Opodatkowanie ukrytych zysków w fundacji rodzinnej

Fundcja rodzinna to nowe rozwiązanie prawne pozwalające na zapewnienie sukcesji w firmie. Wynik większości jej operacji gospodarczych nie jest opodatkowany, jednak nie w przypadku ukrytych zysków.

Publikacja: 02.08.2023 07:11

Opodatkowanie ukrytych zysków w fundacji rodzinnej

Foto: Adobe Stock

Przepisy o fundacji rodzinnej, które funkcjonują w polskim systemie prawnym począwszy od 22 maja 2023 r. są rozwiązaniem długo wyczekiwanym przez polską przedsiębiorczość rodzinną. Ich zasadniczym celem jest przygotowanie przedsięwzięć rodzinnych do funkcjonowania w perspektywie wielopokoleniowej. Od momentu podpisania ustawy przez Prezydenta 26 stycznia 2023 r., a następnie opublikowania z 21 lutego 2023 r., obowiązywało trzymiesięczne vacatio legis. Okres ten służył przede wszystkim zapoznaniu się z zaproponowanym przez ustawodawcę rozwiązaniami legislacyjnymi odnośnie do fundacji rodzinnej. Dość szybko pojawiły się opinie dotyczące narzędzi stricte optymalizacyjnych, które można wdrożyć dzięki zastosowaniu fundacji rodzinnej w przedsięwzięciach biznesowych, których cel funkcjonowania nie jest zbieżny z art. 2 ust 1 ustawy o fundacji rodzinnej, czyli gromadzeniem mienia, zarządzaniem nim w interesie beneficjentów oraz spełnianiem świadczeń na rzecz beneficjentów.

Pozostało 90% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?