Dodatkowe świadczenia dla pracowników - dodatkowe opodatkowanie PIT

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło ich finansowania.

Publikacja: 03.12.2015 02:00

Dodatkowe świadczenia dla pracowników - dodatkowe opodatkowanie PIT

Foto: www.sxc.hu

Do przychodów tych zalicza się również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Nie ulega zatem wątpliwości, że wartość wydawanych pracownikom przez pracodawcę posiłków oraz bonów żywieniowych jest przychodem podatkowym.

W interpretacji indywidualnej z 24 lipca 2015 r. dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach (nr IBPB-2-1/4511-36/15/MK) potwierdził, że obligatoryjne wydanie pracownikom bonów żywieniowych na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie 21 ust. 1 pkt 11b ustawy o PIT. Zgoła inaczej jest w sytuacji, gdy wydanie pracownikom bonów żywieniowych jest dobrowolnym zabiegiem pracodawcy. Wartość takiego świadczenia powinna zostać zaliczona pracownikowi do przychodu ze stosunku pracy, natomiast sam pracodawca jako płatnik podatku dochodowego ma obowiązek pobrać od tego świadczenia podatek.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
20 lat Polski Wschodniej w Unii Europejskiej