- nie płaci za ten miesiąc podatku od przychodów z budynków, a jako zaliczkę na podatek dochodowy wpłaca fiskusowi kwotę 20 tys. zł.
Rozliczając podatek od przychodów ze środków trwałych, także w kontekście ustalania zaliczek na podatek dochodowy, należy mieć na uwadze fakt, iż podatek ten nie stanowi kosztów uzyskania przychodów (art. 23 ust. 1 pkt 65 ustawy o PIT i art. 16 ust. 1 pkt 74 ustawy o CIT). Ponadto, co ważne, jednostki, których dochody są wolne od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, tj. takie, które osiągnięte dochody przeznaczają na wymienioną w tym przepisie działalność statutową, nie są wyłączone spod regulacji dotyczących podatku dochodowego od przychodu ze środków trwałych. Tak wynika z interpretacji indywidualnej z 5 kwietnia 2019 r. (0111-KDIB1-1.4010.54.2019.2.BS.), w której Dyrektor KIS wyraźnie stwierdza, że „(...) wolny od podatku dochodowego od osób prawnych jest wyłącznie dochód ustalony zgodnie z art. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przeznaczony na działalność statutową a nie przychód ustalony zgodnie z art. 24b ww. ustawy (...)", a w związku z tym podatnik, korzystający z przedmiotowego zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym, który „wynajmuje innym podmiotom budynki (...) zgodnie z brzmieniem art. 24b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zobowiązany będzie do naliczenia i zapłaty podatku, o którym mowa w tym przepisie, w sposób wskazany w art. 24b ww. ustawy".
Mechanizm zwrotu
Kwota podatku od przychodów z budynków, nieodliczona od zaliczki na podatek dochodowy, podlega zwrotowi, ale wyłącznie na wniosek podatnika, pod warunkiem że organ podatkowy nie stwierdzi nieprawidłowości w wykazanej wysokości zobowiązania podatkowego lub straty (podatnik może otrzymać zwrot podatku, nawet jeśli w zeznaniu podatkowym wykazał stratę lub podatek należny od jego dochodu jest niższy niż kwota podatku od przychodów z budynków).
Badając zasadność złożonego przez podatnika wniosku, fiskus weryfikuje w szczególności, czy koszty finansowania dłużnego poniesione w związku z nabyciem lub wytworzeniem budynku, jak również inne przychody i koszty, ustalone zostały na warunkach rynkowych. Jednak również w sytuacji, gdy organ podatkowy określi wysokość zobowiązania podatkowego w wyższej wysokości niż zadeklarowana przez podatnika, podatnikowi i tak będzie przysługiwał częściowy zwrot, w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy kwotą zapłaconego i nieodliczonego podatku od przychodów z budynków, a kwotą podatku określoną przez organ podatkowy, a w przypadku określenia przez organ podatkowy straty, różnica ta stanowić będzie wartość zapłaconego i nieodliczonego podatku od przychodów z budynków.
Ewa Sender - biegły rewident, główna księgowa w Biurze Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce