Korzyści z ulgi można wydać na pensje, ale opodatkowane

Beneficjentem ulgi B+R na innowacyjnych pracowników jest przedsiębiorca, a nie zatrudniony.

Publikacja: 19.06.2023 19:46

Korzyści z ulgi można wydać na pensje, ale opodatkowane

Foto: Adobe Stock

Ulga na innowacyjnych pracowników daje dodatkowe korzyści podatkowe. Z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na zapytanie „Rz” wynika jednak jednoznacznie, że jej beneficjentem nie jest zatrudniony, ale przedsiębiorca.

Bonus dla firmy

Jak wyjaśnia Jarosław Józefowski, menedżer z kancelarii Enodo Advisors, ulga na innowacyjnych pracowników wpisuje się w pakiet preferencji podatkowych wprowadzonych tzw. Polskim Ładem.

– Ma dawać dodatkowe korzyści przedsiębiorcom, którzy nie wykorzystali w całości kosztów kwalifikowanych w uldze B+R. Tę nadwyżkę kosztów, oczywiście po spełnieniu określonych warunków, można właśnie wykorzystać w nowej uldze na innowacyjnych pracowników – tłumaczy Jarosław Józefowski.

W praktyce pojawiło się jednak pytanie, kto jest jej beneficjentem. Resort finansów nie ma wątpliwości: to podatnik będący jednocześnie płatnikiem PIT, czyli przedsiębiorca, a nie zatrudniony pracownik.

Ministerstwo przypomina, że rozwiązanie podatkowe określone w art. 18db ustawy o CIT i odpowiednio w art. 26eb ustawy o PIT jest pewnym szczególnym mechanizmem umożliwiającym szybsze rozliczenie przysługującej podatnikowi kwoty odliczenia ulgi na działalność badawczo-rozwojową. Jest zatem ściśle powiązane z prawem do skorzystania z ulgi B+R i jest jej pewnego rodzaju rozszerzeniem.

Jak wyjaśnia Łukasz Łebski, doradca podatkowy, starszy menedżer w kancelarii Thedy & Partners, stanowisko MF dotyczy zasadniczej kwestii związanej ze stosowaniem ulgi, a mianowicie, kto jest jej faktycznym beneficjentem.

– Literalne brzmienie przepisów rzeczywiście wskazuje, że z ulgi powinien korzystać podatnik będący jednocześnie płatnikiem. Niemniej takie podejście może być dyskusyjne ze względu na pewne sprzeczności systemowe – uważa Łukasz Łebski.

Ekspert przypomina, że przede wszystkim funkcja płatnika zakłada obliczenie podatku, jego pobranie i wpłatę do urzędu.

– Zaniechanie tej ostatniej czynności, czyli brak wpłaty pobranego podatku do urzędu, jest penalizowane w kodeksie karnoskarbowym. Ulga w kształcie proponowanym przez MF wprowadza zatem istotną zmianę w podstawowych funkcjach płatnika PIT, co nie zostało odzwierciedlone w innych aktach prawnych – tłumaczy Łukasz Łebski.

Inny potencjalny problem to kwestia ewentualnego zwrotu podatku dla pracowników po ich rozliczeniach rocznych.

Czytaj więcej

Wynagrodzenia kadry kierowniczej nie są wyłączone z ulgi B+R

– Może się pojawić pytanie, czy pracownik w ogóle jest uprawniony do występowania o zwrot PIT, np. z tytułu przysługujących ulg w PIT, w sytuacji gdy podatek nie został w ogóle wpłacony do urzędu, ponieważ stanowi benefit pracodawcy. To może powodować dalsze spory i niejasności – uważa Łukasz Łebski.

Jarosław Józefowski także zgadza się, że ulga na innowacyjnych pracowników, która po raz pierwszy będzie rozliczana za 2023 r. – podobnie jak wiele innych preferencji – już w niedługiej przyszłości może wywołać spory.

– Niemniej zgadzam się, że ulga na innowacyjnych pracowników, podobnie jak ulga B+R, w praktyce jest korzyścią dla pracodawcy – mówi Jarosław Józefowski.

Odpowiedź MF rozwiewa też inną wątpliwość, której nie precyzują przepisy, tj. w jaki sposób beneficjent ulgi może wykorzystać środki finansowe z tytułu skorzystania z niej. Resort potwierdza, że dowolnie.

– To dobra wiadomość dla przedsiębiorców. Oznacza bowiem, że to od nich zależy, w jaki sposób zagospodarują środki, które pozostaną w firmie w wyniku skorzystania z ulgi – podkreśla Maja Fabrowska-Bielska, radca prawny, partner w kancelarii Gawlas & Partnerzy.

Czy zatem podatkowy bonus można przeznaczyć na pensje? MF zastrzega, że ulga nie jest rozwiązaniem zwiększającym wynagrodzenia pracowników. Niemniej potwierdza też, że podatnik może się na taki wariant zdecydować, gdyż ma swobodę dysponowania środkami finansowymi wygenerowanymi dzięki zastosowaniu ulgi. Jest jeden haczyk.

Trzeba oddać PIT

– Stosując się do stanowiska MF, potencjalne przekazanie benefitu, tj. niewpłaconego PIT przez pracodawcę na rzecz pracownika, może stanowić rodzaj dodatkowej wypłaty, która byłaby opodatkowana PIT i obciążona ZUS. A to zmniejsza atrakcyjność ulgi – uważa Łukasz Łebski.

Wątpliwości, że konieczne jest rozliczenie takiej opcji z fiskusem, nie ma Maja Fabrowska-Bielska.

– Owszem, skoro podatnik może swobodne decydować, na co przeznaczy środki wygenerowane dzięki zastosowaniu ulgi, to może je też wydać np. na wyższe pensje dla pracowników. Ta część będzie jednak podlegać takim samym rygorom jak każde wynagrodzenie, czyli trzeba będzie od tego potrącić PIT i odprowadzić należne składki – zastrzega ekspertka.

Poszerzenie preferencji

W odpowiedzi na pytanie „Rzeczpospolitej” resort finansów przypomina, że ulga na innowacyjnych pracowników jest ściśle powiązana z prawem do skorzystania z ulgi B+R i jest jej pewnego rodzaju rozszerzeniem. Rozwiązanie podatkowe określone w art. 18db ustawy o CIT i art. 26eb ustawy o PIT umożliwia, po spełnieniu określonych w ustawach o podatkach dochodowych warunków, szybsze rozliczenie przysługującej podatnikowi kwoty odliczenia z ulgi na działalność badawczo-rozwojową. Jest ono zatem ściśle powiązane z prawem do skorzystania z ulgi B+R i jej pewnego rodzaju rozszerzeniem.

Ulga na innowacyjnych pracowników daje dodatkowe korzyści podatkowe. Z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na zapytanie „Rz” wynika jednak jednoznacznie, że jej beneficjentem nie jest zatrudniony, ale przedsiębiorca.

Bonus dla firmy

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?