Powtórne zobowiązanie po latach

Osoby, które przed fiskusem powołają się na fakt otrzymania darowizny, będą musiały zapłacić podatek. Nawet jeżeli otrzymały ją przed laty, zobowiązanie się nie przedawni

Aktualizacja: 03.01.2008 08:01 Publikacja: 03.01.2008 00:30

Coraz częściej urzędy skarbowe łapią osoby, które otrzymały spadek albo darowiznę wiele lat temu i nie zapłaciły z tego tytułu podatku. Tymczasem nie powinny one liczyć na to, że ich zobowiązanie się przedawni. Wystarczy, że na fakt otrzymania pieniędzy w darowiźnie np. od dziadka, powołają się przed urzędem skarbowym, gdy będą chciały wytłumaczyć, skąd wzięły środki finansowe na kupno domu, mieszkania, luksusowego samochodu czy akcji.

Ustawa o podatku od spadków i darowizn (DzU z 2004 r. nr 142, poz. 1514 ze zm.) nie pozostawia co do tego najmniejszych wątpliwości.

Gdy nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych nie zostało zgłoszone do opodatkowania, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą powołania się przez podatnika przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej na fakt nabycia

(art. 6 ust. 4). Dotyczy to również rzeczy i praw, których nabycia nie zgłoszono do opodatkowania, co następnie stwierdzono w piśmie. W tym przypadku obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sporządzenia pisma, a jeżeli takim pismem jest orzeczenie sądu – z chwilą jego uprawomocnienia się.

Oznacza to, że osoby, które otrzymały spadek albo darowiznę nawet 15 lat temu i nie zgłosiły ich do urzędu skarbowego, muszą się liczyć z powstaniem tzw. powtórnego obowiązku podatkowego. Dla fiskusa upływ czasu nie ma znaczenia. Także gdy ktoś dopiero teraz próbuje uporządkować sprawy rodzinne i występuje do sądu o stwierdzenie nabycia spadku. Obowiązek postaje wówczas po raz drugi i trzeba zapłacić podatek. Niestety w takiej sytuacji na niewiele się zda twierdzenie, że zgodnie z ordynacją podatkową zobowiązanie co do zasady przedawnia się z upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (art. 70 § 1 ordynacji).

To jednak sam podatnik musi powołać się na fakt otrzymania darowizny lub spadku, aby obowiązek ten powstał ponownie. A w myśl art. 5 ww. ustawy jest nim nabywca własności rzeczy lub praw majątkowych. Innymi słowy – jedynie osoba obdarowana lub spadkobierca. Pytanie, czy można mówić o powstaniu tego powtórnego obowiązku podatkowego, gdy to nie podatnik wskaże jako źródło pochodzenia swojego majątku otrzymane przed laty w darowiźnie pieniądze czy mieszkanie, które następnie zbył, a uzyskane środki przeznaczył np. na zakup większego lokum. Niewykluczone, że fiskus miałby kłopot, gdyby zamiast wskazywać źródło pochodzenia majątku podatnik wskazał jedynie osobę, która może rzucić światło na tę sprawę, np. darczyńcę.Osoby, które w trakcie np. postępowania z tytułu nieujawnionych źródeł przychodów będą się chciały powołać przed organem na otrzymaną przed laty i niezgłoszoną do opodatkowania darowiznę, muszą się liczyć z tym, że nie pozostaną bezkarne.

Fiskus może zechcieć ich ukarać, opodatkowując owo nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podatkiem od spadków i darowizn w wysokości 20 proc., twierdząc, że podatnik nie ujawnił tego faktu wcześniej.

Pozwala na to art. 15 ust. 4 ustawy. Zgodnie z nim „nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych w drodze darowizny lub polecenia darczyńcy podlega opodatkowaniu według stawki 20 proc., jeżeli obowiązek podatkowy powstał wskutek powołania się podatnika przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej w toku czynności sprawdzających, postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego na okoliczność dokonania tej darowizny, a należny podatek od tego nabycia nie został zapłacony”.

– Analiza samego tylko art. 6 ust. 4 może rodzić wątpliwości co do prawidłowości powstania powtórnego obowiązku podatkowego w przypadku zdarzeń, które miały miejsce przed laty. Niestety złudzeń nie pozostawia już art. 15 ust. 4. Biorąc jednak pod uwagę ewentualne ryzyko opodatkowania tego dochodu według stawki 40 proc. w PIT lub sankcyjnej w wysokości 75 proc., warto się chyba zastanowić nad sensem uchylania się od zapłaty podatku od spadków i darowizn nawet w wysokości 20 proc. – podkreśla Tomasz Rolewicz, starszy konsultant i doradca podatkowy w PricewaterhouseCoopers.

Możliwość zastosowania stawki sankcyjnej w wysokości 20 proc. jest wyjątkiem od reguły stosowania stawek procentowo- -kwotowych i jak każdy wyjątek musi być interpretowana ściśle. Zatem powołanie się na fakt dokonania darowizny musi nastąpić przez obdarowanego, a nie przez jakikolwiek inny podmiot, np. świadka czynności, darczyńcę. Powołanie się musi także nastąpić przed organem podatkowym oraz organem kontroli skarbowej, a nie przed jakimkolwiek innym organem administracji. Okoliczność powołania się będzie z reguły znajdowała odzwierciedlenie w treści protokołu. Należy zatem zadbać, aby odzwierciedlał on dokładnie okoliczności powołania się. Jednocześnie połączenie powołania się na fakt dokonania darowizny z tzw. czynnym żalem powinno doprowadzić do uniknięcia odpowiedzialności karnej skarbowej za niezgłoszenie przedmiotu opodatkowania.

wyślij e-mail do autora: g.lesniak@rp.pl

Coraz częściej urzędy skarbowe łapią osoby, które otrzymały spadek albo darowiznę wiele lat temu i nie zapłaciły z tego tytułu podatku. Tymczasem nie powinny one liczyć na to, że ich zobowiązanie się przedawni. Wystarczy, że na fakt otrzymania pieniędzy w darowiźnie np. od dziadka, powołają się przed urzędem skarbowym, gdy będą chciały wytłumaczyć, skąd wzięły środki finansowe na kupno domu, mieszkania, luksusowego samochodu czy akcji.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem