Zamiast wyposażenia czasem warto mieć środek trwały

Przepisy pozwalają na to, by w niektórych przypadkach to podatnik decydował o tym, czy zakwalifikować składnik majątku do środków trwałych, czy do wyposażenia. Warto z tego korzystać, bo czasami ze względów podatkowych lepiej mieć na stanie środek trwały niż wyposażenie

Publikacja: 29.06.2009 07:29

Zamiast wyposażenia czasem warto mieć środek trwały

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Reguły kwalifikowania przez przedsiębiorców prowadzących księgę przychodów i rozchodów składników majątku do środków trwałych bądź do wyposażenia są precyzyjne, lecz pozwalają na pewne odstępstwa. W większości wypadków to wola podatnika będzie decydowała, czy to, co nabył, będzie środkiem trwałym, czy wyposażeniem.

[srodtytul]Definicja z ustawy i z rozporządzenia[/srodtytul]

Jak wynika ze słowniczka pojęć znajdującego się w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=77A89FA08E97D9F68000D9EFF11D3901?id=170518]rozporządzeniu ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów[/link], wyposażenie to rzeczowe składniki majątku, związane z wykonywaną działalnością, niezaliczone, zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym, do środków trwałych.

Natomiast środki trwałe w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym to budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, maszyny, urządzenia i środki transportu oraz inne przedmioty, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu.

[srodtytul]Jakie są różnice[/srodtytul]

Wynika z tego, że prawie każdy składnik majątku, który może być wyposażeniem, może być też zakwalifikowany jako środek trwały. Natomiast aby składnik majątku mający cechy środka trwałego mógł być uznany za wyposażenie, jego cena nabycia nie może przekraczać 3500 zł (tak art. 22d ustawy o PIT). Poniżej wyjaśniamy, na czym polegają różnice w podatkowym traktowaniu środków trwałych i wyposażenia.

[srodtytul]Likwidacja działalności[/srodtytul]

Zgodnie z art. 24 ust. 3 ustawy o PIT, w razie likwidacji działalności gospodarczej, podatnik zobowiązany jest sporządzić na dzień tej likwidacji spis z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych,

braków i odpadów oraz składników majątku będących wyposażeniem. Wartość spisu jest podstawą do wyliczenia dochodu, opodatkowanego w formie ryczałtu w wysokości 10 proc. tego dochodu (art. 44 ust. 4 ustawy o PIT). Środków trwałych – w przeciwieństwie do wyposażenia – nie ujmuje się w remanencie likwidacyjnym i co za tym idzie nie obejmuje ich podatek ryczałtowy.

[srodtytul]Sprzedaż po wycofaniu z firmy[/srodtytul]

Nie oznacza to jednak, że fiskus nie interesuje się nimi w ogóle. Na podstawie art.14 ust. 2 i art.10 ust. 2 ustawy o PIT sprzedaż środków trwałych jest przychodem z działalności gospodarczej, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym te składniki majątku zostały wycofane z działalności, a dniem ich odpłatnego zbycia nie upłynęło sześć lat. Jeżeli sprzedaż nastąpi po upływie tego okresu, to nie rodzi żadnych konsekwencji w podatku dochodowym.

[srodtytul]Rozpoczęcie działalności [/srodtytul]

Zaliczenie do kosztów firmy posiadanego przed jej założeniem wyposażenia napotyka barierę w postaci braku dowodów księgowych (np. faktur, umów) ich zakupu na firmę. Łatwo ją pokonać, jeśli składniki majątku mają cechy, które umożliwiają nadanie im statusu środków trwałych. Zgodnie bowiem z art. 22g ust. 8 i 9 ustawy o PIT podatnik ma prawo wprowadzić do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych środki trwałe nabyte lub wytworzone przed rozpoczęciem działalności, nawet gdy nie ma odpowiednich dowodów księgowych dokumentujących ich zakup czy wytworzenie. Gdy nie ma możliwości ustalenia ceny nabycia już posiadanego środka trwałego (czyli tej wartości, od której naliczane są odpisy amortyzacyjne), jego wartość początkową dla celów amortyzacji przyjmuje się w wysokości wynikającej z wyceny podatnika, z uwzględnieniem cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok założenia ewidencji oraz stanu i stopnia ich zużycia.

Gdy natomiast nie można ustalić kosztu wytworzenia rzeczy, które zostały przez podatnika wytworzone przed rozpoczęciem działalności, ich wartość początkową ustala się w wysokości określonej z uwzględnieniem cen rynkowych przez biegłego powołanego przez podatnika.

[srodtytul]Rozliczanie straty[/srodtytul]

Jeżeli podatnik nie jest zainteresowany maksymalizowaniem kosztów uzyskania przychodów, bo rozlicza stratę z lat ubiegłych, korzystnie jest kwalifikować kupowane wyposażenie do środków trwałych. Umożliwia to bowiem – poprzez odpisy amortyzacyjne – regulowanie wielkości przyrostu kosztów uzyskania przychodu. Kwalifikując składnik majątku jako wyposażenie, do kosztów należy zaliczyć całą kwotę wydatkowaną na jego nabycie w miesiącu wystawienia faktury. Natomiast przy amortyzacji wydatkowana kwo- ta jest „dozowana” w koszty, pozwalając na pełne wykorzystanie straty z lat ubiegłych w rozliczeniu podatkowym.

[i]Autor jest doradcą podatkowym w Kancelarii Doradztwa Podatkowego Tax, Lublin[/i]

Reguły kwalifikowania przez przedsiębiorców prowadzących księgę przychodów i rozchodów składników majątku do środków trwałych bądź do wyposażenia są precyzyjne, lecz pozwalają na pewne odstępstwa. W większości wypadków to wola podatnika będzie decydowała, czy to, co nabył, będzie środkiem trwałym, czy wyposażeniem.

[srodtytul]Definicja z ustawy i z rozporządzenia[/srodtytul]

Pozostało 92% artykułu
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP