Jak ująć w JPK wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość

Pakiet VAT e-commerce wprowadził szereg zmian przepisów w ustawie o podatku od towarów i usług. Część z nich przyjęła postać rozszerzenia procedur związanych z OSS – One Stop Shop. Wprowadzono też nowe zasady dotyczące rozliczania wewnątrzwspólnotowej sprzedaży na odległość.

Publikacja: 17.08.2021 10:51

JPK_VAT

JPK_VAT

Foto: AdobeStock

W wyniku przyjętych zmian w ramach pakietu VAT e-commerce w miejsce sprzedaży wysyłkowej na i z terytorium kraju wprowadzono nowe pojęcie wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość (dalej: WSTO). Przez WSTO należy rozumieć dostawę towarów na rzecz nabywcy z innego kraju Unii Europejskiej, który nie jest podatnikiem VAT (konsumenta), albo na rzecz nabywcy (będącego podatnikiem lub osobą prawną niebędącą podatnikiem), w przypadku, którego wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów nie podlegają opodatkowaniu VAT. Czyli w przypadku WSTO mówimy o tych samych podmiotach, których dotąd dotyczyła sprzedaż wysyłkowa. Towary w dalszym ciągu muszą być wysyłane lub transportowane między różnymi krajami UE. Zasadniczo, WSTO uznaje się za dokonaną na terytorium państwa przeznaczenia wysyłanych lub transportowanych towarów.

Pozostało 87% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP