Wybór zasad ogólnych w zeznaniu rocznym nie dotyczy lat następnych

Jeżeli przedsiębiorca płacący ryczałt ewidencjonowany rozliczył podatek dochodowy za ubiegły rok na formularzu PIT-36, czyli według skali, to jego decyzja nie wpływa na formę opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w 2023 r.

Publikacja: 08.05.2023 02:00

Wybór zasad ogólnych w zeznaniu rocznym nie dotyczy lat następnych

Foto: Adobe Stock

- Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą od maja 2018 r. Od samego początku wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu ewidencjonowanego i nieprzerwanie korzysta z tej formy opodatkowania. Oświadczenie o wyborze ryczałtu przedsiębiorca złożył do urzędu skarbowego w maju 2018 r. Za cały 2022 r. przedsiębiorca opodatkowywał przychody ryczałtem. Również od początku 2023 r. do przychodów z działalności gospodarczej stosował ryczałt. Pod koniec marca 2023 r. przedsiębiorca zaczął kalkulować, czy za 2022 r. nie będzie dla niego bardziej opłacalne opodatkowanie działalności gospodarczej wg zasad ogólnych (tj. skali podatkowej). Dowiedział się bowiem, że taką możliwość dają tzw. poprawki do Polskiego Ładu. W związku z tym 28 kwietnia 2023 r. złożył PIT-36 za 2022 r., w którym wybrał opodatkowanie dochodów z działalności gospodarczej za 2022 r. wg zasad ogólnych, zamiast stosowanego przez cały 2022 r. ryczałtu ewidencjonowanego. PIT-36 przedsiębiorca złożył indywidualnie (tzn. nie z żoną). Czy w związku z takim wyborem przedsiębiorca prawidłowo rozlicza przychody z działalności gospodarczej w 2023 r. ryczałtem ewidencjonowanym? Czy mógł w zeznaniu PIT-36 za 2022 r. wybrać zasady ogólne (zamiast ryczałtu ewidencjonowanego), skoro 21 kwietnia 2023 r. złożył w urzędzie skarbowym zeznanie PIT-28, w którym wykazał przychody z najmu prywatnego (wyłącznie te przychody)? – pyta czytelnik.

Pozostało 85% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?