Wybór zasad ogólnych w zeznaniu rocznym nie dotyczy lat następnych

Jeżeli przedsiębiorca płacący ryczałt ewidencjonowany rozliczył podatek dochodowy za ubiegły rok na formularzu PIT-36, czyli według skali, to jego decyzja nie wpływa na formę opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w 2023 r.

Publikacja: 08.05.2023 02:00

Wybór zasad ogólnych w zeznaniu rocznym nie dotyczy lat następnych

Foto: Adobe Stock

- Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą od maja 2018 r. Od samego początku wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu ewidencjonowanego i nieprzerwanie korzysta z tej formy opodatkowania. Oświadczenie o wyborze ryczałtu przedsiębiorca złożył do urzędu skarbowego w maju 2018 r. Za cały 2022 r. przedsiębiorca opodatkowywał przychody ryczałtem. Również od początku 2023 r. do przychodów z działalności gospodarczej stosował ryczałt. Pod koniec marca 2023 r. przedsiębiorca zaczął kalkulować, czy za 2022 r. nie będzie dla niego bardziej opłacalne opodatkowanie działalności gospodarczej wg zasad ogólnych (tj. skali podatkowej). Dowiedział się bowiem, że taką możliwość dają tzw. poprawki do Polskiego Ładu. W związku z tym 28 kwietnia 2023 r. złożył PIT-36 za 2022 r., w którym wybrał opodatkowanie dochodów z działalności gospodarczej za 2022 r. wg zasad ogólnych, zamiast stosowanego przez cały 2022 r. ryczałtu ewidencjonowanego. PIT-36 przedsiębiorca złożył indywidualnie (tzn. nie z żoną). Czy w związku z takim wyborem przedsiębiorca prawidłowo rozlicza przychody z działalności gospodarczej w 2023 r. ryczałtem ewidencjonowanym? Czy mógł w zeznaniu PIT-36 za 2022 r. wybrać zasady ogólne (zamiast ryczałtu ewidencjonowanego), skoro 21 kwietnia 2023 r. złożył w urzędzie skarbowym zeznanie PIT-28, w którym wykazał przychody z najmu prywatnego (wyłącznie te przychody)? – pyta czytelnik.

Pozostało 85% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 199 zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Konsumenci
Dobra wiadomość dla frankowiczów z Getin Banku. Jest wyrok sądu
Materiał Promocyjny
Zrównoważony transport miejski w Polsce Wschodniej: program Fundusze Europejskie
Prawo drogowe
Mariusz Ciarka: Kasowanie punktów karnych równe dla wszystkich
Prawo pracy
Najnowsze zmiany dla przedsiębiorców są dla nich szkodliwe
Mundurowi
Jest prawomocny wyrok ws. dezubekizacji bohatera operacji "Samum"
Materiał Promocyjny
Politechnika Śląska uruchamia sieć kampusową 5G
Prawo dla Ciebie
Jak oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum. Objaśniamy
Prawo dla Ciebie
Wybory 2023: głosowanie za granicą. Formalności i ważne terminy