Polityka rachunkowości w sprawozdaniu finansowym

W ramach sprawozdania finansowego istnieje obowiązek ujęcia opisu polityki rachunkowości. Zakres tego zwykle obszernego ujawnienia może budzić wątpliwości. W ich rozwianiu pomocne są opublikowane w 2021 r. zmiany do Międzynarodowego Standardu Rachunkowości nr 1, które zastosować można także do sprawozdań finansowych sporządzanych zgodnie z ustawą o rachunkowości.

Publikacja: 01.03.2022 14:03

Polityka rachunkowości w sprawozdaniu finansowym

Foto: Adobestock

Istotnym elementem wprowadzenia do sprawozdania finansowego jest opis zasad (polityki) rachunkowości. W praktyce zakres tego ujawnienia znacznie się różni pomiędzy spółkami, w skrajnych sytuacjach będąc albo pobieżnym opisem wybranych zasad rachunkowości albo przepisaniem znacznej części polityki rachunkowości. Dodatkowo można zaobserwować, że ta część sprawozdania finansowego rzadko podlega istotnym zmianom rok do roku, stanowiąc relatywnie stały element sprawozdawczości. Opublikowane w ostatnim roku zmiany do Międzynarodowego Standardu Rachunkowości (dalej: MSR) nr 1 Prezentacja sprawozdań finansowych, dotyczące zakresu ujawnień polityki rachunkowości, stanowią istotną wskazówkę dotyczącą sposobu przygotowania tej części sprawozdania i mogą być wykorzystane już w trakcie sporządzania sprawozdania finansowego za rok 2021.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy: zasiedzenie działki za miedzą nie dla każdego sąsiada
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Za granicą
Wakacje 2024 z biurem podróży. Jakie mam prawa podczas wyjazdu wakacyjnego?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą