szef izraelskiego MSZ Israel Katz powiedział, że ofensywa zostanie zawieszona, jeśli Hamas zgodzi się na porozumienie. Katz podkreślił, że uwolnienie pozostałych zakładników porwanych przez tę grupę terrorystyczną 7 października jest „najwyższym priorytetem” rządu.

Eliminacja Hamasu celem rządu Beniamina Netanjahu. Iperacja w Gazie trwa 205 dni

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 815
Konflikty zbrojne
Rosjanie po raz pierwszy skutecznie uderzyli w Starlinki. Ukraińska brygada "oślepiona"
Konflikty zbrojne
Ukraina prosi USA o pomoc w namierzaniu celów w Rosji. Chce uderzyć własną bronią
Konflikty zbrojne
Rakiety USA na Ukrainie. Miedwiediew grozi strefą sanitarną na terytorium Polski
Konflikty zbrojne
Ofensywa Rosji wokół Charkowa. Szef NATO w Europie ocenił szansę wojsk Putina