Wsparcie dla Ukraińców bez podatkowej ulgi dla firmy

Firma pomagająca ofiarom wojny nie rozliczy wydatków w kosztach. Chyba że robi to za pośrednictwem określonych podmiotów, np. fundacji czy gminy.

Publikacja: 29.08.2022 02:00

Wsparcie dla Ukraińców bez podatkowej ulgi dla firmy

Foto: Adobe Stock

Od początku wojny polscy przedsiębiorcy bardzo zaangażowali się w pomoc osobom poszkodowanym rosyjską agresją.

Niestety, nie każda forma filantropii daje podatkowe preferencje. Nie ma bowiem ulgi na wsparcie przekazane bezpośrednio Ukraińcom.

Takie są wnioski z najnowszej interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Wystąpiła o nią kancelaria prawna. Od początku wojny pomaga Ukraińcom. Zapewnia posiłki, dach nad głową, transport od granicy, opłaca pomoc lekarską, psychologiczną oraz korepetycje z języka polskiego, oferuje wsparcie prawne, przekazuje ubrania, śpiwory, koce i środki higieny osobistej. Wspiera zarówno Ukraińców przebywających w Polsce, jak i tych, którzy pozostali w swoim kraju.

Czytaj więcej

Jeszcze nie ma specjalnych rozwiązań dla pomagających Ukrainie

Kancelaria chce rozliczyć wydatki w podatkowych kosztach. Argumentuje, że podejmowane przez nią działania to kwintesencja społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Dowodzą bowiem jej odpowiedzialności i zaangażowania w sprawy istotne dla społeczeństwa. Podkreśla też, że wsparcie dla ofiar wojny można uznać za działanie marketingowe, mające na celu promocję firmy (informacje są bowiem przekazywane w środkach masowego przekazu). A także przedstawienie jej jako odpowiedzialnego i dobrego pracodawcy (pomaga także Ukraińcom, którzy są jej pracownikami).

Kancelaria dodaje, że jej postępowanie ogranicza negatywne aspekty konfliktu zbrojnego, co ma wpływ na środowisko gospodarcze. Wsparcie ofiar wojny leży w interesie polskich firm, przyczynia się bowiem do wzrostu bezpieczeństwa biznesowego w Polsce.

Co na to skarbówka? Okazała się nieczuła na argumenty firmy. Przypomniała, że rozliczenie w kosztach wydatków na pomoc ofiarom wojny jest możliwe na podstawie szczególnego przepisu (art. 38w ustawy o CIT) wprowadzonego przez specustawę. Nie obejmuje on wsparcia przekazanego bezpośrednio Ukraińcom. Trzeba to zrobić za pośrednictwem określonych podmiotów, np. organizacji prowadzącej działalność pożytku publicznego (również ukraińskiej) czy jednostki samorządu terytorialnego. Kancelaria nie może więc rozliczyć kosztów na podstawie tego przepisu.

Fiskus podkreślił też, że choć kancelaria uznaje swoje działania za spełniające kryteria społecznej odpowiedzialności biznesu, nie oznacza to automatycznie, iż są one kosztem CIT. Trzeba jeszcze wykazać, że mają związek z przychodem. Zdaniem fiskusa, tego związku tu nie widać.

Numer interpretacji: 0111-KDIB2-1.4010.308.2022. 2.MKU

Prawo karne
Wincenty Witos uniewinniony. Wyrok SN ws. procesu brzeskiego
Prawo karne
SN: koniec sprawy Żulczyka, który nazwał Andrzeja Dudę "debilem". Kary nie będzie
Ustrój i kompetencje
Na wieki wieków złoże, czyli groźna dla samorządów zmiana prawa górniczego
Sądy i trybunały
Nie nikną wątpliwości wobec uchwały SN o jednoosobowych sądach
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Prawo karne
Dziennikarze TVP prawomocnie skazani za zniesławienie Elżbiety Podleśnej
ZUS
Chcesz zwrot składki zdrowotnej? Musisz zgłosić aktualny rachunek bankowy