Klauzula beneficial ownership: kim jest ostateczny beneficjent

Klauzula beneficial ownership będzie obowiązywać od 1 stycznia 2017 r. Polska praktyka w zakresie definicji rzeczywistego odbiorcy jest ograniczona. Prawdopodobnie będzie się ona rozwijać na podstawie orzecznictwa międzynarodowego.

Publikacja: 23.11.2016 05:40

Klauzula beneficial ownership: kim jest ostateczny beneficjent

Foto: 123RF

Jedną z bardziej istotnych zmian wprowadzonych do ustawy o CIT na 2017 r. (ustawą z 5 września 2016 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) jest modyfikacja warunków zwolnienia z podatku u źródła dla płaconych przez polskich podatników odsetek i należności licencyjnych. Aby móc skorzystać ze zwolnienia, spółka otrzymująca należności licencyjne i odsetki będzie musiała być ich ostatecznym i rzeczywistym właścicielem (beneficjentem, odbiorcą), tzw. beneficial owner.

Jak było do tej pory...

Zgodnie z obecnymi przepisami, zagraniczne spółki, które otrzymały dochód z należności licencyjnych lub odsetek na terenie Polski, są zobowiązane do zapłaty podatku w Polsce. Natomiast polska spółka płacąca takie należności pełni rolę płatnika i jest zobligowana do poboru podatku u źródła na terenie kraju. Podstawowa stawka podatku wynosi 20 proc., jednak podatnik może skorzystać ze zwolnienia po spełnieniu określonych warunków. Jednym z głównych warunków jest posiadanie minimum 25 proc. udziałów w kapitale spółki płacącej lub otrzymującej przez nieprzerwany okres minimum dwóch lat. Niespełnienie warunków zwolnienia oznacza, że podmiot będzie zobowiązany do zapłaty podatku u źródła, ewentualnie może liczyć na preferencje wynikające z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

... a jak będzie

Ustawa o CIT do tej pory nie przewidywała obowiązku, aby otrzymującym należności był ich ostateczny i rzeczywisty właściciel (tzw. klauzula beneficial ownership). Zmiana przepisów ma na celu wprowadzenie tego dodatkowego warunku. Klauzula beneficial ownership nie jest niczym nowym – przynajmniej w prawie międzynarodowym – ponieważ występuje w ponad 80 umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych przez Polskę. Zmiana w  przepisach – według ustawodawcy – ma na celu ochronę płatnika przed ewentualną odpowiedzialnością za nieprawidłowe niepobranie podatku, gdy spółka lub zagraniczny zakład otrzymały te płatności jako pośrednicy. Niemniej jednak faktycznym celem wprowadzenia klauzuli jest przeciwdziałanie zjawisku polegającemu na tym, że podmiot nieuprawniony, bazując na polskich przepisach, korzysta ze zwolnienia z podatku.

W Polsce praktyka definiowania pojęcia ostatecznego właściciela, beneficjenta (ang. beneficial owner) jest bardzo ograniczona. Do tej pory zagadnienie to było poruszane jedynie w wyrokach sądów dotyczących cash poolingu (czyli systemu zarządzania płynnością w grupie), a problematyczną kwestią było uznanie tzw. pool leadera za ostatecznego beneficjenta. Przykładem jest wyrok WSA w  Warszawie z dnia 27 października 2010 r. (III SA/Wa 740/10), w  którym sąd orzekł, że brytyjska spółka pełniąca funkcję pool leadera, której zadanie polegało na zarządzaniu środkami finansowymi zgromadzonymi na rachunku w ramach systemu cash pool, nie może zostać uznana za ostatecznego beneficjenta. Sąd podkreślił, że spółka brytyjska nie była właścicielem uzyskiwanych środków pieniężnych, nie mogła nimi swobodnie rozporządzać oraz była zobowiązana do ich przekazania na rachunki poszczególnych spółek wchodzących w skład grupy kapitałowej. Sąd nie odniósł się do tego, jak należy rozumieć pojęcie ostatecznego beneficjenta, jednak określił cechy spółki, które wykluczają możliwość uznania jej za taki podmiot. Ponieważ polska praktyka w zakresie definicji ostatecznego, rzeczywistego odbiorcy jest bardzo ograniczona, należy spodziewać się, że będzie się ona rozwijać na podstawie orzecznictwa oraz doktryny międzynarodowej.

Co wynika z Konwencji OECD i wyroków

Pojęciem ostatecznego beneficjenta posługuje się Modelowa Konwencja OECD w sprawie podatku od dochodu oraz majątku. Zgodnie z Konwencją, za ostatecznego beneficjenta uważa się osobę fizyczną lub prawną, która rzeczywiście korzysta z przywilejów wynikających z prawa własności, nawet gdy tytuł własności opiewa na inne nazwisko. W kontekście tej definicji wydano już wiele wyroków. Ich krótkie przytoczenie może pozwolić zrozumieć jak definiowany jest w praktyce międzynarodowej ostateczny beneficjent >patrz tabela.

Czy nowa regulacja wpłynie na płatność podatku

Karol Iwanowski, asystent w firmie Thedy & Partners

Jak wynika z przytoczonego w artykule zagranicznego orzecznictwa jedynie podmiot, który ma prawo do decydowania w pełni o tym kto i w jakim zakresie może dysponować danym majątkiem, może otrzymać status ostatecznego właściciela. Pomocne w ocenie mogą być także takie elementy jak rynkowość transakcji, biznesowe uzasadnienie funkcjonowania spółki otrzymującej płatności czy poziom ponoszonego przez nią ryzyka. Ponadto, statusu beneficial owner nie może posiadać tzw. spółka podstawiona, tj. spółka, która nie posiada żadnego prawa do decydowania o sposobie wykorzystania otrzymanych środków lub zgodziła się działać w imieniu innego podmiotu zgodnie z jego instrukcjami bez możliwości odstąpienia od nich.

Abstrahując od definicji ostatecznego beneficjenta można zadać pytanie, czy wprowadzenie dodatkowej przesłanki zwolnienia z podatku u źródła wpłynie zasadniczo na wysokość uzyskanego przez Polskę podatku. Wydaje się, że nie. Klauzula występuje w większości umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, a płatności do podmiotów niebędących ostatecznymi beneficjentami poza strukturą cash pooling są raczej rzadkie.

Problemem wprowadzonej klauzuli ostatecznego beneficjenta nie wydaje się sam fakt jej wprowadzenia, a brak jakiejkolwiek definicji dla nowego pojęcia.

Jedną z bardziej istotnych zmian wprowadzonych do ustawy o CIT na 2017 r. (ustawą z 5 września 2016 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) jest modyfikacja warunków zwolnienia z podatku u źródła dla płaconych przez polskich podatników odsetek i należności licencyjnych. Aby móc skorzystać ze zwolnienia, spółka otrzymująca należności licencyjne i odsetki będzie musiała być ich ostatecznym i rzeczywistym właścicielem (beneficjentem, odbiorcą), tzw. beneficial owner.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Sędzia zwrócił się do władz Białorusi o azyl. To "bohater" afery hejterskiej w MS
Sądy i trybunały
"To jest dla mnie szokujące". Szefowa KRS o sprawie sędziego Szmydta
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Prawo dla Ciebie
"Nowy rozdział dla Polski". Komisja Europejska zamyka procedurę artykułu 7
Sądy i trybunały
Zwrot w sprawie zmian w KRS? Nieoficjalnie: Bodnar negocjuje z Dudą