CIT: jak rozliczyć nabycie gruntu wraz z infrastrukturą do wyburzenia

Gdy z dokumentów i intencji kierownictwa firmy deweloperskiej wynika, że do likwidacji budynku ma dojść w okresie krótszym niż rok od jego nabycia, obiekt należy zaklasyfikować jako element zapasów, a nie środek trwały.

Publikacja: 23.01.2017 05:30

CIT: jak rozliczyć nabycie gruntu wraz z infrastrukturą do wyburzenia

Foto: www.sxc.hu

- Deweloper, który specjalizuje się w budowie budynków biurowych przeznaczonych do jak najszybszej sprzedaży w celu realizacji „zysku dewelopera", zamierza nabyć od syndyka grunt wraz z istniejącym budynkiem biurowym, należnościami, umowami najmu i budowlami, a także umową o zarządzanie nieruchomością w ramach postępowania upadłościowego. Nabycie będzie miało formę nabycia aktywów bądź grupy aktywów zgodnie z MSSF 3, lecz cena nabycia nie będzie wyższa niż wartość godziwa nabytych aktywów. Z perspektywy podatkowej będzie to nabycie przedsiębiorstwa. Deweloper poniesie w związku z tą transakcją koszty notarialne, doradcze i koszty usług pośredników. Następnie deweloper chce zawrzeć nową umowę o zarządzanie nieruchomością i planuje w ciągu roku kalendarzowego doprowadzić do rozwiązania istniejących umów najmu, wyburzenia istniejącego budynku oraz rozpoczęcia procesu budowlanego – nowoczesnego i znacznie większego budynku biurowego. Zamierza go jak najszybciej sprzedać w celu realizacji „zysku dewelopera".

Pozostało 85% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt