Fiskus musi wyjaśniać zawiłości ulgi IP Box

Ustalenie czy dany wytwór pracy tj. oprogramowanie lub jego część, spełnia definicję autorskiego prawa komputerowego ma zasadnicze znaczenie dla prawa do zastosowania 5 proc. stawki dla dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Publikacja: 04.10.2022 22:00

Fiskus musi wyjaśniać zawiłości ulgi IP Box

Foto: Adobe Stock

We wrześniu 2021 r. podatnik wystąpił o interpretację przepisów o PIT w zakresie tzw. ulgi IP Box. Wyjaśnił, że od 1 czerwca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i rozlicza się na podstawie podatkowej księgi na zasadach ogólnych. Nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego. A jego firma zajmuje się wytwarzaniem, rozwijaniem oraz ulepszaniem programów komputerowych, które według prawa autorskiego są utworami. Chciał się upewnić m.in. czy podejmowana przez niego działalność polegająca na tworzeniu oprogramowań czy ich części, stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38–40 ustawy o PIT, prawa autorskie do nich są kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej, i przede wszystkim czy ma prawo do 5 proc. stawki PIT, czyli tzw. IP Box.

Pozostało 87% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP