Weryfikacja kontrahenta: Co zaleca Ministerstwo Finansów

W metodyce w zakresie oceny dochowania należytej staranności przez nabywców towarów w transakcjach krajowych MF wskazuje, jakie obszary podatnik powinien zweryfikować przy rozpoczynaniu współpracy z kontrahentem.

Publikacja: 29.05.2023 02:00

Weryfikacja kontrahenta: Co zaleca Ministerstwo Finansów

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński

Podatnik, któremu grozi pozbawienie prawa do odliczenia VAT naliczonego w związku z tym, że jakiś inny podmiot na wcześniejszym etapie obrotu dopuścił się oszustwa podatkowego, powinien móc wykazać się dobrą wiarą, a więc że nie wiedział ani nie mógł wiedzieć, że jakiś inny podmiot dopuścił się oszustwa podatkowego. W tym celu podatnik ten powinien wykazać, że dochował należytej staranności przy weryfikacji kontrahenta.

Zgodnie z „Metodyką w zakresie oceny dochowania należytej staranności przez nabywców towarów w transakcjach krajowych” (dalej: „Metodyka”), wydaną przez Ministerstwo Finansów w 2018 r., pierwszym aspektem, jaki podatnik powinien zweryfikować przy rozpoczynaniu współpracy z kontrahentem, jest aspekt formalny.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP