Wynika tak w z [b]interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 28 stycznia 2010 r. (sygn. IPPB1/415-1028/10-4/ES)[/b].
Z pytaniem zwróciła się kobieta, która prowadzi w Niemczech jednoosobową działalność gospodarczą i tam płaci podatki oraz składki ubezpieczeniowe. W Polsce nie ma żadnych dochodów, pobiera tu jedynie rentę rodzinną na 13-letniego syna po jego zmarłym ojcu. Ma dwa mieszkania – w Niemczech i w Polsce. Syn chodzi do szkoły w Polsce i w czasie nieobecności matki mieszka u jej siostry. Ona sama przyjeżdża do kraju na kilka dni w miesiącu.
[wyimek]By ustalić miejsce zamieszkania, konieczna bywa analiza powiązań osobistych [/wyimek]
Kobieta pyta, czy z dochodów uzyskanych w 2010 r. w Niemczech musi się rozliczyć także w Polsce.
Dyrektor IS przypomniał, że zgodnie z art. 3 ust. 1 [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2010/DU2010Nr%2051poz%20307a.asp]ustawy o PIT [/link]podatek od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, płacą w Polsce osoby mające miejsce zamieszkania na terytorium RP. Jest to tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy. Dotyczy to osób, które mają w Polsce centrum interesów osobistych lub gospodarczych albo przebywają tu dłużej niż 183 dni w roku podatkowym. Zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy, ci, którzy nie mają w Polsce miejsca zamieszkania, rozliczają się tu jedynie z dochodów osiąganych na terytorium RP. Jest to tzw. ograniczony obowiązek podatkowy. Przepisy te stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, w tym wypadku umowy z Niemcami.