Michał Górniak

Ulga B+R skończyła pięć lat. Czy choroby wieku dziecięcego już za nami?

Ulga na działalność badawczo-rozwojową, powszechnie nazywana ulgą B+R, od początku 2016 r. pozwala płatnikom podatków dochodowych na obniżenie podstawy opodatkowania (a w konsekwencji i zobowiązania podatkowego) z tytułu ponoszenia wydatków na szeroko rozumiane innowacje w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Hipotetyczna wartość odsetek od zwiększenia własnego kapitału w kosztach CIT - realna ulga czy bubel

W 2019 r. roku do ustawy o CIT dodane zostały przepisy, które umożliwiają ujęcie w kosztach hipotetycznej wartości odsetek od zwiększenia własnego kapitału. Niestety ulga jest tak skonstruowana, że daje niewielkie korzyści.

Nowe zachęty do innowacyjności

Rząd chce podnieść limit ulgi na działalność badawczo-rozwojową. Firmy mają rozliczać nawet 100 proc. kosztów kwalifikowanych.

Nowe zasady amortyzacji: zaliczka kosztem? Tak, jeśli dotyczy środków trwałych

Od 12 sierpnia firmy mogą korzystać z nowych zasad amortyzacji. Mają prawo odliczyć jednorazowo do 100 tys. zł wydatków na zakup składników majątku. W rachunku podatkowym wolno ująć już wpłaty na ich poczet.

Ustalenie kosztu przy aporcie wierzytelności własnych nadal jest kłopotliwe

W przypadku aportów mających formę wkładu wierzytelności własnej podatnicy mogą uznawać za koszt uzyskania przychodu jej nominalną wartość. Fiskus nie podziela takiego podejścia, ale szanse na wygraną przed sądem są duże.

Obchody Barbórki, a PIT pracowników

Uczestnictwo pracowników w zakładowym święcie górników nie będzie się wiązało z dodatkowymi obciążeniami na rzecz fiskusa.

Cash pooling warto przeanalizować

Najnowsze orzecznictwo w zakresie następstw podatkowych umowy o wspólnym zarządzaniu płynnością finansową może przełożyć się na wzrost obciążeń fiskalnych uczestników tej struktury. A to oznacza mniejsze korzyści z udziału w systemie.

Fiskus ignoruje uchwałę sądu o podwyższaniu kapitału

Gdy wydatki, nawet związane z publiczną emisją akcji, są ponoszone także w innym celu, służąc funkcjonowaniu spółki jako organizmu gospodarczego, mogą być zaliczone do kosztów podatkowych.

Dodatkowe świadczenia dla pracowników - dodatkowe opodatkowanie PIT

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło ich finansowania.

Wyjazd szkoleniowo-integracyjny nie wpłynie na przychody pracowników

Nawet jeśli osoba zatrudniona uczestniczy w spotkaniu czy konferencji dobrowolnie, po jej stronie nie pojawia się korzyść. Na pracodawcy nie ciąży więc obowiązek obliczenia i pobrania z tego tytułu zaliczki na podatek.